Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (15 – 21 Ağustos)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Erdoğan’ın eski avukatı, hakkındaki 48 habere erişimi engelletti

29 Temmuz’da tam 130 haber için erişim engeli kararı aldırtan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal, İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hâkimliğinin 15 Ağustos 2022 tarihli kararıyla yine gazetelerde hakkında çıkan 48 habere daha erişim engeli getirtti. 

İnal’ın sansürlettiği içerikler arasında Gaziantep’te Vali Davut Gül ve Belediye Başkanvekili Osman Toprak ile kendisinin bulunduğu aracın yolunun mafya lideri Yılmaz Öztürkmen tarafından kesilmesi, İBB’den 15 milyon TL avukatlık ücreti alması iddiası sonrası belediyeden azledilmesi, Cendere kitabı nedeniyle Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın davasındda kendisi hakkında zorla getirme kararı verilmesi, eski bianet Yayın Yönetmeni Nazan Özcan’a dava açtığının duyurulması ve geçmişte yine hakkındaki haberleri erişime engellettiğini duyuran haberler yer alıyor. 

Erişime engellenen gazete sayfaları ise BirGün, Gazete Duvar, t24.com.tr, Bold Medya, Ahval, Kronos, Tükenmez Haber, Cumhuriyet, bianet, İleri Haber, Gaziantep Pusula, toplumsal.com.tr, Kısa Dalga, Gerçek Gazete, Pencere TV, KRT, Gerçek Gündem ve haber.sol.org.tr’den oluşuyor.

https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/265918-yine-erdogan-in-eski-avukati-48-habere-erisim-engeli

RSF: Sansür, karanlığa hizmet eder

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal’ın her hafta hakkındaki çok sayıda habere erişim engeli getirtmesini değerlendirdi. Önderoğlu, “Sulh Ceza Hakimliğinin keyfi politik kararlarıyla demokratik kurumsallıkta yeri yok. Aksi halde avukat M. Doğan İnal’ın girişimiyle, önce 130 şimdi de 48 habere gerekçesiz olarak yıldırım hızla erişim engeli getirilemezdi. Sansür, karanlığa hizmet eder.” dedi.

https://twitter.com/RSF_tr/status/1559522527130652674?s=20&t=E270Qsk4r17UFJQvWSt3qw

Savunma Sanayii İnsansız ve Akıllı Sistemler Dairesi Proje Müdürünün evinde 1.5 milyon Euro bulunmasıyla ilgili habere erişim engeli

Duetsche Welle (DW) Türkçe muhabiri Alican Uludağ’a ait internet sitesi ankaragazetecisi.com’da yayımlanan “Evinde bavul içinde 1,5 milyon Euro çıkan ve tutuklanan Savunma Sanayii Proje Müdürü, kendisini böyle savundu: O paraları arkadaşım unuttu” başlıklı haber, İzmir 7. Sulh Ceza Hâkimliğinin kararıyla erişime engellendi.

İlgili haberde, Savunma Sanayiindeki rüşvet operasyonunda İnsansız ve Akıllı Sistemler Dairesi Proje Müdürü Yusuf Hakan Özbilgin’in evinde 1.5 milyon euro bulunması anlatılıyordu.

https://twitter.com/ankaragaztecisi/status/1559537447024959489?s=20&t=bW3xD1KHF6xuN8QDZbD3dg

Bahse konu haberi bu adresten okuyabilirsiniz: https://web.archive.org/web/20210116141317/http://ankaragazetecisi.com/2021/01/16/evden-cikan-15-milyon-euroyu-boyle-savundu-arkadasim-unuttu/

Gazete Kadıköy Yazı İşleri Müdürü Semra Çelebi, Twitter paylaşımı nedeniyle yargılanacak

