Sansür Gündemi (6 – 12 Kasım)

Sansür Gündemi (6 – 12 Kasım)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

AYM, dezenformasyon yasasının iptali istemini oy çokluğu ile reddetti

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçunu işleyenlerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin düzenlemenin iptali istemini oy çokluğuyla reddetti.

Kervansaray Holding'e kayyum atandığı haberine erişim engeli

Kervansaray Yatırım Holding'e kayyum atandığı ve holdingin eski yönetim kurulu başkanının, kayyumu atayan İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi heyeti hakkında "rüşvet almak"tan suç duyurusunda bulunduğuyla ilgili haberler, erişime engellendi. Küçükçemece 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 1 Kasım tarihli kararla sekiz haber için erişim engeli emri verildi.

İbrahim Kalın hakkındaki haberler erişime engellendi

Pentagon ile CIA gibi yapılara danışmanlık veren bir şirketin Türkiye’deki kaynaklarından biri olduğu iddiası başta olmak üzere MİT Başkanı İbrahim Kalın ile ilgili 479 haber, Kalın'ın talebi üzerine İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 6 Kasım tarihli kararıyla erişime engellendi.

kararla Kalın'ın, kaçak bedellerin tahsilatı konusunda yardımcı olması sebebiyle Abdullah Tivnikli isimli iş insanına kızının okul taksitlerini ödettiği iddiasıyla ilgili haberler için de erişim engeli emri verildi.

Türkiye'den MLSA ve Free Web Turkey'e yanıt: 'Ekşi Sözlük yeni bir alan adıyla yayım yapıyor, bu nedenle erişiminde bir engel yok'

Türkiye, MLSA ve Free Web Turkey’nin internet sansürü hakkında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne yaptığı bildirime yanıt verdi. Ekşi Sözlük’ün erişilemez olduğunu reddeden Türkiye, “Sözlük, eksisozluk1923.com üzerinden yayım yapıyor ve bazı uygulamalar kullanılarak da erişilebiliyor.” dedi. Türkiye, bu sebeple bilgiye erişim hakkının da etkilenmediğini kaydetti.

"Adliyede rüşvet çarkı" iddialarıyla ilgili bir erişim engeli kararı daha verildi

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 1 Kasım'da verilen ayrı bir kararıyla 95 paylaşım daha erişime engellendi.

RTÜK, DW Türkçe'nin alternatif adreslerine de lisans istedi: Lisans alınmazsa erişim engellencek

RTÜK, Deutsche Welle’nin (DW), alternatif alan adları için de yayın lisansı alması gerektiğine karar verdi. Lisans başvurusu yapmazsa DW'nin güncel alan adlarına da erişim engeli getirilecek.

Artı Gerçek itiraz etmişti: AYM, erişim engeli getirilen haber için hak ihlali kararı verdi

AYM, Artı Gerçek'te yayımlanan "Karakoldan 'Havan Mermisi' yanıtı: Deneme amaçlı biz atıyoruz" başlıklı haberin erişime engellenmesinin ifade ve basın özgürlüğünün ihlali olduğuna hükmetti. Karar yeniden yargılama için Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi.