Haberler

Twitter hesabımıza getirilen kısıtlama kalktı

Free Web Turkey platformuna ait Twitter hesabına getirilen kısıtlama dokuz gün sonra kalktı

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin (MLSA) internet özgürlükleri alanında yürüttüğü proje kapsamında kurulan Free Web Turkey platformuna ait Twitter hesabı dokuz gün süren kısıtlamanın sonra erişime açıldı.

Free Web Turkey hesabına getirilen kısıtlama, Twitter’ın hukuk birimi tarafından Mart ayının son haftasında gönderilen bir e-posta bildirimi sonrası getirilmişti.

Bildirimde, 2020 yılının Şubat ayında Free Web Turkey hesabından gazeteci ve üniversite öğrencisi Yeldana Kaharman’ın şüpheli ölümü hakkında yapılan bir paylaşıma Elazığ 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Mart tarihli 2021/2326 sayılı kararı ile  erişim engeli getirildiği belirtilmişti.

Kararda, Free Web Turkey’e ait içerik ve Kaharman’ın ölümü hakkındaki Twitter ve Facebook gönderilerinin yanı sıra; ekşi sözlük, Cumhuriyet, İleri Haber, Medya Koridoru, Mezopotamya Ajansı, BirGün, Jinnews, Sendika.Org ve Reddit gibi farklı mecralarda yayınlanan toplam 96 içeriğin daha erişime engellendiği bildiriliyor.

Kaharman, 28 Mart 2019’da Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili Z. T. A.’nın Elazığ’daki evine gittikten bir gün sonra ölü bulunmuştu. Z. T. A.’nın talebi üzerine getirilen erişim engelinin gerekçesi kararda şu şekilde açıklanıyor: Y. K.’nin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda “kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar verilmesi,” engellenmesi talep edilen içeriklerin “yayınlanma tarihi dikkate alındığında bu yayınların güncel bir konuya ilişkin kamunun yararını güden bir amaca haiz olmaması,” ve söz konusu içeriklerin bir kısmında “yorum bölümünün açık olması ve bu yorumlarda talepte bulunanın kişilik haklarını ihlal edici şekilde ifadelerin yer alması.”

Geçtiğimiz yıl kabul edilen ve yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıların Türkiye’ye temsilci atamasına yönelik sosyal medya düzenlemesi sonrasında uzun süredir temsilci atama kararını hayata geçirmeyen Twitter, 19 Mart 2021 tarihinde Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurmuştu.