Usulsüzlük serbest, haberleştirmek yasak: 'Taşımalı' seçmen ve iki kez oy kullanan sandık görevlisiyle ilgili haberlere erişim engeli

Usulsüzlük serbest, haberleştirmek yasak: 'Taşımalı' seçmen ve iki kez oy kullanan sandık görevlisiyle ilgili haberlere erişim engeli

Yerel seçimler sırasında asker ve polislerin oy vermek için Kürtlerin yaşadığı illere taşınması, ihlalleri izleyen gözlemcilerin engellenmesi ve mükerrer oy kullanılmasıyla ilgili haberlere erişim engeli getirildi. Erişim engeli kararı, iki kez oy kullandığı tespit edilen bir sandık görevlisinin talebiyle verildi. Sandık görevlisi, iki kez oy kullandığı ididasını yalanlamadı.

ALİ SAFA KORKUT

31 Mart Yerel Seçimlerinde toplu oy kullanmaları için batıdaki illerden Kürtlerin yaşadığı illere yüzlerce asker ve polis taşınması, Adıyaman’da bir sandık görevlisinin iki kez oy kullanması ve İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) görevlendirdiği bağımsız gözlemci ve heyetlerin okullarda gözlem yapmasının valilik tarafından engellenmesine ilişkin haberlere erişim engeli getirildi.

Söz konusu haberlerin yanı sıra İHD’nin tüm bu usulsüzlükleri kayıt altına aldığı “31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde Yaşanan İhlaller Ara Raporu” ile ilgili haber de Adıyaman 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 2 Nisan tarihli kararıyla erişime engellendi. 

Konuyla ilgili olup da erişim engeli getirilen haberler Sendika.org, Mezopotamya Ajansı, Jin News, Sur Ajans ve Haberin Sonu platformunun internet sitesi ile sosyal medya hesaplarında yer alanlar oldu.

Sandık görevlisi, iki kez oy kullandığı iddiasını yalanlamadı: Özel hayatım ihlal edildi

Erişim engeli kararı, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yetkilileri tarafından Adıyaman’da iki ayrı sandıkta iki kez oy kullandığı tespit edilen ve bu gerekçeyle hakkında tutanak tutulan Muhammet Yılmaz isimli yurttaşın talebi üzerine verildi.

Muhammet Yılmaz, erişim engeli talep dilekçesinde iki ayrı sandıkta iki kez oy kullandığı iddiasını yalanlamadı. Zira Yılmaz, erişim engeli dilekçesinde “özel hayatının ihlal edildiği” gerekçesiyle engel talep ettiğini ifade etti.

Erişim engeli talep dilekçesinde Mezopotamya Ajansı’nın internet sitesinde yer alan “Sandık görevlisinin iki kez oy kullandığı tespit edildi” başlıklı haberi işaret eden Yılmaz, haberdeki tutanakta her ne kadar gizlense de TC kimlik numarasının göründüğünü söyledi ve bunun “özel hayatının ihlal edildiğini” öne sürdü. Yılmaz söz konusu haber sebebiyle mağduriyet yaşadığını da belirtti.