Sansür Gündemi

Sansür Gündemi – (9-15 Mayıs)

Basın Özgürlüğü

 • Yaptığı haberden dolayı “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan gazeteci Nedim Türfent’in cezaevinde 4. yılı doldu. MLSA ve Press in Arrest, Türfent için ortak kampanya düzenledi.
 • Basın İlan Kurumu (BİK), Evrensel’e Şubat ayında yayınlanan köşe yazısı nedeniyle 5 günlük ilan kesme cezası verdi. BİK ayrıca Mart ayında yayınlanan haber ve Nisan ayında “CHP’li Özel’den Altun’a izinsiz inşaat tepkisi” başlığıyla yayınlanan haber için savunma istedi.
 • Ragıp Zarakolu’nun Artı Gerçek ve Evrensel’de yayınlanan yazısı üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı ifade vermeye çağrıldı.
 • RTÜK’ün Halk TV’de gazeteci Ayşenur Arslan‘ın sunduğu ‘Medya Mahallesi’ programına verdiği 5 kez yayın durdurma cezası, Ankara 10. İdare Mahkemesi’nden döndü. Mahkeme, Halk TV programcısı Ayşenur Arslan’a verilen yayın yasağı cezasını ‘geçici olarak’ durdurdu.
 • AKP’li Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan kendisi aleyhinde haber yapan yerel medya gruplarına zabıta göndererek ruhsat denetimi yaptırdı.
 • Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan‘ın tutuklanmasının ardından götürüldüğü Silivri Cezaevinde kötü muameleye maruz kaldığı anların görüntüleri ortaya çıktı. Gazeteci Barış Pehlivan’ın avukatları, cezaevinde darp ve kötü muamelede bulunulduğunu ifade ederek şikayette bulunmuş ancak savcılık kovuşturmaya yer olmadığını söylemişti.

Erişim Engelleri

 • pdfdrive.com Türkiye’de erişime engellendi.
 • Facebook 2020’nin ilk çeyreğinde 9,6 milyon paylaşımı sildi. Geçen senenin ilk çeyreğinde bu rakam 5,7 milyondu. Facebook ayrıca, koronavirüsle bağlantılı yaklaşık 50 milyon içeriğe uyarı etiketi yerleştirdi.
 • Sermaye Piyasası Kurulu, izinsiz foreks işlemi yaptığı tespit edilen 54 internet sitesi hakkında erişimi engeli kararı aldı.

