Erişim Engeli Haberler Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (4-10 Ocak)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Erdoğan’ın eski avukatı hakkındaki ‘dava yönlendirme’ ve ‘rüşvet’ iddialarına erişim engeli

Oda TV Haber Müdürü ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu ile Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’ın kitabı Cendere kapsamında ortaya konulan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal’ın iki yargı mensubuyla birlikte bazı davaları yönlendirmeye çalıştığı ve rüşvet aldığı iddiaları hakkında Cumhuriyet, İleri haber, T24 ve Oda TV’de yayınlanan haberler İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ocak’ta verdiği 2021/103 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Milletvekiline hakaret davasında beraat kararı veren hakim hakkındaki haberlere erişim engeli

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul milletvekili Ravza Kavakçı Kan hakkında “köpek gibi havlayan” ifadelerini kullanan bir yurttaş hakkında beraat kararı veren İstanbul Anadolu 58. Sulh Ceza Hakimi hakkında yapılan haberler, hakimin talebi üzerine İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ocak’ta verdiği 2021/105 ve 2021/171 sayılı karar ile erişime engellendi.