Sansür Gündemi (11 – 17 Eylül)

Sansür Gündemi (11 – 17 Eylül)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Eski rektör, haberlere silgiyle daldı: Hakkındaki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarıyla ilgili tüm haberleri engelletti

Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nin (MTÜ) eski rektörü Aysun Bay Karabulut, üç farklı kararla, hakkındaki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını işaret eden toplam 84 haber için erişim engeli kararı aldırdı. Engellettikleri arasında temizlik işçisini öğretim görevlisi yaptığıyla ilgili haberler de var, "üniversitemiz üretti" dediği ilacın özel şirkete ait çıktığı ve gerekenden 100 kat fazla siyanür barındırdığıyla ilgili haberler de.

Türkiye'nin, hakkında kırmızı bülten çıkardığı şahıs EGM'yi erişime engelletti: Kaldırtamadığı haberler için de gazeteye reklam vermeyi teklif etti

Türk Interpolü tarafından hakkında kırmızı bülten çıkarılan ve yakalandığı Yunanistan’da onursal vatandaşlık verilen Yaşam Ayavefe, hakkındaki haberlere erişimi engelletti. Ayavefe’nin engellettiği içerikler arasında EGM’nin internet sitesi ile sosyal medya hesaplarında yer alan ve Ayavefe’nin yakalandığı belirtilen paylaşımlar da yer aldı. Ayavefe, engelletemediği haberler için de haberleri kaldırmaları karşılığında gazeteye reklam vermeyi teklif etti.

Koruma altındaki çocukların büyük bir organizasyon tarafından istismar edildiği iddialarıyla ilgili yayınlara erişim engeli

BirGün gazetesinden İsmail Arı’nın, koruma altındaki çocukların bürokrat, siyasetçi, mafya ve askerin de içerisinde yer aldığı bir organizasyon tarafından istismar edildiği ve pavyonlara satıldığı iddialarıyla ilgili tweet'leri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının talebiyle erişime engellendi. Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 12 Eylül tarihli karar kapsamında, Arı'nın katıldığı ve bahse konu iddiaları dillendirdiği "Gündem Özel" isimli Halk Tv programının YouTube kaydı da erişime engellendi.

Hanönü’ndeki bir maden işletmesinin atıklarıyla çevreyi zehirlediği hakkındaki haberler erişime engellendi

Akfen-İlbak Holding ortaklığında işletilen Acacia Madeni İşletmeleri A.Ş.'nin, kimyasal atıklarıyla çevreyi zehirlediği belgelenmesine rağmen işletilmeye devam edildiği iddiaları hakkındaki 37 içerik, şirketin talebiyle Kastamonu Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi. 13 Eylül tarihli karar kapsamında erişim engeli getirilen içerikler arasında 20 haber, 16 tweet, bir de YouTube videosu yer aldı.

Karar kapsamında erişim engeli getirilen 16 tweet'in 10'u, Hanönü Çevre Platformu'na ait. Platform, Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde faaliyet gösteren bu işletmenin doğaya ve kente zarar verdiği gerekçesiyle faaliyetlerini bir an önce durdurmasını talep ediyor.

Hakimlik, eski MTÜ rektörünün aldırdığı erişim engeli kararını kaldırdı: Delillendiremedi

Eski MTÜ rektörü Aysun Bay Karabulut, hakkındaki usulsüzlük iddialarını içeren 91 haberi erişime engelletmişti. 67 haberi engellenen Malatya Haber’in itirazı kabul edildi ve 36 haber üzerindeki erişim engeli kaldırıldı. Hakimliğin gerekçesi ise "Karabulut'un, hakkındaki iddiaları delillendirememesi" oldu.