Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (8 – 14 Ağustos)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Erdoğan’ın eski avukatı, sansüre devam ediyor: İleri’nin yargılandığı haberlere erişimi engelletti

Gazeteciler Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan, “Cendere” kitabında Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal’ın TEFAL’in kurtarılması aşamasında rüşvet pazarlığını yaptığını iddia etmiş, TİP Milletvekili Ahmet Şık da Mustafa Doğan İnal ile iki yargı mensubu arasında davayı yönlendirme iddiasının olduğu ses kaydını yayımlamıştı. Şık’ın söz konusu paylaşımlarının İleri Haber’de “iddia” şeklinde haberleştirilmesinin ardından Mustafa Doğan İnal’ın şikayeti üzerine İleri Haber eski Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün ve dönemin Sorumlu Müdürü olan mevcut Genel Yayın Yönetmeni İzel Sezer hakkında da dava açılmıştı. 

Bu sürecin ardından İnal bir kez daha sansüre başvurdu ve İleri Haber’de yer alan; Doğan Ergün ve İzel Sezer’e açılan davanın haberine, davanın ilk duruşmasına ilişkin habere ve davanın ilk duruşmasını haberleştirdiği için Nazan Özcan’ın ifade vermesine ilişkin habere engelleme kararı getirtti.

https://ilerihaber.org/icerik/erdoganin-eski-avukati-ilerinin-yargilandigi-haberlere-erisim-engelleme-karari-aldirtti-143755

Bakanlık arazisindeki yalı projesinin Cübbeli Ahmet’in dünürüne verilmesiyle ilgili haberlere sansür

Tuzla’da mahkemenin imar planlarını iptal ettiği denize sıfır, ağaçlarla kaplı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İller Bankası arazisinde yalı projesinin kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün damadının ağabeyi Muhittin Palazoğlu’na verildiğiyle ilgili 23 haber, Erişim Sağlayıcıları Birliği‘nin 5 Ağustos 2022 tarihli kararıyla erişime engellendi.

Karara gerekçe olarak, ilgili içeriklerin İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Temmuz 2022 tarihli kararındaki içeriklerle aynı oluşu gösterildi. 

https://ifade.org.tr/engelliweb/cubbeli-ahmet-hocanin-damadinin-agabeyi-hakkindaki-haberler/

“Yurt dışında açılan sahte üniversitelerden alınan diplomalarla üst düzey mevkilere gelindiği iddiası” haberine erişim engeli

TamgaTürk adlı haber sitesi Twitter’da ‘bilgekaan’ adlı bir kullanıcının yurt dışındaki sahte üniversitelerle ilgili iddialarını haberleştirmişti. Haberde binası bile olmayan “Aston American University” ve benzeri okullarda eğitim gördüğünü iddia eden kişilerin bu sahte diplomalarla Türkiye’de üst düzey mevkilere geldiği öne sürülüyordu. İlgili içerik, iddialarda adı geçen elektronik para ve ödeme hizmeti kuruluşundaki ismin şikayeti üzerine İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi.

https://www.tamgaturk.com/tamgaturk-un-yurt-disinda-acilan-sahte-universitelerden-alinan-diplomalarla-ust-duzey-mevkilere-gelindigi-iddasi-haberine-erisim-engeli/52078/

Ancak TamgaTürk’ün haberleştirdiği tweet dizisi hâlâ erişilebilir durumda: https://twitter.com/taybetib/status/1554887512920842241?s=20&t=piki-xPTt0TzLLH8Ufmw3A

Cumhurbaşkanının eski avukatının rüşvet dağıttığıyla ilgili haberlerin erişime engellendiğini duyuran haberlere erişim engellendi

Susma Platformu’nun web sitesi susma24.com’da yer alan ve “Cumhurbaşkanının avukatının rüşvet dağıttığıyla ilgili haberlere erişim engeli” başlıklı haber içeriğine erişim engeli getirildi. “Kişilik haklarının ihlali” gerekçesiyle İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 28.07.2022 tarih ve 2022/6002 D. İş sayılı kararı uyarınca engellenen içeriğin aynı zamanda silinmesine de hükmedildi.

https://susma24.com/susma-platformunun-haberine-engelleme/

Kızıl Bayrak’a iki haftada iki erişim engeli

Sosyalizm temelli bir habercilik anlayışı benimseyen bağımsız internet gazetesi Kızıl Bayrak’ın kizilbayrak71.net alan adlı internet sitesi, Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliğinin 11/08/2022 tarihli kararıyla erişime engellendi. 03/08/2022 tarihinde de Mersin 4. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellenen Kızıl Bayrak, Ağustos ayında ikinci kez sansüre maruz kalmış oldu. Gazete, yayımlarını kizilbayrak72.net adresi üzerinden sürdürüyor.

