Yavuz Usta ile gezelim, görelim, engelleyelim: Dört bölge, sekiz il, dokuz ilçeden bin 148 haberi engelletti

Yavuz Usta ile gezelim, görelim, engelleyelim: Dört bölge, sekiz il, dokuz ilçeden bin 148 haberi engelletti

Kripto para borsası Tomya’nın sahibi Yavuz Usta, dolandırıcılık iddiasıyla tutuklandığı hakkındaki haberleri 13’üncü kez erişime engelletti. Usta, şirketi İstanbul’da olmasına rağmen erişim engeli kararlarını Türkiye’nin dört bir yanındaki sekiz farklı şehirde yer alan hakimliklerden aldırdı.

ALİ SAFA KORKUT

Kasım 2023’te dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklanan kripto para borsası Tomya’nın sahibi Yavuz Usta, hakkındaki haberler için 13’üncü kez erişim engeli kararı aldırdı.

Tomya’nın Müdür Yardımcısı ekonomist Ece Pulaş’ın da yer aldığı 10 kişiyle birlikte tutuklu olan Usta hakkındaki haberler için son olarak 31 Mayıs’ta, aynı gün üç farklı erişim engeli kararı verildi. 

Üstelik Usta, bu üç kararın üçünü de Türkiye’nin üç farklı kentinden, Mersin'deki Anamur, Sakarya'daki Sapanca ve Malatya'daki Doğanşehir sulh ceza hakimliklerinden aldırdı.

Kararların her birinde konuyla ilgili aynı 63 haber yer aldı. Yani Usta, aynı 63 haberi aynı gün üç farklı şehirdeki sulh ceza hakimliğinden engelletti.

Bu kararlarla 31 Mayıs’ta engellenen URL sayısı 189 olurken bunlar, Usta’nın konuyla ilgili aldırdığı 13’üncü erişim engeli kararı oldu. Engellenen toplam haber ve sosyal medya paylaşımı sayısı ise bin 148’e çıktı.

Usta, şirketinin merkezi İstanbul’un Kartal ilçesinde olmasına rağmen bu kararların hiçbirini İstanbul’daki sulh ceza hakimliklerinden aldırmadı. Kararlar, Türkiye’nin dört farklı bölgesinin sekiz farklı şehrinde yer alan dokuz farklı ilçedeki hakimliklerden aldırıldı.

Dört bölge

Usta’nın, avukatı aracılığıyla aldırdığı bu 13 erişim engeli kararının ve kararla engellenen paylaşımların bölgelere göre dağılımına bakıldığında ilk sırada Marmara Bölgesi yer aldı.

Usta, bu bölgeden aldırdığı üç farklı kararla toplam 348 habere erişimi engelletti. 

bolgeler

Sekiz şehir

Usta’nın erişim engeli kararı aldırdığı sulh ceza hakimlikleri, bu bölgelerdeki sekiz farklı şehirde yer aldı.

Marmara Bölgesi’ndeki üç kararın üçü de Sakarya’daki Sapanca Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Doğu Anadolu’daki erişim engeli kararları ise Erzincan, Elazığ ve Malatya’daki hakimlikler tarafından verildi. Bu hakimlikler tarafından verilen kararlarla toplam 328 habere erişim engellendi.

İç Anadolu’daki erişim engeli kararlarını da Nevşehir ve Çankırı’daki hakimlikler verdi. Bu kararlarla toplam 283 habere erişim engeli getirildi.

Akdeniz’deki kararlara ise Mersin ve Hatay’daki hakimlikler imza attı. Engellenen haber sayısı 189 olarak kaydedildi.

sehirler

Dokuz ilçe

Usta’nın aldırdığı 13 erişim engeli kararı, Türkiye’nin dokuz farklı ilçesindeki dokuz farklı sulh ceza hakimliğine dağıldı.

Bunlar Sakarya'nın Sapanca (3), Erzincan'ın Kemaliye (3), Nevşehir'in Ürgüp ve Avanos (2) Hatay'ın Samandağ (1), Çankırı'nın Çerkeş (1),  Elazığ'ın Keban (1), Malatya'nın Doğanşehir (1) ve Mersin'in Anamur (1) ilçeleri oldu.

ilceler

Samandağ, "Usta'nın ilçemizle bir ilişkisi yok" diyerek engel kararını kaldırmıştı

Yavuz Usta, 29 Kasım 2023'te soL Haber'de yayımlanan "Acun Ilıcalı'nın takımının sponsoru kripto para borsası Tomya'nın sahibi tutuklandı" haberini, 26 Aralık 2023'te Hatay'daki Samandağ Sulh Ceza Hakimliğinden aldırdığı kararla erişime engelletmişti.

soL'un karara itiraz etmesi üzerine Samandağ Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaldırıldı. Hakim, gerekçe olarak da erişim engeli kararı verilen haberler ve erişim engeli kararı talebinde bulunan Usta'nın Samandağ ilçesiyle bir ilişkisinin bulunmamasını göstermişti.