Aile Bakanının istismar şüphelisi iş insanını bakanlıkta ağırlamasıyla ilgili haberlere erişim engeli

Aile Bakanının istismar şüphelisi iş insanını bakanlıkta ağırlamasıyla ilgili haberlere erişim engeli

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yardımcısı İsmail Ergüneş’in, 17 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan iş insanı Sadullah Alagöz’ü soruşturma devam ederken istismarın yaşandığı yerde ziyaret etmesiyle ilgili haber ve tweet’ler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının talebiyle erişime engellendi. Engellenen içerikler arasında Bakan Yanık’ın, Alagöz’ü bakanlıkta ağırladığı buluşmada çekilmiş fotoğrafın kendisi ile ilgili haberler ve bir Free Web Turkey içeriği de yer alıyor. Free Web Turkey, MLSA Hukuk Birimi aracılığıyla bu karara itiraz edecek.

ALİ SAFA KORKUT

Cumhuriyet gazetesi yazarları Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu tarafından yazılan ve 7 Nisan'da raflardaki yerini alan “SS” isimli kitapta, iş insanı Sadullah Alagöz’ün 17 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu ve bu konu hakkında soruşturma sürerken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile yardımcısı tarafından ağırlandığı belirtilmişti. Pehlivan ve Terkoğlu, bu durumu daha sonra gazetedeki köşelerine de taşımış ve bakan yardımcısı İsmail Ergüneş’in Alagöz’ü istismarın yaşandığı pastanede ziyaret ettiğine dair fotoğraflar paylaşmıştı.

Konuyla ilgil 11 içeriğin bakan yardımcısı Ergüneş’in talebi sonrası 16 ve 19 Nisan tarihli iki ayrı kararla erişime engellenmesinin ardından bir adım da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı attı. İlgili haberler için erişim engeli talebinde bulunan bakanlığın bu isteği kabul edildi ve olayla ilgili 97’si haber, ikisi tweet, ikisi video, biri de 1000Kitap isimli kitap değerlendirme platformunda Ergüneş hakkında yapılan eleştiri içerikli paylaşım olmak üzere 102 içerik, Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 20 Nisan tarihli kararıyla erişime engellendi.

Alagöz’ü bakanla görüştüren hakimin AKP seçim bürosunda çalıştığı haberleri de engellendi

Karar kapsamında, istismar şüphelisi Sadullah Alagöz’ü Aile Bakanı Derya Yanık ile görüştüren hakim Ömer Azküçük’ün Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) seçim strateji bürosunda çalışmaya başladığı, Alagöz’ün istismar mağduru çocuğun ailesini korkutmak amacıyla Soylu ve çeşitli bürokratlarla çekilmiş fotoğraflarını gösterdiği ve İ.S. isimli bir kadının da iş görüşmesi için gittiği iş yerinde Alagöz tarafından taciz edildiği iddialarıyla ilgili haberler de erişime engellendi.

Sadullah Alagöz tarafından paylaşılan ve Alagöz'ün bakanlıkta ağırlandığını gösteren tweet de erişime engellenen içerikler arasında yer aldı.

Erişim engeli getirilen haberlerden bazıları şunlar:

Erişim engeli getirilen tweetler ve 1000Kitap paylaşımı:

Free Web Turkey'in içeriği de engellendi

Karar kapsamında Free Web Turkey'in 10-16 Nisan tarihleri arasında yaşanan sansür vakalarını gösteren Sansür Gündemi de erişime engellendi.

İlgili içerikte, bahse konu olay hakkında Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan iki içeriğin bakan yardımcısı Ergüneş'in talebiyle erişime engellendiği anlatılıyordu.

Free Web Turkey, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Hukuk Birimi aracılığıyla bu karara itiraz edecek.

Zaten engellenmiş olan içerik de engellendi

Karar dahilinde, 12 Nisan'da Barış Terkoğlu imzasıyla Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan "Aile Bakanlığı, tecavüzün yaşandığı yerde ağırlanmış" başlıklı köşe yazısı için de erişim engeli kararı verildi. Ancak ilgili yazı, bakan yardımcısı İsmail Ergüneş'in talebi üzerine Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla 19 Nisan'da zaten erişime engellenmişti.