https://kizilbayrak72.net/ana-sayfa/haber/guncel/kizil-bayraka-erisim-engeli-13

Çağdaş Gazeteciler Derneği: AYM’nin kararı, “sansür düzenlemesi”ni de boşa düşürmüştür

Anayasa Mahkemesi (AYM), Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından BirGün, Cumhuriyet, Evrensel ve Sözcü gazetelerine verilen ilan ve reklam kesme cezalarının düşünce ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi. 10 Mart 2022 tarihli kararın 10 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından bir açıklama yayımlayan Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), “Karar, iktidarın ‘sansür araçları’ndan birine dönüşen BİK’e ders niteliğinde olup,Ekim ayında tekrar gündeme gelmesi öngörülen ‘dezenformasyon düzenlemesi’ adlı sansür teklifinin bazı maddeleri ile teklifin zihniyetini de boşa düşürmüştür.” dedi. 

https://cgd.org.tr/basin-aciklamalari/2022/08/12/aymnin-basin-ahlak-esaslariyla-ilgili-karari-sansur-duzenlemesini-de-bosa-dusurmustur/

İçişleri Bakanlığından sansür tehdidi: Barınma sorunuyla ilgili paylaşımlara karşı teyakkuzdayız

İçişleri Bakanlığı, 11 Ağustos Perşembe günü 81 İl Valiliğine “Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri” başlıklı bir genelge gönderdi ve bu genelgede dezenformasyon konusuna vurgu yaptı. Geçen sene yurt sorunu yaşayan öğrencilerin sosyal medyadan durumu protesto ettikleri anımsatılan genelgede, “Başta barınma konusu olmak üzere sosyal medya üzerinden yapılacak dezenformasyon içerikli provokatif paylaşımlara karşı teyakkuzda olunacak” ifadeleriyle benzer bir gündeme karşı sansür için hazır olunduğu işaret edildi.

https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-universitelerde-guvenlik-ve-barinma-tedbirleri-genelgesi-gonderildi

İktidar, seçim öncesinde sosyal medyadaki kontrolü artıracak

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu, 11 Ağustos Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yine “dezenformasyon” gündemiyle toplandı. Toplantıda, aynı gün İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgedeki gibi sosyal medyadaki “dezenformasyon” paylaşımlarına karşı tedbirler alınacağı belirtildi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Kurul üyeleri, Türkiye seçim sathı mailine girdikçe sosyal medya kaynaklı dezenformasyonların ve provokasyonların artabileceğini ifade ederek iftira kampanyalarına karşı alınacak tedbirler üzerine fikir teatisinde bulunmuşlardır” denildi. 

https://www.trthaber.com/haber/gundem/yuksek-istisare-kurulu-toplantisi-sona-erdi-700841.html

Görevden alınan doktorun yerine, görevden aldıran savcının eşinin atanması haberlerine erişim engeli

FETÖ ve DHKP/C üyesi olduğu iddiasıyla bir süre tutuklu kalan ve görevinden uzaklaştırılan Bakırköy Cezaevi hekiminin yerine, ilgili hekim hakkında soruşturma yürüten dönemin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Aydıner’in doktor olan eşi Nermin Aydıner‘in getirilmesi ile ilgili haberler, Bakırköy 6. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 25 Eylül 2020 tarih ve 2020/3781 sayılı kararıyla erişime engellenmiş ve silinmelerine karar verilmişti. Aynı konuda yapılan diğer haberler de kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Bakırköy 6. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 11 Mart 2021 tarih ve 2021/1464 sayılı kararı ile erişime engellenerek ve silinmelerine karar verilmişti.

Sansür zinciri devam etti ve konuyla ilgili diğer haberlerin de kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 9 Ağustos 2022 tarih ve 2022/5032 sayılı kararı ile erişime engellenmesine, başvuranın adı ile arama motorlarında ilişkilendirilmemelerine ve silinmelerine karar verildi.

https://ifade.org.tr/engelliweb/gorevden-alinan-doktorun-yerine-gorevden-aldiran-savcinin-esinin-atanmasi-haberi-3/

“Cübbeli Ahmet’in akrabası halk plajına konamadı” haberlerine erişim engeli

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün damadının ağabeyi Muhittin Palazoğlu’nun, Tuzla’daki lüks konut projesine halk plajını da dahil ettiğinin ortaya çıkması ve tepkiler sonrası AKP’li Tuzla Belediyesi’nin plajı işletmeye başladığı ile ilgili haberler erişime engellendi. İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 12 Ağustos 2022 tarihli kararıyla getirilen sansüre gerekçe olarak “kişilik hakları ihlali” gösterildi.

https://ifade.org.tr/engelliweb/cubbeli-ahmet-hocanin-damadinin-agabeyi-hakkindaki-haberler-2/

 

*Bu bülten, Ali Safa Korkut tarafından hazırlanmıştır.