Erişim Engeli Haberler

Yüksekova Güncel’e erişim engeli için AYM’den ihlal kararı

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı. (Foto: Google Maps Services)

Yüksekova Güncel Haber ile ilgili olarak 2016 yılında getirilen erişim engeli kararı Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından basın ve ifade özgürlüğü ihlali olarak değerlendirildi.

Amors News’in haberine göre, Yüksekova Güncel avukatlarının AYM’ye yaptığı başvuruda, bir internet haber sitesine tamamen erişime engellenmesinin basın özgürlüğünü ihlal ettiği öne sürüldü.

AYM, 27 Kasım 2019 tarihli kararında, “İnternet haber sitesine tümüyle erişimin engellenmesine karar verilmiştir. Söz konusu mahkeme kararı ile başvurucunun ifade ve basın özgürlüklerine yönelik bir müdahalede bulunulmuştur” değerlendirmesi yaptı.

Erişim engelinin geçmişi

Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğünün talebi ve (2016 yılında kapatılan) Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) 20 Ağustos 2015 tarihli yazısında Yüksekova Güncel Haber’in de içinde bulunduğu 13 internet sitesine erişimin engellenmesine karar verdi. Karar, TİB tarafından Gölbaşı 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne sunulmuş, bu talep üzerine, hakimlik internet haber sitesine erişim engeli getirmişti. Bunun üzerine Yüksekova Güncel avukatları 5 Şubat 2016 tarihinde AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu. 

Erişim engeli devam ediyor

Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen www.yuksekovaguncel.com adresine erişim engeli devam ediyor. Yüksekova Güncel haber sitesi çalışmalarına www.yuksekovaguncel.org adresinden devam ediyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesiyle ilgili haberler yapan ve erişime engellenen bir başka site de www.yuksekovahaber.com. Çalışmalarına www.yuksekovahaber.com.tr adresinden devam eden sitenin erişim engeliyle ilgili yaptığı başvurunun Anayasa Mahkemesi tarafından incelenmesi hala devam ediyor.