Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (29 Ağustos – 4 Eylül)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sedat Peker’in yayınladığı Taşkesenlioğlu videosuna erişim engeli getirildi

Sedat Peker’in, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile boşanma aşamasında olan Prof. Dr. Ünsal Ban’a “Hayatını kurtarmak için yapıyorum” açıklamasıyla yayımladığı Taşkesenlioğlu videosuyla ilgili haberlere erişim engellendi. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 29 Ağustos 2022 tarihli kararına gerekçe olarak “kişilik hakları ihlali” sunulurken karar sonrası çok sayıda haber yayımdan kaldırıldı.

https://www.bbc.com/turkce/live/haberler-turkiye-62719633?ns_mchannel=social&ns_source=twitter&ns_campaign=bbc_live&ns_linkname=630de052405bb048e3183ba3%26Sedat+Peker%E2%80%99in+yay%C4%B1mlad%C4%B1%C4%9F%C4%B1+Zehra+Ta%C5%9Fkesenlio%C4%9Flu+videosuna+eri%C5%9Fim+engeli%262022-08-30T10%3A02%3A58.882Z&ns_fee=0&pinned_post_locator=urn%3Aasset%3A35b24ca2-f1ce-4cee-adee-6e31ce479897&pinned_post_asset_id=630de052405bb048e3183ba3&pinned_post_type=share&at_campaign=64&at_medium=custom7&at_custom3=BBC+Turkce&at_custom2=twitter&at_custom1=%5Bpost+type%5D&at_custom4=3C540916-284D-11ED-BE8C-DEDE2052A482

Devlet Bahçeli, sosyal medyaya sansür istedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Sedat Peker’in saraya uzanan rüşvet ağı ifşasına dair isim vermeden konuşan Bahçeli, “Son gelişmeler göstermiştir ki sosyal medyanın denetim altına alınması şarttır” dedi. Bahçeli, “Sosyal medya düzenlemesi hukuki bir temele bağlanmalıdır. Sosyal medya aracılığıyla provokasyon üstüne provokasyona meyledenler, Türkiye’nin önüne taş koymaya muktedir olamayacaklardır” diye konuştu

https://www.evrensel.net/haber/469273/bahceliden-sedat-peker-aciklamasi-sosyal-medyanin-denetim-altina-alinmasi-sarttir

TCDD ihalesindeki rüşvet iddialarıyla ilgili haber ve yazılara erişim engeli

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu’nun, “Belgeli Yüksek Hızlı Tren rüşveti! Siemens, Kolin’den ödeme almak için yolsuzluğu mahkemeye taşıdı” başlık haberi ile “Yüksek hızlı rüşvet yüzdesi” ve “Hadi şimdi sıra sizde” başlıklı haber ve köşe yazılarına erişim engeli geldi. İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 1 Eylül 2022 tarihli kararına gerekçe olarak ise kişilik hakları ihlali sunulurken habere itiraz eden kişinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu olduğu öğrenildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/baris-terkoglunun-belgeli-yuksek-hizli-tren-rusveti-baslikli-haberine-karaismailogludan-engelleme-1976468?utm_medium=Slider%20Haber&utm_source=Cumhuriyet%20Anasayfa&utm_campaign=Slider%20Haber

Sedat Peker’in SPK ve Serhat Albayrak’la ilgili tweetlerine dayanan haberlere erişime engeli

İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği, 2 Eylül tarihli kararıyla Turkuvaz Medya Grubu Başkanvekili Serhat Albayrak’ın talebiyle, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarının yer aldığı 33 haber hakkında erişime engeli kararı verdi. Peker‘in Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hakkında attığı tweetlere dayandırılan ve Albayrak‘ın adının geçtiği haberlerin engellenme kararının gerekçesi olarak ise kişilik hakları ihlali sunuldu.

https://www.diken.com.tr/mahkeme-albayrakin-rusvet-agina-sansur-talebini-kismen-kabul-etti/

Twitter Şeffaflık Raporu: Türkiye’nin talebiyle engellenen hesap ve tweet sayısı altı ayda iki kat arttı

Twitter’ın yayımladığı son rapora göre Türkiye resmi makamlarının erişimi engellettiği hesap ve tweet sayısı altı ayda iki kat arttı. Bununla birlikte Türkiye’nin, Twitter’dan gazeteciler ve haber kaynakları hakkında en çok erişim engeli talebinde bulunan ikinci ülke olduğu kaydedildi.

