Haberler

Yine, yeniden: Yeni sosyal medya yasası geliyor

Yeni sosyal medya yasası 1 Ekim’den sonra Meclis gündemine alınacak, yasanın gerekçesi dezenformasyonun engellenmesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, 1 Ekim Cuma günü 76 günlük aranın ardından yeniden toplanacak. Bu tarihten sonra, sosyal medyada dezenformasyonun engellenmesi gerekçesiyle yeni bir yasa tasarısının Meclis’e sunulması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda “Meclisin açılmasıyla birlikte Avrupa’dakine benzer bir sosyal medya düzenlemesini süratle gündeme getirerek bu alandaki kirliliğin de önüne geçmekte kararlıyız” demesi üzerine sosyal medya yasası tartışmaları bir kez daha kamunun gündemine taşındı.

Anayasa Komisyonu Başkanvekili Adalet ve Kalkınma Partili (AKP) Ali Özkaya, dezenformasyon yapanlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ile sosyal medyayı kullanmama cezaları getirilmesini talep etmiş ve Almanya’daki yasayı örnek göstermişti.

Hükümet düzenlemeye gerekçe olarak, sosyal medyadaki dezenformasyon ve yalan haberleri gösteriyor; düzenleme ile denetleyici bir kurum oluşturulması öngörülüyor. Bu doğrultuda söz konusu kurum, dezenformasyonun ne olduğuna karar verme ve kaynağına yaptırım uygulama yetkisine sahip olacak.

“İnternet özgürlükleri konusunda hiçbir zaman iyi uygulamalar örnek gösterilmiyor” 

Konuyla ilgili MLSA TV’ye konuşan European Centre for Press and Media Freedom ve Media Freedom Rapid Response Türkiye Koordinatörü Gürkan Özturan, internet özgürlüklerini kısıtlayan düzenlemelere 2007 yılından beri daima kötü uygulamaların örnek gösterildiğini anlattı: “İyi uygulamaların olduğu ülkeler nedense hiçbir zaman örnek gösterilmiyor, hep kısıtlayıcı, zorlayıcı, baskıcı uygulamalar örnek gösteriliyor.”

Yeni yapılacak yasanın şu anda olduğu gibi yolsuzluk, usulsüzlük, görevi kötüye kullanma gibi haberleri kaldırmak için kullanılacağını söyleyen Özturan, daha iyi bir gelecek için sosyal medya ve internet ile ilgili düzenlemelerin farklı bir bakış açısıyla yapılması gerektiğini vurguladı: “Bu mevzuya keşke dijital haklar üzerinden yaklaşabilsek. İçerikler üzerinden kullanıcıları ve mecraları cezalandırmak yerine keşke dijital haklar kanunu çıkarıp yurttaşların dijital haklarından konuşabilsek.”

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Mecliste kabul edilen ve 1 Ekim 2020 itibariyle tüm maddeleri yürürlüğe giren 5651 sayılı internet kanununda yapılan değişiklik ile sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de temsilcilik açma ve içerik çıkarma başvurularına 48 saat içerisinde cevap verme gibi birtakım yükümlülükler getirilmiş, idari para cezalarının miktarı artırılmıştı.