Sansür Gündemi (13 – 19 Kasım)

Sansür Gündemi (13 – 19 Kasım)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

'Halk ekmek fabrikasında hırsızlık' haberine erişim engeli

Bir Afyonkarahisar Belediyesi iştirakinin kurduğu Halk Ekmek fabrikasında hırsızlık vakası yaşandığı iddiasıyla ilgili bir haber ile Instagram paylaşımı, Afyonkarahisar 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 10 Kasım tarihli kararıyla erişime engellendi.

Eski MTÜ rektöründen Free Web Turkey’e erişim engeli

Turgut Özal Üniversitesi'nin eski rektörü Aysun Bay Karabulut'un, hakkındaki yolsuzluk iddialarını içeren 91 haberi üç farklı kararla erişim engellettiğiyle ilgili Free Web Turkey haberi, Karabulut'un talebi ve Malatya 1. Sulh Ceza Hk.'nin 10 Kasım kararıyla erişime engellendi.

Kararla, Malatya yerel gazetelerinden Malatya Haber'de yayımlanan "MTÜ'nün Eski Rektörünün 'Kara Kutu'larına Yine Mahkeme Yolu.." başlıklı haber için de erişim engeli emri verildi.

Çocuk istismarını savunduğu iddia edilen müdürle ilgili haberler erişime engellendi

Sena Tufan  imzasıyla Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan "Bu müdürü kim koruyor? Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde çocuk istismarını savunan Koçyiğit hâlâ görevde!" başlıklı haber, bahse konu müdür Cafer Koçyiğit'in talebi üzerine 17 Kasım'da erişime engellendi.

İlgili haberde Koçyiğit'in, Hiranur Vakfı kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'nin altı yaşında evlendirilerek yıllarca cinsel istismara uğramasını savunduğu ve hakkında "görevden alma" kararı verilmesine rağmen hâlâ görevinde olduğu belirtiliyordu.

'Adliyede rüşvet çarkı' iddialı haberler için bir erişim engeli daha

İddialarda adı geçen yargı mensubunun talebi üzerine İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği, 15 Kasım tarihli kararıyla konuyla ilgili 76 haberin silinmesine hükmetti.

Silinmesine hükmedilen 6 BirGün haberinden 5'i, Timur Soykan imzalıydı.

Konuyla ilgili haberlerin daha önce engellendiğini, konuyla ilgili haberlerin daha önce engellendiğini duyuran haberlerin engellendiğini, konuyla ilgili haberlerin daha önce engellendiğini duyuran haberlerin engellendiğini duyuran haberlerin engellendiğini duyuran haberler de silindi.

Kararla, Bilal Erdoğan ile "Adliyede rüşvet çarkı" iddialarıyla ilgili HSK'ya gönderilen dilekçede suçlanan yargı mensubunun "Clean Sheet" isimli online itibar şirketiyle çalışmaya başladığı hakkındaki haberlerin erişime engellendiğiyle ilgili Free Web Turkey tweet’inin de silinmesine hükmedildi.

Deutsche Welle bir kez daha erişime engellendi

Deutsche Welle'nin Türkçe yayımlarını yaptığı alan adları dwturkce.com ile inspiredminds.de, yayın lisansı başvurusu yapmadığı gerekçesiyle RTÜK'ün talebi sonrası Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliğinin 17 Kasım tarihli kararıyla erişime engellendi.

Vali yardımcısı hakkında 'taciz' suçundan dava açıldığıyla ilgili habere engel

Eskişehir’de görev yaparken bir kadına cinsel tacizde bulunup tehdit ettiği iddiasıyla hakkında tehdit soruşturması başlatılıp takipsizlik kararı verilen Kırşehir Vali Yard. Alper Balcı hakkında mağdurun itirazı üzerine dava açıldığıyla ilgili BirGün haberi erişime engellendi.

SPK kaynak gösterilerek yapılan haberlere erişim engeli: 'Doğruluğu konusunda şüphe var'

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan ve halka arz gelirlerini izahname dışında kullandığı gerekçesiyle idari para cezası verilen şahıs/şirketlerin yer aldığı bültenle ilgili haberler, SPK'nın para cezası verdiği Naturel Enerji'nin talebiyle erişime engellendi.

İlgili haberlerde kaynağın SPK'nın yayımladığı bülten olduğu belirtilmesine rağmen Rize Sulh Ceza Hakimliği, 9 Kasım tarihli kararında haberlerin kaynağının belirsiz olduğunu ve doğruluğu hususunda tereddüt arz ettiğini ifade etti.

Gazeteci Barış Pehlivan'ın Yargıtay üyesi Aydıner hakkında kaleme aldığı yazıyla ilgili haberler erişime engellendi

Gazeteci Barış Pehlivan'ın, Yargıtay üyesi Aydıner hakkında kaleme aldığı yazı nedeniyle yargılandığı ve Aydıner'in "görevi kötüye kullanma ile "örgüt kurmak" ile suçlandığı dosyasının kapatıldığı iddiasıyla ilgili haberler, Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliğince erişime engellendi.

Aydıner'in talebi üzerine verilen 14 Kasım tarihli karar kapsamında, Aydıner'in bir iş kadınının hissesini zorla elinden aldığı iddialarıyla ilgili haber de dahil olmak üzere yargıtay üyesinin adının geçtiği haberler için erişim engeli emri verildi.

Kararla, gazeteci Barış Terkoğlu'nun gazeteciler Tolga Şardan ile Barış Pehlivan'ın maruz kaldığı yargı süreci hakkında yazdığı "Benim bir önerim var" başlıklı köşe yazısı ile bu yazısını paylaştığı tweet'i de erişime engellenen paylaşımlar arasında yer aldı.

Tosyalı Demir Çelik fabrikasındaki yangınlarla ilgili haberlere erişim engeli

Tosyalı Demir Çelik fabrikasında yaşanan ve 1 işçinin yaşamını yitirdiği patlamada yanan işçinin üzerine su döküldüğü bilgisine yer verilen 169 paylaşıma İskenderun 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Kasım tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Kararla, haberlerin yanı sıra konuyla ilgili 75 tweet de erişime engellendi. Gazeteci İsmail Arı, EMEP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İskender Bayhan ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından atılanlar bunlardan bazıları.

Engellenen 75 tweet'in çoğunluğu gazetelerin hesaplarından atılanlardan oluştu. 9 Tweet ile Evrensel, konuyla ilgili tweet'leri en çok engellenen gazete oldu.