Kadıköy Belediyesi bünyesindeki Gazete Kadıköy’de Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapan Semra Çelebi, 2020 Haziran ayında Twitter hesabından LGBTİ+ bayrağı paylaşarak “Bayrakları bayrak yapan velev ki ibnelerdir!” notunu düşmüştü. Bunun üzerine AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Aydoğan Ahıakın, Çelebi hakkında Türk Bayrağına hakaret ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuş ancak savcılık, Türk bayrağına ilişkin kasti hakaret edildiğine ilişkin yeterli şüphe bulunmadığını belirterek dosyaya takipsizlik kararı vermişti. Ancak geçtiğimiz günlerde dosyayı değerlendiren İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği, şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli şüphe olduğunu belirterek savcılığın takipsizlik kararını kaldırıp dava açılmasına yönelik karar verdi. 

https://www.yenisafak.com/gundem/kadikoy-gazetesinin-yazi-isleri-muduru-semra-celebi-turk-bayragina-hakaretten-yargilanacak-3843378?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=gundem

https://twitter.com/celsem/status/1559504790975090689?s=20&t=HkpRKlW0DSuhZ1C4UeL50g

AKP’li yöneticilerin borsada manipülasyon yaptığıyla ilgili haberlere erişim engeli

Sözcü Gazetesi yazarı Serpil Yılmaz tarafından kaleme alınan ve AKP’li yöneticilerle bürokratların Borsa İstanbul’da “manipülasyon ve spekülatif işlem” yaptığı iddialarının aktarıldığı “Borsa’da ‘şebeke’ avı” başlıklı yazı, Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’nin 15 Ağustos 2022 tarih kararıyla erişime engellendi.

https://www.sozcu.com.tr/2022/yazarlar/serpil-yilmaz/borsada-sebeke-avi-7306984/

Özlale’nin, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’la ilgili iddialarına ilişkin haberlere erişim engeli

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale’nin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Belek’teki lüks otelinin yanında bulunan kamp alanının turizm parseline dönüştürüldüğü iddiasına ilişkin haberlere erişim engeli getirildi. Engel, İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Ağustos 2022 tarihli kararıyla getirilirken Özlale, “Biz, Bakan’ın lüks oteline komşu olan kamping alanını nasıl turizm imarına açtığını, üstelik plan değişikliği onaylanmadan tahsis ihalesine çıktığını belgeleriyle kanıtlarız. Eğer Bakan Ersoy kendisine güveniyorsa, halkın bakanı olduğuna inanıyorsa gelsin birlikte, kendi istediği kanalda, kendi istediği moderatör ile bu yapılanları tartışalım” dedi.

https://halktv.com.tr/gundem/ozlalenin-bakan-ersoy-iddialarina-iliskin-haberlere-erisim-engeli-688833h

Soylu ve Şentop arasındaki gerilimle ilgili habere erişim engeli

Seyhan Avşar imzasıyla Halk TV’nin internet sitesinde yayımlanan, İçişleri Bakanı Soylu ile Meclis Başkanı Şentop arasında bir gerilim olduğu ve bunun askeri atamalara da yansıdığıyla ilgili haber, Samsun 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Ağustos 2022 tarihli kararıyla erişime engellendi. 

Haberde, Mustafa Şentop’a yakınlığıyla bilinen ve bir yıl önce Tuğgeneral yapılarak Bitlis İl Jandarma Komutanı olarak atanan İbrahim Güven’in, Jandarma Genel Komutanlığı 2022 yılı atama ve terfi kararları sonucunda emekli edilmesine değiniliyordu. Bitlis İl Jandarma Komutanlığı’na getirilen Jandarma İHA Komutanı Tuğgeneral Eyüp Subaşı’nın abisinin FETÖ’den tutuklanıp açığa alınması da yine ilgili haberde yer alıyordu.

https://twitter.com/seyhanavsar/status/1559644189423534084?s=20&t=ihqZ1B_9CukmmKH48qRhpw

