Haberler

Twitter Şeffaflık Raporu: Türkiye’nin talebiyle engellenen hesap ve tweet sayısı altı ayda iki kat arttı

Twitter’ın yayımladığı son rapora göre Türkiye resmi makamlarının erişimi engellettiği hesap ve tweet sayısı altı ayda iki kat arttı. Bununla birlikte Türkiye’nin, Twitter’dan gazeteciler ve haber kaynakları hakkında en çok erişim engeli talebinde bulunan ikinci ülke olduğu kaydedildi.

Twitter, 2021 Temmuz-Aralık dönemine ait, hükümetlerden gelen kaldırma taleplerini gösteren şeffaflık raporunu yayımladı. Raporda, bu dönemde dünya genelinde kaldırma talepleri konusunda rekor bir sayıya ulaşıldığı, tweetleri için kaldırma talep edilen hesap sayısının ilk şeffaflık raporundan bu yana Twitter’ın aldığı en yüksek sayı olduğu belirtildi.

Raporda, içerik kaldırılması için gelen hukuki talep sayısında 2021’in ilk dönemine kıyasla dünya genelinde %10’luk bir artış yaşandığı belirtilirken Türkiye özelindeki kaldırma taleplerinde de belirgin bir artış olduğu görülüyor.

Rapora göre Türkiye, resmi makamlar tarafından en çok hukuki “içerik kaldırma” talebinde bulunan ülkeler arasında Japonya, Rusya ve Güney Kore’nin ardından dördüncü sırada yer aldı. Bununla birlikte dünya genelindeki toplam hukuki talep hacminin %97’sini Japonya, Rusya, Güney Kore, Türkiye ve Hindistan’dan oluşan beş ülkenin oluşturduğu ve bu beşlinin son üç yılda Twitter’a en fazla hukuki talep gönderen ülkeler olduğu vurgulandı.

Raporda Türkiye resmi makamlarının, Temmuz-Aralık 2021 döneminde 8.496 hesap hakkında 4.284 ayrı içerik kaldırma talebinde bulunduğu belirtildi ve bunun, yılın ilk yarısındaki kaldırma taleplerine kıyasla %24’lük bir artış anlamına geldiği kaydedildi.

Bu taleplere paralel olarak, Türkiye’nin talebiyle erişime engellenen tweet ve hesap sayısında da yılın ilk yarısına kıyasla iki katı oranında bir artış yaşandı. Zira Türkiye’den gönderilen mahkeme kararları ve hukuki talepler neticesinde 2021’in Temmuz-Aralık döneminde 540 tweet, 62 de hesabın erişime engellendiği belirtildi. 2021’in Ocak-Haziran döneminde ise 203 tweet, 27 hesap erişime engellenmişti.

Türkiye, Twitter’dan gazeteciler hakkında en çok engelleme talebinde bulunan ikinci ülke

“Onaylanmış gazeteciler ve haber kaynakları” başlığında paylaşılan veriler de dünyadaki sansür ikliminin, etkisini her geçen gün artırdığını bir kez daha gözler önüne serdi. Zira burada, hesabı Twitter tarafından onaylanan gazeteciler ve haber kaynakları hakkında mahkeme kararları ve diğer hukuki talepler yoluyla en çok erişim engelleme talebinde bulunan ülkeler sıralandı ve yılın ilk dönemine kıyasla dünya genelinde %103’lük bir artış yaşandığı kaydedildi.

Rapora göre Türkiye, 78 taleple onaylı hesaplar hakkında en çok engelleme talebinde bulunan ülkeler arasında Hindistan’ın ardından ikinci sırada yer aldı. Bu sayı, 2021’in ilk döneminde ise 59’du.