Dünya Sansür Gündemi (6 – 12 Şubat)

Dünya Sansür Gündemi (6 – 12 Şubat)

Twitter, küresel çapta kullanılamaz hale geldi

8 Şubat Çarşamba gününü 9 Şubat Perşembe gününe bağlayan gece Twitter çöktü. Platforma erişilse dahi hiçbir fonksiyonu kullanılamadı. Tweet atmak, beğenmek ve retweet etmek olanaksız hale geldi. 

30 kişinin öldüğü protestoların ardından Etiyopya’da internete erişim kısıtlandı

Etiyopya'da Ortodoks Kilisesi içindeki bir sürtüşmenin yol açtığı şiddetli protestoların ardından ülkede sosyal medya platformlarına erişim kısıtlandı. Ocak ayında üç kilise yetkilisinin kendilerini başpiskopos ilan edip kendi yönetim organlarını kurmasıyla Oromiya bölgesinde protestolar patlak verdi. Kilise Perşembe günü yaptığı açıklamada, 4 Şubat'tan bu yana protestolarda en az 30 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Bunun üzerine 9 Şubat Perşembe günü ülkede Facebook, Messenger, TikTok ve Telegram'a erişim kısıtlandı.

Rusya’nın füze saldırısı sonrası Ukrayna’da internet bağlantısı kesildi

Rusya’nın 10 Şubat Perşembe günü Ukrayna’ya yönelik S300 füzeleri ve insansız hava araçlarıyla yaptığı saldırı sonrası ülkedeki elektrik ve internet hatları zarar gördü. Hmelnitski, Harkov, Zaporijya ve Poltava’da internet kullanılamaz hale geldi.

Etiyopya’da YouTube ve Google, erişime engellendi

Etiyopya’da hükümetin Ortodoks Kilisesini bölmeye yönelik girişimleri sonrası yaşanan ve ölümlere neden olan protestolar sonrası 10 Şubat Cuma günü YouTube ve Google, hükümet tarafından erişime engellendi.

Arizona’da internet kesildi, Twitter çöktü

ABD’de Ulusal Futbol Ligi’nin şampiyonunun belirlendiği Super Bowl (Süper Kupa) maçının açılış töreni 13 Şubat gecesi yapıldı. Törende Rihanna’nın devre arası şovu sonrası Twitter’a erişmekte sorunlar yaşandı. Daha sonra sorunun, maçın oynandığı ABD eyaleti olan Arizona’dan yaşanan internet kesintilerinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Keşmir, 2022’de dünyada en fazla internet kesintisinin yaşandığı bölge oldu

Hollanda merkezli VPN servis sağlayıcısı Surfshark tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, Hindistan’ın Keşmir bölgesi, İran ve Rusya’yı da geride bırakarak 2022'de  dünyada en fazla internet kesintisi ve kısıtlamasına maruz kalan bölge oldu. Rapora göre, dünya genelindeki her beş kesintiden biri Keşmir’de yaşandı.