Sansür Gündemi

Temmuz ayı Sansür Gündemi


Geçtiğimiz ay boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Kırklareli Valisinin bir kadını darp etmesiyle ilgili haberlere erişim engeli

Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi’nin, yanındaki dört erkekle birlikte ormanlık bir alanda eski sevgilisini darp etmesi hakkında yazılan haberlere Kocaeli 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 1 Temmuz tarihli 2020/2701 sayılı kararı ile erişim engeli getirildi. Karar kapsamında 124 URL adresine erişimin engellendiği belirtildi.

Hayvana yönelik şiddete ilişkin paylaşım ve haberlere erişim engeli 

Bir köpeğe yapılan işkenceyi kaydeden kamera görüntülerinin internette yayılması üzerine konuya ilişkin içerisinde şiddet failinin isminin de geçtiği haberler ve paylaşılan içerikler İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 2 Temmuz tarihli 2020/2405 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Harran Kaymakamının ‘özel acil servisi’ hakkındaki haberlere erişim engeli

Urfa’nın Harran ilçesi Kaymakamı Ömer Faruk Çelik’in Harran Devlet Hastanesi Başhekimi Salih Tavur aracılığıyla hükümet konağına “özel doktor çağırması” hakkında Cumhuriyet gazetesinde çıkan haber ve Ekşi Sözlük’te oluşturulan “Harran kaymakamının doktoru konağına getirtmesi” başlığı Harran Sulh Ceza Hakimliğinin 6 Temmuz tarihli 2020/112 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Tarımdanhaber.com ve Milli Gazete haberlerine erişim engeli

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın ataması başta olmak üzere, yüksek faizler sebebiyle mağdur olan çiftçiler, çiftçilerin yaptığı eylemler, ve Tarım Kredi’deki şaibeli işlemlerle ilgili olarak Meclis Başkanlığına verilen soru önergesi hakkında tarımdanhaber.com ve milligazete.com’da yayınlanan haberler Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz tarihli 2020/4487 sayılı kararıyla ‘kişilik haklarının ihlal edildiği’ gerekçesiyle erişime engellendi.

Halk TV’nin bir haberine ve Youtube videosuna erişim engeli

Gazeteci Levent Gültekin’in katıldığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın bir ismin kullandığı tartışmalı bir ifadeyi kamuoyuyla paylaştığı 6 Temmuz tarihli Halk TV yayınının Youtube’a yüklenen videosu, ve yayın hakkında Halk TV web sitesinde yayınlanan bir haber İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 9 Temmuz tarihli 2020/2607 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Terhisleri geciktiği için tepki gösteren askerlere açılan Cumhurbaşkanına hakaret davası haberlerine erişim engeli

Mardin’in Nusaybin ilçesinde askerlik yapan bir grup erin COVID-19 salgını sebebiyle terhislerinin gecikmesine tepki gösterdikleri bir video paylaşmaları üzerine haklarında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davası açılmasına ilişkin Halk TV ve Tele1’de yayınlanan haberler Mardin 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 9 Temmuz tarihli 2020/630 sayılı kararıyla erişime engellendi.

COVID-19 testi pozitif çıkan işçilerin çalışmaya devam etmesiyle ilgili haberlere erişim engeli

Antep’te koronavirüs testi pozitif çıkan işçilerin işsizlik korkusuyla çalışmaya devam etmek zorunda kaldıklarına dikkat çeken Evrensel ve Kızıl Bayrak gazetesi haberleri Gaziantep 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 9 Temmuz tarihli 2020/3322 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Hazinenin SGK katkı paylarını ödememesi hakkındaki haberlere erişim engeli

Hazinenin Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) ödemesi gereken katkı paylarını bir buçuk yıldır ödememesi hakkında yapılan dokuz8, OdaTV, BirGün, Tele1, ve T24’ün 13 temmuz tarihli haberlerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Temmuz tarihli 2020/4764 sayılı kararı ile erişim engeli getirildi.

Eski TRT çalışanı Mustafa Aşçı’nın beyanlarına erişim engeli

Eski Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) çalışanı Mustafa Aşçı‘nın TRT içerisinde gerçekleştiğini öne sürdüğü yolsuzluk iddialarını içeren Sözcü gazetesi ve Odatv haberleri ile, Aşçı’nın bazı tweetlerine ‘kişilik haklarının ihlal edildiği’ gerekçesiyle, İstanbul 11. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 16 Temmuz tarihli 2020/3228 sayılı karar ile erişim engeli getirildi.

Fatih Polat’ın 2001 tarihli köşe yazısına erişim engeli

Evrensel gazetesi genel yayın yönetmeni Fatih Polat’ın 23/04/2001 tarihli “Teröriste ‘derin’ hoşgörü” başlıklı köşe yazısı, M. Emin Tokcan’ın başvurusu üzerine Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla ‘kişilik haklarını incitici mahiyette olduğu’ gerekçesiyle erişime engellendi.

Bakan Albayrak’ın ‘tarlasının’ ‘konut ve ticaret alanı’ olması ve soru önergelerine cevap vermemesi hakkındaki haberlere erişim engeli

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul projesi güzergahında satın aldığı ‘tarla’ vasfındaki arazinin, ‘konut ve ticaret alanı’ olması hakkında Cumhuriyet gazetesi ve Manifesto Gazete’nin yaptığı haberler, ‘kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Temmuz tarihli 2020/4532 sayılı kararıyla erişime engellendi. Buna ek olarak Albayrak’ın Meclisteki soru önergelerine cevap verme oranının binde 1 olduğunu aktaran Sözcü gazetesi yazarı Serpil Yılmaz’ın köşe yazısına, ve ona referans veren haberlere ‘kişilik haklarının ihlal edildiği’ gerekçesiyle, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Temmuz tarihli 2020/5188 sayılı kararıyla erişim engeli getirildi.

ABD’de başlayacak olan dolandırıcılık davası hakkında çıkan haberlere erişim engeli

Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) görülecek olan ve şu anda iddianamesi hazırlanma aşamasında olan ‘Kingston kardeşler’ ile Türkiye vatandaşı Lev Aslan Dermen hakkındaki dolandırıcılık davasına ilişkin BirGün, Cumhuriyet, Hürriyet, ve Artı Gerçek’te yayınlanan haberlere Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 23 Temmuz tarihli 2020/3812 sayılı kararıyla erişim engeli getirildi.

Fatma Altınmakas cinayeti hakkında çıkan haberlere erişim engeli

Kocası Kazım Altınmakas’ın erkek kardeşi Sinan Altınmakas tarafından tecavüze uğradıktan sonra kocası tarafından öldürülen Fatma Altınmakas hakkında yapılan BirGün, Evrensel ve Gazete Duvar’da çıkan haberlere Malazgirt Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Temmuz tarihli 2020/218 sayılı kararıyla erişim engeli getirildi. Bu kararın ardından, aynı hakimliğin 2020/220 sayılı kararıyla, Fatma Altınmakas’ın Konakkuran Jandarma Karakolunda Kürtçe ifade vermesi ve ifade sırasında tercüman getirilmemesi hakkında yapılan BirGün haberine, ve tecavüz zanlısının Fatma’nın öldürüldüğü günden bir gün önce serbest bırakıldığını bildiren Gazete Vatan haberine erişim engeli getirildi.