Sansür Gündemi (29 Mayıs – 4 Haziran)

Sansür Gündemi (29 Mayıs – 4 Haziran)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sahte mahkeme kararıyla erişim engeli satan şebekeye operasyon

İstanbul’da, aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu 12 kişiye, hazırladığı sahte mahkeme kararlarını satarak bu yolla ulusal basın kuruluşlarında yayınlanan bazı haberlere erişim engeli getirdiği tespit edilen şebekeye yapılan operasyonda 7 kişi gözaltına alındı.

‘Cenaze aracında uyuşturucu skandalı’ haberlerine erişim engeli

144 kilo 550 gram uyuşturucuyla yakalanan İBB cenaze aracının Albayrak ailesinin şirketine ait çıktığı haberlerine erişim engeli getirildi.

CHP’li Çakırözer’den Basın Özgürlüğü Raporu: AKP yeni döneme de gazetecilere gözaltı, hapis, televizyonlara baskı ve erişim engelleriyle başladı

CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı Mayıs ayı Basın Özgürlüğü Raporu’na göre erişim engelleri mayıs ayında da devam etti. Rapora göre Ekşi Sözlük’ün alan adı, İfade Özgürlüğü Derneği’nin bir raporu ve 10 ayrı konudaki çok sayıda haber erişime engellendi.

Denizli Jandarmadan 336 internet sitesine erişim engeli

Denizli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından mayıs ayında, yurt dışından yayım yapan 336 internet sitesi ve sosyal medya hesabı; uyuşturucu ve uyarıcı maddeyi özendirme, yasadışı bahis, müstehcen, zararlı yazılım barındıran oltalama (phishing) ve çeşitli suç içerikli paylaşımlar yaptıkları gerekçesiyle erişime engellendi.