Dünya Sansür Gündemi (2 – 8 Ekim)

Dünya Sansür Gündemi (2 – 8 Ekim)

Özbekistan’dan Yandex’e ültimatom

Özbekistan, vergi mükellefi olmadığı takdirde Yandex Go'ya erişimi engelleyeceğini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada Özbek yetkililerle diyaloğun sürdüğü belirtildi. Yandex Go, arama motoruyla nam salan teknoloji firması Yandex’in taksi ve kurye yönlendirmesi de yapan bir başka hizmeti.

Rusya’da Xiaomi’ye erişimde sorunlar yaşanıyor

Rusya'nın bazı şehirlerindeki Xiaomi kullanıcıları 4 Ekim Çarşamba gününden itibaren Xiaomi.com üzerindeki kişisel hesaplarına erişimde sorun yaşıyor. Kommersant gazetesi öğle saatleri itibarıyla sorunun kısmen çözüldüğünü yazdı. Rusya'da geçtiğimiz hafta uçak bileti rezervasyon servisi, 3 Ekim'de de otomobil ruhsat sistemi arıza vermişti. Söz konusu aksaklıkların bir bölümünün hacker saldırıları sonucu gerçekleştiği açıklanmıştı.

Rusya, VPN’i yasaklamayı planlıyor

Rusya Senatosu Amur Oblastı bölgesi senatörü Artem Sheikin, Roskomnadzor'un 1 Mart 2024'ten itibaren bütün VPN servislerini bloke etmeyi planladığını açıkladı. 

Daha önce 2017 yılında ülkedeki VPN kullanımını engellemeye çalışan Rusya, önemli bir başarı sağlayamamıştı. Şimdi ise özellikle Ukrayna savaşının sürmesi ve Putin karşıtlığının güç kazanması ile Rusya şansını bir kez daha deneyecek gibi görünüyor.

Gazze Şeridi'nde internet kesintisi

İnternet sansürüne yönelik dünya çapında izleme yapan NetBlocks, İsrail ile Gazze arasında başlayan ve giderek artan çatışmalar sebebiyle Gazze Şeridi'nde internet kesintileri yaşandığını açıkladı. Filistinli operatör Fusion, olayı Gazze Şeridindeki internet erişim noktalarının 'ani arızalanmasına' bağladı.