Sansür Gündemi

Türkiye Sansür Gündemi (4 – 10 Temmuz)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

“Eski Kadirli Kaymakamı, makamını kullanarak bir kadına cinsel saldırıda bulundu” haberine erişim engeli

Sendika.Org’da yayımlanan ve Niğde Vali Yardımcılığı görevini sürdüren Ahmet Arık’ın, Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde kaymakam olarak görev yaptığı sırada S.A. isimli kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddialarının yer aldığı habere, Niğde Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi.

https://sendika.org/2022/07/eski-kadirli-kaymakami-makamini-kullanarak-bir-kadina-cinsel-saldirida-bulundu-haberimize-erisim-engeli-660931/

ABD Dışişleri Sözcüsü’nden DW ve VOA’ya erişim engeli tepkisi: Üzgünüz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, RTÜK’ün DW ile VOA Türkçe’ye erişim engeli getirmesine tepki gösterdi. Price, “Karardan dolayı üzgünüz. Özgür basın, güçlü bir demokrasi için şarttır.” dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç ise Price’a, “Türk medyasının ABD’deki yerel yönetmeliklere uyduğu gibi Amerika’nın Sesi Türkçe ve DW Türkçe, Türkiye’nin kurallarına saygı göstermelidir.” yanıtını verdi.

https://twitter.com/TanjuBilgic/status/1544930486081961985?s=20&t=z4iOpSTgMdn-H-WkOkhNJw

11 basın örgütü: Resmi Gazete’de yayımlanan Basın Ahlak Esasları bir sansür sopası

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nda 27 Mayıs’ta kabul edilen Basın Ahlak Esasları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bunun ardından 11 basın örgütü ortak bir açıklama yaparak ilgili esasları eleştirdi. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın internet sitesinden yayımlanan açıklamada “Dezenformasyon bahaneli sansür yasasının geri çekilmesi sağlanmasına karşın yasaya hazırlık niteliğinde olan, henüz yasanın Meclis müzakereleri başlamadan alınan bu Genel Kurul kararını reddediyoruz” ifadeleri yer aldı.

https://tgs.org.tr/basin-ilan-kurumunun-ahlak-bekciligini-reddediyoruz/

RTÜK’ten Konya’da doktorun öldürülmesine ilişkin haberlere yayın yasağı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Dr. Ekrem Karakaya’nın Konya’da görev yaptığı hastanede öldürülmesiyle ilgili haberlere yayın yasağı getirildiğini açıkladı. Kuruldan yapılan açıklamada, “Konya Şehir Hastanesi’nde meydana gelen silahlı saldırı olayına ilişkin Konya 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 2022/2828 sayılı kararı ile yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyaya, olaya ilişkin haberlere yönelik yayın yasağı kararı getirilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

https://twitter.com/rtukkurumsal/status/1544708430962851841?s=20&t=UHngxxb3l4m_UG4TuLo9Xg

soL Gazetesi, erişim engelinin ardından tazminata da mahkum edildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı Man Adası belgeleri ile CHP’nin sürece ilişkin hazırladığı belgesele yer verilen 15 Nisan 2022 tarihli “Man Adası davası neydi, nasıl kapatıldı?” başlıklı haberi erişime engellenen soL Gazetesi, ilgili haber sebebiyle bir de ‘manevi tazminat’ cezasına çarptırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Erdoğan’ın dünürü Osman Ketenci’nin ailesinin şikayetiyle açılan davada, haberin “karalama” amacıyla yapıldığı iddiasında bulunuldu ve “haksız ithamlarda bulunulduğu” ve Erdoğan’ın “itibarının zedelendiği” öne sürüldü. İstanbul Anadolu 9. Asliye Hukuk Mahkemesi, bu iddiaları gerekçe göstererek soL’a toplam 48 bin liralık bir ‘manevi tazminat’ cezası kesti.

https://haber.sol.org.tr/haber/erdogan-ailesi-dava-acmisti-solun-man-adasi-haberine-ceza-341094

Büyük Sivas Gazetesi, SCÜ rektörü tarafından kendilerine uygulanan sansürü belgeledi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ile Sivas yerelinde yayım yapan Büyük Sivas Gazetesi arasındaki sansür tartışması sürüyor. Gazete, daha önce muhabirlerinin üniversite yönetimi tarafından kontrol edilen “SCÜ – Basın” isimli WhatsApp grubundan atıldığını, Yıldız’ın gazetedeki çeşitli haberler ile gazetenin geneline yurt genelinde erişim engeli getirilmesi için mahkemeye başvurduğunu ve üniversitedeki idarecilerin sosyal medya hesaplarından Büyük Sivas Gazetesini hedef göstediğini belgelemişti. Gazetenin bir diğer iddiası da rektör Yıldız’ın talimatıyla SCÜ kampüsünde, üniversitenin internetinden Büyük Sivas Gazatesine erişimin engellendiğiydi. Gazete, 4 Temmuz’da yayımladığı bir videoyla bu iddiasını da belgeledi.

