Met-Gün İnşaat’tan jet hızıyla Mumay’a ceza haberine sansür

Met-Gün İnşaat’tan jet hızıyla Mumay’a ceza haberine sansür
Met-Gün İnşaat'ın talebi üzerine, aldığı bir yıl sekiz ay hapis cezasına ilişkin haberler de erişime engellenen gazeteci Bülent Mumay: "Hiçbirimizin hafızası linklerden ibaret değil. Bu günleri unutmayız.”
BARIŞ ALTINTAŞ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) banka hesaplarına haciz kararı aldıran Met-Gün İnşaat, bu haberlere dair erişim engelini uygulamayan gazeteci Bülent Mumay’a açtığı davanın sonucu ile ilgili haberlere erişim engeli getirtti. İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği kararında gerekçe olarak söz konusu haberlerle ilgili "basın özgürlüğü, düşünce açıklama özgürlüğü, haber verme ve eleştiri hakkı sınırlarında değerlendirilemeyecek, talepte bulunanın kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olduğu" ifadesini kullandı. Gazeteci Mumay, 2020 yılında ve Met-Gün firmasının İBB hesaplarına haciz koydurduğu haberine uymamış, erişim engeline dair haberi de Twitter hesabından paylaşmıştı.  Bunun üzerine  Met-Gün İnşaat, mahkeme kararındaki kimlik numaralarını sansürlemeden paylaştığı gerekçesiyle 2020 sonbaharında Mumay’a “kişisel verileri, hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak”  suçlamasıyla dava açtı. Söz konusu dava 5 Mayıs Cuma günü sonuçlandı. Gazeteciye, ertelemeli olarak bir yıl sekiz ay hapis cezası verildi. 8 Mayıs Pazartesi günü ise İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliğinin 2023/4185 sayılı kararı ile Met-Gün İnşaat Taahhüt ve Tic. A.Ş’nin talebi üzerine Mumay’ın aldığı cezaya dair haberleri içeren aralarında MLSA’nın ilgili haberinin de bulunduğu 24 adrese erişim engeli getirilerek, ilgili kişi ve kurumlara tebliğ edildi. Kararla ilgili konuşan gazeteci Mumay “Adalet mülkün temelinde cümlesini bu ülkeyi yönetenler yanlış anlamış. Saray müteahhitleri, ihale alma hızlarıyla mahkemelere karar aldırtıyor” diyerek, haber yapma konusunda geri adm atmayacağını da söyledi: “Teslim olmayız, doğru bildiğimizden şaşmayız" dedi. Met-Gün İnşaat’ın engellemeler konusunda bu kadar ısrarcı olmasının nedeninin yaptıklarını örtmeye çalışmak olduğunu söyleyen Mumay şöyle konuştu: “İfade özgürlüğünü sınırladıklarının bilinmesini, hatırlanmasını istemiyorlar. Hiçbirimizin hafızası linklerden ibaret değil. Bu günleri unutmayız.”

Arkaplan: ilk olarak engellenen haber neydi?

Engelleme zincirinin en başındanki haber, sabık Belediye Başkanı Kadir Topbaş döneminde İBB’den birçok ihale alan Met-Gün İnşaat’ın, Ekrem İmamoğlu döneminde belediyenin metro projesi için bulduğu 565 milyon TL’lik krediye haksız bir şekilde el koydurtmasıydı. Gazeteci Mumay, 12 Temmuz 2020 tarihinde Twitter hesabından bununla ilgili bir haberi paylaştı. 13 Temmuz 2020 tarihinde Met-Gün İnşaat da söz konusu haberlere ve sosyal medyadaki paylaşımlara İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliğinden “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle erişim engeli kararı çıkarttı. Mahkeme kararında Mumay’ın tweet’leri de bulunuyordu. Aynı haberi yayınlayan online haber siteleri kararı uyguladı. Ancak Mumay, Twitter tarafından kendisine iletilen kararı uygulamayarak, paylaşımını silmedi. Konuyla ilgili bilgiseline de hakimlikten gelen erişim engeli kararını ekledi. Bunun üzerine gazeteciye karşı yeni bir yol bulan Met-Gün İnşaat avukatları, Mumay’ın mahkeme kararındaki kimlik numaralarını sansürlemeden paylaşmasını yeni bir dava konusu yaparak, gazetecinin ceza almasını sağladı. Bu haberin konusu olan kararla ise, bu ceza ile ilgili haberlere erişim engellendi.