Twitter Şeffaflık Raporu: Türkiye’nin talebiyle engellenen hesap ve tweet sayısı altı ayda iki kat arttı

MHP’li Yıldız, sansür yasası için tarih verdi: Ekim ayında Meclis’e gelebilir

Sansür yasası olarak bilinen sosyal medya yasa teklifinin yeni yasama yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) öncelikli gündem maddelerinden biri olması bekleniyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, teklifin ekim ayında Meclis gündemine geleceğini belirtti. Yıldız, “Teklifin komisyonlardan geçtiği şekilde yasalaşacağını umuyorum” dedi.

https://t24.com.tr/haber/mhp-li-yildiz-sansur-yasasi-icin-tarih-verdi-ekim-ayinda-meclis-e-gelebilir,1056838

DFG: Ağustos ayında 4 haber sitesi kapatıldı, 114 haber erişime engellendi

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) aylık olarak hazırladığı gazetecilere yönelik hak ihlalleri raporunun Ağustos sayısını yayımladı. Gazetecilere yönelik ihlallerde azalma beklerken “Ne yazık ki bir artış tablosu sunmak zorunda” olduklarını belirten DFG, raporunda Ağustos’ta 4 haber sitesinin kapatıldığı, 114 habere de erişim engeli getirildiği bilgisini paylaştı.

https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/266716-dfg-raporu-bir-ayda-11-gazeteci-saldiriya-ugradi

ETHA’ya erişim engeli

Etkin Haber Ajansı’nın etha46.com alan adına, “Millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 2 Eylül tarihli kararıyla erişim engeli getirildi. En son 3 Ağustos tarihinde erişim engeli getirilen ajans, yayımlarına etha47.com adresi üzerinden devam ediyor.

http://etha47.com/haberdetay/ethaya-yine-erisim-engeli-164514

Taşkesenlioğlu talep etti, mahkeme Ünsal Ban’a attığı tweetleri sildirip tweet atma yasağı koydu

Boşanma davası açtığı eşi Ünsal Ban’dan 70 milyon lira tazminat ve ayrıca “borç verdiği” 2.5 milyon doları talep ettiği iddiasıyla bir süredir gündemde yer alan ve ilgili haberlere erişim engeli getirten AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun, gözaltına alınan Ban’a tweet atma yasağı koydurduğu iddia edildi. Durumu, 2 Eylül’de halktv.com.tr’de yazdığı köşe yazısında gazeteci İsmail Saymaz duyurdu.

Taşkesenlioğlu’nun, 18 Ağustos’ta Ankara Gölbaşı 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde eşi Ünsal Ban’a boşanma davası açtığını, bundan bir gün sonra da Taşkesenlioğlu’nun avukatının mahkemeye başvurarak Ban hakkında “Tehditvari bir biçimde müvekkilin itibarını zedelemeye yönelik paylaşımlarda bulunmaya devam edeceğini açıkça beyan etmiştir” ifadelerinin yer aldığı bir dilekçe verdiğini söyleyen Saymaz, “Dilekçede ‘Paylaşımların kaldırılması ve benzer paylaşımların yapılmamasına yönelik tedbir kararı verilmesi elzemdir.’ ifadeleri yer aldı” dedi. 

Saymaz, şöyle devam etti: “Atılmış tweetlerin silinmesi, gelecekte atılacak olanların daha şimdiden yasaklanması isteniyor. Hakim Burçin Yılmaz, talebi aynen kabul etti. Kararda, 6284 sayılı Kanun’un 5/1-a maddesi gereği Ban’ın üç ay boyunca şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmamasına karar verildi. Aksi takdirde üç günden 10 güne kadar zorlama hapsin uygulanacağı bildirildi.

https://halktv.com.tr/makale/sedat-pekere-soylu-davasi-690987#kutu1

TikTok: Türkiye, mahkeme kararlarıyla TikTok’tan en çok hesap kapattıran ülke oldu

TikTok’un paylaştığı verilere göre Türkiye, Temmuz-Aralık 2021 döneminde dünya genelinde mahkeme kararlarıyla en çok hesap kapattıran ülke olurken kaldırma talebi konusunda da ikinci sırada yer aldı.

TikTok: Türkiye, mahkeme kararlarıyla TikTok’tan en çok hesap kapattıran ülke oldu

Basın Özgürlüğü Raporu: Yolsuzluk ve usulsüzlük haberlerine getirilen erişim engelleri Ağustos ayına damga vurdu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Ağustos ayı Basın Özgürlüğü Raporu’nu paylaştı. Çakırözer, televizyon kanalları ve internet gazetelerine uygulanan sansüre dikkat çekerken iktidar vekilleri ile yöneticilerine yönelik ‘yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına ilişkin haberlere’ getirilen erişim engellerinin Ağustos ayına damga vurduğunu söyledi.

Basın Özgürlüğü Raporu: ‘Yolsuzluk ve usulsüzlük haberlerine getirilen erişim engelleri Ağustos ayına damga vurdu’