Gazete, ayrıca Yıldız hakkında “Haberleşmenin Engellenmesi (TCK. Md. 124)”, “Çalışma Hürriyetinin Engellenmesi (TCK. Md. 117)” ve “Ayrımcılık (TCK. Md. 122)” suçlarından suç duyurusunda bulunulduğunu duyurdu.

https://www.buyuksivas.com/sansurun-acik-delili/

Büyük Sivas Gazetesi: Rektör Yıldız yargıya müdahale etmeye çalışıyor: “Onay aldık, Büyük Sivas’ı kapatacağız”

Büyük Sivas Gazetesinin yeni iddiası ise Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ile Hukuk Müşaviri Bahadır Kır’ın, kentte yargıda etkili isimlerle görüştüklerini ve “Göreceksiniz, Büyük Sivas’ı kapattıracağız. Onay aldık” ifadelerini dillendirdiği yönünde.

Konuyla ilgili gazetede yayımlanan makalede “Yıldız, Kır ve yakınlarının SCÜ ile buyuksivas.com arasında 2022/316 esas numaralı dava hakkında kimlerle nerede ne görüştüğünü, sağda solda anlattıkları gibi bizlerle ve kamuoyu ile de paylaşmasını bekliyoruz. […] Yalanlamadıkları durumda ise ikilinin hangi üst düzey iki isimle nerede görüştüklerini ve daha sonra bu durumu ikili ve yakınlarının kimlerle, nerede 2022/316 esas numaralı davayı masaya yatırdıklarını kamuoyu ile paylaşacağız…” ifadeleri yer aldı.

https://www.buyuksivas.com/yargi-surecini-etkilemek/

https://www.buyuksivas.com/alim-yildiz-kendisini/

Medicana International İzmir Hastanesi ile ilgili haberlere sansür

Medicana International İzmir Hastanesinde anjiyo yapıldıktan sonra fenalaşıp hayatını kaybeden Abidin Karataş’la ilgili haberlere erişim engeli getirildi. Medicana Hastanesi, haberin yayımlandığı gün İzmir 5. Sulh Ceza Hakimliğine başvurdu ancak mahkeme talebi reddetti. Hastane, bunun üzerine bir üst mahkeme olan İzmir 6. Sulh Ceza Hakimliğine itiraz etti ve İzmir 6. Sulh Ceza Hakimliği de 8 Temmuz Cuma günü erişim engeli kararı vererek içeriklerin yayımdan kaldırılmasına hükmetti. Bu kararla birlikte konuyla ilgili 17 içerik sansürlenmiş oldu.

https://m.bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/264328-bianet-ve-diger-gazetelerin-medicana-haberlerine-erisim-engeli

Socialist Middle East’e erişim engellendi

İşçi sınıfının çıkarlarını korumak ve işçiler için devrimci Marksist bir alternatif inşa etmek amacıyla Ortadoğu ülkelerinden haberler geçen Socialist Middle East’in internet sitesi, Şırnak Sulh Ceza Hakimliğinin 20/06/2022 tarihli kararıyla erişime engellendi. Türkiye merkezli gazeteden yapılan açıklamada, “Erdoğan rejimi, Ortadoğu ve dünyanın emekçi sınıfları ile mazlumlarının sesini yükselttiğimiz için sitemizi yasakladı! Sesimiz susturulamaz. Devrimci sosyalist mücadelemiz durdurulamaz!” ifadeleri kullanıldı.

https://twitter.com/SocialistEast/status/1546044739337732097?s=20&t=ImgHzQZER1ocJJgzpQIXZQ

YouTube, Adem Karaçoban’ın hesabına Türkiye’den erişimi engelledi

YouTube, çektiği videolarla Kürdistan bölgesi hakkında haber, yorum ve analizlere yer vermesinin yanı sıra AKP iktidarının Kürtlere karşı yürüttüğü politikaları değerlendiren gazeteci Adem Karaçoban’ın kanalına Türkiye’den erişimi engelledi. YouTube, engelin, Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri tarafından kendilerine iletilen engelleme kararı sebebiyle uygulandığını belirtti. Karaçoban’ın kişisel internet sitesi ademkaracoban.com da Kahramanmaraş Sulh Ceza Hakimliğinin 09/06/2022 tarihli kararıyla erişime engellenmişti.

https://twitter.com/ademkaracoban/status/1545295708915486721?s=20&t=ImgHzQZER1ocJJgzpQIXZQ

*Bu bülten, Ali Safa Korkut tarafından hazırlanmıştır.