İfade Özgürlüğü

 • Parti faaliyetlerini yürüttüğü için Kasım 2019’da tutuklanan eski HDP Parti Meclisi üyesi Bülent Uyguner’in iddianamesinde HDP üyeliği suç unsuru sayıldı. 13 Mayıs’ta ilk duruşması görülen davada Uyguner tahliye edilmedi.
 • Kazdağları’nda altın madeni projesine karşı 288 gündür nöbet tutan çevrecilere, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kişi başı günlük 3 bin 180 liradan 4 günde toplamda 57 bin 240 lira idari para cezası kesildi. Ceza gerekçesi “Toplum düzenini, genel ahlakı, genel sağlığını, çevreyi ve ekonomik düzeni” bozmak olarak gösterildi.
 • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘a İstanbul’da 2013 yılında düzenlenen Nevruz etkinliğinde yaptığı konuşma nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ suçundan verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasının bozulmasını istedi.
 • Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında, sosyal medyada İbrahim Gökçek’in yaşaması talebiyle yaptığı paylaşım nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ yapmak suçundan adli soruşturma başlatıldı. Hakkında soruşturma başlatılan Pehlivan 3 ay süreliğine görevinden uzaklaştırıldı.
 • İzmir hakimi Orhan Gazi Ertekin hakkında da Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek‘in vefatı sonrası ölüm oruçlarıyla ilgili sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ suçuyla soruşturma başlatıldı.
 • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Gezi direnişi sonrası Çarşı taraftar grubu lider ve üyeleri için verilen beraat kararının bozulmasını istedi. Sanıkların ayrıca kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak ya da katılanları yönlendirmek suçundan da cezalandırılmaları istendi.
 • Tekirdağ’ın Saray İlçe Belediye Başkanlığı’nın 6 Mayıs tarihinde sosyal medya hesabından; “Tam Bağımsız Türkiye için’ ömürlerini vermek pahasına mücadele eden Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i saygıyla anıyoruz” paylaşımı ile ilgili soruşturma başlatıldı.
 • Bursa’nın Kirazlıyayla köyüne yapılmak istenen maden için yapılan ağaç katliamını engellemek isteyen köylüler gözaltına alındı.
 • Eski Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkanı ve iş insanı Besim Tibuk hakkında, bir canlı yayında sarf ettiği sözler nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu. Tibuk’un Diyalog TV’de yayınlanan bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ı, Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef alan açıklamalarda bulunduğu iddia edildi.
 • Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Türk Tabipler Birliği’nin (TTB), Soma Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla Ankara’daki Madenci Anıtı önünde yapmak istediği anma etkinliği Ankara Valiliği tarafından yasaklandı.
 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin Osman Kavala’nın tahliyesi kararını bir üst merci olan Büyük Daire’ye taşıma başvurusunu reddetti. Bunun üzerine Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, AİHM’in kararının ardından Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması için Türkiye’ye çağrı yaptı.
 • Şubat ayında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan ve hakkında müebbet istenen Kürt yazar ve siyasetçi Mahmut Alınak ilk duruşmada ev hapsiyle tahliye edildi. Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi savcısı, tahliye kararına itiraz etti ve Alınak’ın tekrar tutuklanmasını istedi.
 • Yargıtay, “FETÖ medya yapılanması” davası olarak bilinen dosyanın temyiz incelemesini tamamladı. Aralarında şarkıcı Atilla Taş’ın da bulunduğu 6 sanık hakkında verdiği  “terör örgütü üyeliği kararı” yeterli delil bulunmadığı gerekçesi ile bozuldu; 17 sanık hakkında verilen kararlar ise onandı. Kararın UYAP’tan (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) değil de Yeni Şafak gazetesi haberinden öğrenilmesi ise dikkat çekti.
 • Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde basın açıklaması yapan sağlık emekçileri hükümetin vaat ettiği ek ödemelerin yapılmamasını ve adaletsiz uygulamaları protesto etti. Eylemin başında polis, KHK’li bir emekçiyi üzerindeki “işimi geri istiyorum” yazılı önlük nedeniyle gözaltına aldı.
 • Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Diyarbakır Şubesinin, demiryolu taşımacılığı iş kolundaki sürgünlerle ilgili basın açıklamasında KESK MYK üyesi Gülistan Atasoy’un konuşmasına polis müdahale etti. Atasoy’un, Diyarbakır kayyımının AKP toplantılarına başkanlık yaptığını hatırlatması üzerine, polis amiri diğer katılımcılara “bu kadını susturun, konunun dışına çıkmasın” dedi.
 • Turkuvaz Medya Grubu, Berna Laçin’in yer aldığı hiçbir reklama vermeyeceklerini açıklayarak, sosyal medya paylaşımlarından dolayı Laçin’in ünlü markaların erkan yüzü olarak ulusal medya kuruluşlarında boy göstermesini kabul etmediğini açıkladı. Laçin medya grubunun açıklaması hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.
 • Kadıköy Kaymakamlığı; 23-25 Ağustos 2019’da yapılması planlanan 3. Queer Olympix’in ikinci günü Kalamış’ta yapılacak bölümlerini, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün talebi üzerine etkinlik günü yasakladı. Sabah saatlerinde polis etkinliklerin yapılacağı yere gelerek ve Queer Olympix’in yasaklandığını bildirdi. Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) Hukuk ve Adalete Erişim Birimi ve Queer Olympix ekibi bu yasağa karşı iptal davası açtı. İstanbul 5. İdare Mahkemesi yasaklama işleminin dayanağını ortaya koyan somut bilgi ve belgelerin dosyaya sunulmadığını belirterek etkinliğin yasaklanmasının hukuka uygun olmadığına karar verdi.

Free Web Turkey, bu bilgileri açık kaynak taramasıyla toplamaktadır.