Haberler

Sosyal medyaya getirilen sansür Cumhurbaşkanlığı’nda görüşüldü

Koronavirüs salgınıyla mücadele için hazırlanan yeni yasa tasarısından çıkan sosyal medya sansürü ve kısıtlaması 10 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı’nda kapsamlı bir toplantıyle ele alınırken ‘özel hayatın gizliliğini ihlal başvurularına 72 saat içinde cevap vermek zorunluluğunun’ 48 saate indirilmesi tavsiyesi kısıtlamaların artacağı sinyallerini verdi

AKP’nin Covid-19 salgınının yol açtığı ekonomik zorluklarla mücadele kapsamında hazırladığı yasa tasarısından yurt dışı kaynaklı sosyal medya platformalarına sansür ve kısıtlama getirileceği ortaya çıkmıştı. Yasa tasarısı hakkında 10 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan kapsamlı toplantıya Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofis yetkilileri ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri Kurulu’ndan (BTK) da yetkililer katıldı.

Hürriyet’in haberine göre yapılan toplantıda Twitter, Facebook, YouTube, TikTok gibi platformların Türkiye’deki avukatlarının bu platformları tamamen temsil edemediği için dava da açılamadığına dikkat çekildi. Bu sebeple platformların yerleşik temsilci bulundurmasının gerekli olduğunun altı çizildi.

Sansür ve kısıtlama konusunda kesin tavır

Yasa tasarısında yer alan özel hayatın gizliliği ihlaline yönelik başvurulara “72 saat içerisinde cevap verme zorunluluğunun” 48 saate çekilmesi tavsiyesi de sansür ve kısıtlamanın destekleneceğini gösterdi.

Düzenlemenin sunduğu ‘temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün’ yerine getirilmemesi halinde internet bant genişliğinin %95’e kadar daraltılabilmesine ilişkin herhangi bir değişiklik önerilmedi. Bant genişliğinin büyüklüğü, belli bir süre içinde aktarılabilecek verinin hacminin büyüklüğünü belirlediğinden %95 oranında yapılacak bir daraltılma o siteye erişilmesini neredeyse imkansız hale getirerek sansürlenmesini sağlayacak.

BTK’nın düzenlemeyi doğrudan sosyal medya platformlarındaki en üst kişilere yollayarak resmi bildirimde bulunması koşulunun sağlanacağı ve 30 günlük sürenin de bu şekilde başlatılacağı konuşuldu.