AYM, homofobik haberler için istenen erişim engelinin reddedilmesini ihlal saydı

AYM, homofobik haberler için istenen erişim engelinin reddedilmesini ihlal saydı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Yeni Akit tarafından hedef gösterilen LGBTİ+ aktivist Efruz Kaya’nın ilgili haberler için istediği erişim engelinin reddedilmesini hak ihlali saydı. Kaya'nın AYM başvurusu MLSA Hukuk Birimi tarafından yapıldı.

AYM, 2019’da yayımlanan '20 Kasım Nefret Mağduru Transları Anma Haftası' videosunda yer aldıktan sonra hakkında yapılan homofobik haberler için istediği erişim engeli reddedilen Efruz Kaya’nın başvurusunu haklı buldu.

AYM, Kaya’nın Yeni Akit, Doğru Haber ve İLKHA tarafından hedef gösterildiği haberler için istediği engelin reddedilmesinin Anayasanın 5, 17 ve 20’inci maddelerince sağlanan maddi ve manevi varlığının korunması hakkının ihlali olduğuna karar verdi.

MLSA Hukuk Birimi tarafından yapılan başvuruda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8’inci maddesince korunan özel hayata saygı hakkının da ihlal edildiğine karar veren AYM, Kaya’nın etkin başvuru hakkının da ihlal edildiğini belirtti.

Kaya’nın “LGBTİ+ azgın”, “sapkın” ve “eşcinsel azgın” ifadelerinin yer aldığı haberler için erişim engeli kararı verilmesi talebini de kabul eden AYM, hak ihlalinin yarattığı manevi zarar için de kendisine 10 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

2019’da Şişli Belediyesi tarafından hazırlanan videoda Efruz Kaya’nın yanı sıra LGBTİ+ aktivistleri İlksen Gürsoy ve Sema Yakar da yer almış, ilgili haberlerde onlar da hedef gösterilmişti.