CHP, internet sitesini yurt dışından erişime kapattı: 'Siber saldırı yapılacağı duyumları alıyoruz'

CHP, internet sitesini yurt dışından erişime kapattı: 'Siber saldırı yapılacağı duyumları alıyoruz'
CHP, siber saldırılardan korunmak amacıyla internet sitesini bu akşam yurt dışından erişime kapattı. Free Web Turkey’e konuşan CHP’li bir yetkili, çeşitli güvenlik ve saldırı testleri yaptıklarını ve bu akşamki kapatmanın da bu testlerin bir parçası olduğunu söyledi 
CENGİZ ANIL BÖLÜKBAŞ
Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) resmi internet sitesi chp.org.tr, bu akşam geçici olarak yurt dışından erişime kapatıldı. Siteyi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar, "Yurt dışından gelebilecek siber saldırılardan korunmak için sistemlerimizi 15.05.2023 23:59'a kadar geçici olarak yurt dışına kapattık. Seçimden sonra görüşürüz" uyarısıyla karşılaştı. Bununla birlikte “403 Error” açıklamalı hata ekranıyla karşılaşan kullanıcılar da oldu. Konuyla ilgili olarak Free Web Turkey’e konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Danışmanı ve Teknoloji ve Güvenlik Sorumlusu Sedat Doğan, sitenin kapatılmasının bilgi ve kontrolleri dahilinde gerçekleştiğini söyledi.  Seçim sürecinde gerçekleşebilecek olası saldırı senaryolarına yönelik çeşitli önlem planları olduğunu belirten Doğan, “İnternet sitemizi bu akşam yurt dışından erişime kapatmak da bu planların bir parçasıydı. Bu akşam sitemize saldırı testleri yaptık ve bu sebeple sitemize erişilemedi. Bu testler kapsamında bu akşamki gibi teknik müdahalelerde bulunabiliyoruz. Şu anda testlerimiz sona erdi ve sitemizi yeniden yurt dışından erişime açtık. Her şey kontrol altında" dedi. 

‘Seçim günü büyük saldırılar bekliyoruz’

İnternet sitelerine siber saldırı yapılacağına dair duyumlar aldıklarını ve sitelerine bunun haricinde de düzenli olarak saldırı yapıldığını kaydeden Doğan, "Şu anda sizinle konuşurken dahi sitemize saldırı gerçekleştiriliyor. Siteyi yurt dışına kapattığımız esnada bile bu saldırılar sürdü. Bunlar alışık olduğumuz şeyler. Partimiz buna karşı koyabilecek teknik bilgi ve donanıma sahip. Seçim günü de internet sitemize büyük saldırılar gerçekleşmesini bekliyoruz" diye konuştu.