TikTok: Türkiye, mahkeme kararlarıyla TikTok'tan en çok hesap kapattıran ülke oldu

TikTok: Türkiye, mahkeme kararlarıyla TikTok'tan en çok hesap kapattıran ülke oldu
TikTok’un paylaştığı verilere göre Türkiye, Temmuz-Aralık 2021 döneminde yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle dünya genelinde en çok hesap kapattıran ülke olurken kaldırma talebi konusunda da ikinci sırada yer aldı.  TikTok, Şeffaflık Merkezi’nde 2021 yılının Temmuz-Aralık dönemine ait içerik kaldırma taleplerini gösteren “Resmi Makamların İçerik Kaldırma Talepleri Raporu”nu yayımladı. Türkiye, dünya genelinde hükümetlerden gelen kaldırma talepleri ile bu taleplerin kaçının işleme konduğuna dair verileri gösteren raporda, Twitter’ın yayımladığı son şeffaflık raporunda olduğu gibi yine zirveyi zorlar bir konumda yer aldı. Rapora göre Türkiye resmi makamları, 5651 Sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”u ihlal ettiği gerekçesiyle Temmuz-Aralık 2021 döneminde TikTok’tan 98 ayrı kaldırma talebinde bulundu. Türkiye, bu veriyle dünyada Rusya’nın ardından en çok içerik kaldırma talebinde bulunan ikinci ülke oldu. Onu 97 taleple Vietnam, 88 taleple de Yeni Zelanda takip etti.
 

Türkiye, en çok içerik kaldırtan üçüncü ülke

Türkiye, kaldırma talebinde bulunulan içerik sayısı bakımından ise dünya genelinde 6. sırada yer aldı. Zirvede 6731 içerikle Pakistan yer alırken onu 1780 içerikle Vietnam, 1084 içerikle Rusya, 742 içerikle Kazakistan ve 600 içerikle Özbekistan takip etti. Rapora göre Türkiye resmi makamları, 2021’in ilk altı ayında TikTok’tan 222 içerik için kaldırma talebinde bulundu. TikTok, bu kaldırma talepleri kapsamında yerel yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle kaç içeriğin kaldırıldığına dair verileri de paylaştı. Rapora göre Türkiye’den alınan talepler sonucunda 170 içerik yayımdan kaldırıldı ve bu veriyle Türkiye, 1064 kaldırma ile Vietnam ve 935 kaldırma ile Pakistan’ın ardından dünyanın en çok içerik kaldırtan üçüncü ülkesi oldu.
Loading...

Loading...

En çok hesap kapattıran ülkeler sıralamasında zirve Türkiye'nin

Raporda TikTok hesapları için alınan kapatma taleplerine dair verilere de yer verildi ve Türkiye’nin, 2021’in ikinci yarısında TikTok’tan 43 hesabın kapatılması için talepte bulunduğu kaydedildi. TikTok, bu hesapların 16’sını 5651 sayılı yasayı ihlal ettiği için kapattığını belirtti. Bu veriyle Türkiye, dünyada mahkeme kararlarıyla en çok TikTok hesabını kapattıran ülkeler sıralamasında ilk sıraya yerleşti. TikTok'un Ocak-Haziran 2021 döneminde Türkiye, 7 kapatma ile Ürdün, Pakistan ve Rusya'nın ardından dördüncü sırada yer alıyordu.

TikTok fenomeni Gezgin'in hesabı erişime engellenmişti

TikTok hesabından yayımladığı videolarla hamile olduğunu söyleyen ve özel bir hastanede doğum yaptığına dair bir video yayımlayan sosyal medya fenomeni Mükremin Gezgin’in TikTok hesabı, İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 8 Haziran 2022 tarih ve 2022/3398 sayılı kararıyla erişime engellenmişti. Gezgin, hesabı kapatılana kadar TikTok'ta hamile olduğuna dair videolar paylaşıyor ve milyonlara varan izlenme sayılarına ulaşıyordu. Son olarak özel bir hastanede doğum yaptığına dair bir video yayımlayarak bu mizanseni sürdüren Gezgin, aralarında ünlü isimlerin de yer aldığı kimseler ve bazı internet gazeteleri tarafından sosyal medyada hedef gösterilmişti.