Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (5 – 11 Eylül)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Serhat Albayrak’la ilgili haberlere erişim engeli

Organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla yargılanan Sedat Peker’in ‘rüşvet ağı’ iddialarında adı geçen Turkuvaz Medya Grubu Başkanvekili Serhat Albayrak’la ilgili haberlere erişim engeli getirildi. Albayrak’ın avukatı Fatih Savaş’ın başvurusu sonucunda çıkan kararda İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hâkimliği, haberlerin Serhat Albayrak’ın kişilik hakkını zedelediğini iddia ederek iddiaların belgeye dayanmadığını savundu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/bir-erisim-engeli-de-serhat-albayrakla-ilgili-haberlere-1977991

Abdurrahman Dilipak’tan sansür çıkışı: ‘Zaman zaman müdahaleler söz konusu idi’

Yeni Akit’teki yazılarına son verilen gazeteci ve yazar Abdurrahman Dilipak, gazetede yazarken yazılarına bazı müdahaleler olduğunu dile getirdi. Dilipak, “Daha önce yazılarınıza herhangi bir müdahale girişimi oldu mu? Yazınızın yayınlanmadığı ya da değiştirmeniz istendi mi?” sorusuna, “Zaman zaman, çok ağırlıklı olmamak kaydı ile bazı müdahaleler söz konusu idi” diye yanıt verdi. 

Dilipak, “Zaten yayın sırasında ya da yazılarımın altında normal okuyucular yanından troller de sert tepkiler veriyorlardı. Sonuçta olan oldu. Maalesef sosyal medyada ağ patronları, ulusal ölçekte yasalar sansürlüyor. O da yetmiyor bir de iç denetim mekanizması. Ama her zaman birileri bu dünyada herkesten daha özgür. Onlar kural koyuyorlar. Herhangi bir kuralla da bağımlı değil, ne din ne ahlak, ne hukuk ne de yasa” ifadelerini kullandı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/abdurrahman-dilipaktan-sansur-cikisi-zaman-zaman-mudahaleler-soz-konusu-idi-1978204

Diken’in, sansür talebinin reddedildiğini duyurduğu habere sansür

Diken, geçen hafta yayımladığı haberde Turkuvaz Medya Grubu Başkanvekili Serhat Albayrak’ın talebiyle Sedat Peker’in iddialarının yer aldığı haberlere sansür talebinin mahkemece reddedildiğini duyurmuştu. 

İlgili haberde İstanbul Anadolu 5’inci Sulh Ceza Hakimliğinin, Albayrak’ın talebi üzerine Peker’in ‘rüşvet ağı’ iddialarının yer aldığı bazı haberlere erişimi engellediği, Diken ve diğer haber kaynaklarının Albayrak’ın avukatının açıklamasını içeren haberleriyle ilgili talebi reddettiği yazıyordu.

Konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı ve İstanbul Anadolu 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği, söz konusu sansür talebinin kısmen kabul edilişine dair Diken haberini Albayrak’ın talebiyle ‘kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle erişime engelledi.

https://www.diken.com.tr/sansur-talebine-reddi-duyurdugumuz-haber-de-sansurlendi/

Altun, Meclis’i beklememiş: ‘Sansür yasası’ için yönetmelik hazırlayıp para harcamış

İletişim Başkanlığı’nın AKP ve MHP’nin hazırladığı ‘dezenformasyonla mücadele’ yasası Meclis’te kabul edilmeden kurduğu merkez için para harcadığı, işe eleman aldığı ve yönetmelik hazırladığı iddia edildi.

https://www.diken.com.tr/altun-meclisi-beklememis-sansur-yasasi-icin-yonetmelik-hazirlayip-para-harcamis/

Susma Platformu’nun haberine erişim engeli

Susma Platformu, Kasım 2020’de “Haftanın engellenen içerikleri” listesinde yer verdiği ve TV100 kanalının patronu Necat Gülseven ile Medya Grup Başkanı Murat Kelkitlioğlu’nun ‘tehdit, yağma ve şantaj’ iddiasıyla suçlandığı haberlere erişim engeli getirildiğini duyurmuştu. 7 Eylül Çarşamba günü bir paylaşımda bulunan platform, ilgili içeriğin İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 01.09.2022 tarihli kararıyla erişime engellendiğini ve silinmesine karar verildiğini duyurdu. Karara gerekçe olarak ise “kişilik hakları ihlali” sunuldu.