RTÜK’ten Spotify’a sansür: Çalma listeleri kaldırılacak

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Spotify’da “milli manevi değerlere hakaret, aşağılama, iftira ve FETÖ propagandası, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, siyasi parti liderlerine ve devlet büyüklerine hakaret” içerdiği düşünülen çalma listeleri ile podcast içeriklerinin platformdan temizlenmesine karar verdi. Spotify ile birlikte Tele 1, Halk Tv ve Habertürk’e de yaptırım uygulandı.

https://www.bbc.com/turkce/live/haberler-turkiye-62572068?ns_mchannel=social&ns_source=twitter&ns_campaign=bbc_live&ns_linkname=62fce7bf59a1fa43751d08cd%26RT%C3%9CK%20Spotify%2C%20Netflix%2C%20Tele%201%2C%20Halk%20Tv%20ve%20Habert%C3%BCrk%27e%20idari%20yapt%C4%B1r%C4%B1m%20karar%C4%B1%20verdi%262022-08-17T13%3A06%3A08.069Z&ns_fee=0&pinned_post_locator=urn:asset:9a3eedca-8aaa-492f-8797-7331a9d31327&pinned_post_asset_id=62fce7bf59a1fa43751d08cd&pinned_post_type=share

Bilal Erdoğan’la ilgili 20’ye yakın habere erişim engeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile ilgili birçok haber linki için ‘içerikten çıkarma’ kararı verildi. İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Ağustos tarihli kararı uyarınca 20’ye yakın içerik erişime engellendi. 

İçerikten çıkarılmasına karar verilen haberler arasında, BirGün’ün internet sitesinde yayımlanan “AKP Beyoğlu adayı Yıldız ile Bilal Erdoğan arasında dikkat çeken sohbet” ve “Fetihtepe zorbalığı akıllara getirdi: Beyoğlu Belediye Başkanı’nın Bilal Erdoğan’la ‘yer kapatma’ sohbeti” başlıklı haberler de yer aldı.

https://www.birgun.net/haber/bilal-erdogan-ile-ilgili-haber-linklerine-icerikten-cikarma-karari-verildi-399568

Erdoğan’la ilgili karikatürlere erişim engeli: Latuff’un çizimleri de var

İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği, diken.com.tr’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili 10 habere erişim engeli getirdi ve haberin silinmesine hükmetti. Mahkemenin silinmesini istediği içeriklerin çoğunda Erdoğan’la ilgili karikatürler yer alırken bu çizimlerin beşi, dünyaca ünlü Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff’a ait. Mahkeme, 18 Ağustos 2022 tarihli kararın gerekçesi olarak içeriklerin kişilik haklarını ihlal etmesini gösterdi.

Çizimlerinin yer aldığı haberlerin silinmesini değerlendiren Latuff, Twiter hesabından yaptığı açıklamada “Türk mahkemesi, Erdoğan’la ilgili karikatürleri içeren bazı paylaşımların sosyal medyadan silinmesine karar verdi. Daha önce söyledim ve yine söyleyeceğim. Karikatürlerin suç sayıldığı bir toplum demokratik bir toplum değildir ve elbette Türkiye her şey olabilir ama demokrasi değil.” ifadelerini kullandı

https://www.diken.com.tr/erdogani-cizdigi-karikaturler-kaldirilan-unlu-sanatci-latuff-turkiye-her-sey-olabilir-ama-demokrasi-degil/

AKP’li vekil Zehra Taşkesenlioğlu’nun boşanma haberlerine erişim engeli

AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi Prof. Dr. Ünsal Ban’ın, Taşkesenlioğlu’yla aralarındaki boşanma davasıyla ilgili olarak attığı tweet’ler ve bu tweet’ler dayanak gösterilerek yayımlanan haberler erişime engellendi. 65 içeriğe yönelik karar, Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği tarafından, haber yayınlandıktan bir sonra, 19 Ağustos tarihinde verildi. Kararın gerekçesi olarak ise “kişilik hakları ihlali” gösterildi.

https://www.birgun.net/haber/akp-li-vekil-zehra-taskesenlioglu-nun-bosanma-haberlerine-erisim-engeli-399932