Aile Bakanlığından Free Web Turkey’e ikinci erişim engeli

Aile Bakanlığından Free Web Turkey’e ikinci erişim engeli
Aile Bakanı Yardımcısı İsmail Ergüneş’in, çocuk istismarı iddiasıyla soruşturulan iş insanını istismarın yaşandığı iş yerinde ziyaret etmesiyle ilgili içeriklerin erişime engellendiğine yer verilen Free Web Turkey içeriği, Ergüneş’in talebiyle erişime engellendi. Free Web Turkey’nin ilgili istismar hakkında çıkarılan bir başka erişim engeli kararını paylaştığı bir bülteni daha nisan ayında Aile Bakanlığının talebi üzerine erişime engellenmişti

Free Web Turkey’nin her hafta düzenli olarak yayımladığı ve bir önceki hafta Türkiye’de yaşanan sansür vakalarına yer verdiği “Sansür Gündemi” isimli içeriğinin 17-23 Nisan tarihleri arasında uygulanan erişim engellerini gösteren “Sansür Gündemi (17 – 23 Nisan)” başlıklı bültenine erişim engeli getirildi.
İlgili bültende, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş’in, 17 yaşındaki E.M.’ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla soruşturulan iş insanı Sadullah Alagöz’ü istismarın yaşandığı iş yerinde ziyaret ettiğiyle ilgili haber ve tweetlerin 19 Nisan’da erişime engellendiği belirtiliyordu.
Ergüneş, konuyla ilgili haberler için 9 Mayıs’ta yeni bir erişim engeli talebinde bulundu ve bu talep sonrası aralarında Free Web Turkey’nin bahse konu sansür bülteninin de yer aldığı 118 haber ve sosyal medya paylaşımı Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 10 Mayıs tarihli kararıyla erişime engellendi.
 
Image
Bakanlığın engellettiği ikinci Free Web Turkey içeriği oldu
Free Web Turkey’nin, ilgili istismar vakası hakkında çıkarılan başka bir erişim engeli kararına yer verdiği “Sansür Gündemi (10 – 16 Nisan)” başlıklı içeriği de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının talebi sonrası Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 20 Nisan tarihli kararıyla erişime engellenmişti.
“Sansür Gündemi (10 – 16 Nisan)”ın engellenmesine neden olan bölümün ekran görüntüsü:
Image