https://susma24.com/susma-platformunun-haberine-erisim-engeli-3/

‘Afyon’da halkın 10 Milyon TL’si böyle çarçur edildi’ başlıklı habere erişim engeli

Afyon yerel gazetelerinden Afyon Postası’nın 31 Ağustos 2022 tarihinde yayımladığı “Afyon’da halkın 10 Milyon TL’si böyle çarçur edildi” başlıklı haber, Afyonkarahisar 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi. Engelleme kararının, haberde bahsi geçen müteahhit firmasının sahibinin talebi doğrultusunda verildiği belirtildi.

https://www.afyonpostasi.com.tr/afyon-postasinin-o-haberine-erisim-engeli-getirildi-130-bin-defa-okunmustu

Peker’in iddialarında adı geçen Yeşildağ ile ilgili 400 içeriğe erişim engellendi

Organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla yargılanan Sedat Peker’in iddialarında adı geçen Türk Medya grubunun sahiplerinden Zeki Yeşildağ ile ilgili 400’den fazla haber, tweet ve videoya Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 01.09.2022 tarihli kararıyla erişim engellendi.

https://twitter.com/BlrcanYildirim/status/1567838157999149062?s=20&t=EfVuWuUwZHDDWSUZXMsD-g

Ekran görüntüleri: Web Archive

T24 yazarı Yalçın Doğan’ın, erişim engellerini eleştirdiği yazısına erişim engeli!

T24 yazarı Yalçın Doğan’ın erişim engellerini eleştirdiği yazısına erişim engeli getirildi. İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hâkimliği, Turkuvaz Medya Grubu Başkanvekili Serhat Albayrak’in talebi üzerine Yalçın Doğan’ın “Sansürün yeni hâli: Erişim engeli” başlıklı yazısı hakkında erişim engeli kararı verdi. “Yargı eliyle erişim engeli getirilen haberlerin hemen hepsinin AKP’lilerle ilgili olduğunu” yazan Doğan, yazısında pek çok örnek yer verirken, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Serhat Albayrak hakkındaki iddalarını konu alan haberlere gelen erişim engellerine de dikkat çekmişti.

https://t24.com.tr/haber/t-24-yazari-yalcin-dogan-in-erisim-engellerini-elestirdigi-yazisina-erisim-engeli,1058436

AKP’li Abdurrahim Boynukalın’ın yer aldığı haberlere erişim engeli!

2015’te Hürriyet binasını beraberindekilerle basan dönemin AKP Gençlik Kolları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın, konuyla ilgili haberler için erişim engeli talep etmiş ve İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği 29 Temmuz tarihli kararıyla erişim engeli getirmişti. Konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı ve daha önce engellenen haberlerle aynı içerikte olduğu gerekçesiyle, Erişim Sağlayıcıları Birliği‘nin 6 Eylül 2022 tarihli kararıyla 108 habere daha erişime engellendi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/akpli-abdurrahim-boynukalinin-yer-aldigi-haberlere-erisim-engeli-1977976

Serhat Albayrak ile ilgili haberler erişime engellendi, silinmelerine hükmedildi ve bazı paragrafların yayından çıkartılmasına karar verildi.

İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği, 2 Eylül tarihli kararıyla, organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla yargılanan Sedat Peker‘in Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hakkında attığı tweetler dayanak gösterilerek yapılan ve Serhat Albayrak‘ın adının geçtiği haberleri kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişime engellemişti

Aynı konunun işlendiği birçok haber ve ilgili haberlerin erişime engellendiğine dair haberler de kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Eylül 2022 tarihli kararıyla erişime engellendi ve silinmelerine hükmedildi.

Albayrak hakkındaki haberlere uygulanan sansür bununla da sınırlı kalmadı. Albayrak’ın İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Eylül 2022 tarihli kararına yaptığı itiraz kabul edildi ve İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 6 Eylül 2022 tarihli kararıyla Albayrak ile ilgili bazı paragrafların yayından çıkartılmasına karar verildi. Gerekçe ise kişilik hakları ihlali.

https://www.diken.com.tr/pekerin-rusvet-agi-iddialarinda-adi-gecen-serhat-albayrak-haberlere-hukuki-islem-baslatti/

https://www.birgun.net/haber/peker-in-iddialariyla-gundeme-gelmisti-serhat-albayrak-tan-aciklama-400659