Haberler Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (28 Aralık-3 Ocak)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

İBB’nin AKP döneminde ‘Cübbeli Ahmet Hoca’nın damadı ve ağabeyine milyonluk ihale verdiğini duyuran haberlere engel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yönetimindeyken, Cübbeli Ahmet Hoca adıyla anılan Ahmet Mahmut Ünlü’nün damadı Esat Palazoğlu ve ağabeyi Muhittin Palazoğlu’na 1.8 milyon TL’lik ihale verildiğini aktaran 210 haber, Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 25 Aralık tarihli kararıyla erişime engellendi.

Hamza Yerlikaya’nın sahte diplomayla üniversiteye kayıt yaptırdığını aktaran haberlere engel

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Yerlikaya’nın, üniversiteye sahte lise diplomasıyla kayıt yaptırdığına ilişkin haber ve içerikler Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 28 Aralık’ta verdiği 2020/6242 sayılı kararla erişime engellendi. Erişime engellenen içerikler arasında, Cumhuriyet, Gazete Duvar ve Sözcü haberlerinin yanı sıra, Olay TV ve Halk TV Youtube videoları ile Can Dündar ve Engin Özkoç’un tweetleri yer alıyor.

Gümüşhane’de Valilik onaylı define kazısı sebebiyle yok olan Dipsiz Göl hakkında açılan ekşi sözlük başlıklarına erişim engeli

Gümüşhane’nin Taşköprü yaylasında Valilik ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün izniyle yapılan kazı sonucunda Dipsiz Göl’ün kuruduğuna ilişkin ekşi sözlük’te açılan başlıklar, Gümüşhane Sulh Ceza Hakimliği’nin 29 Aralık tarihinde verdiği 2020/977 sayılı kararla erişime engellendi.

Erdoğan’ın avukatının aldığı vekalet ücretlerine ilişkin haber ve paylaşımlara engel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’e, vekaletnamesi bulunmayan bir dosya kapsamında 4 bin TL ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasından hüküm giyen 9 bin 554 kişi için toplamda 39 milyon TL vekalet ücreti ödendiğini duyuran Cumhuriyet Halk Partisi Mersin milletvekili Ali Mahir Başarır’ın tweet’i ve onu kaynak gösteren 124 sosyal medya paylaşımı ile 119 haber, erişime engellendi. Söz konusu tweet’te Başarır, “Yargının görevi Cumhurbaşkanı avukatlarını zengin etmek mi?” diye sormuştu.

Bilal Erdoğan’ın arkadaşının kazandığı ihaleye ilişkin haberlerin engellendiğini duyuran haberlere erişim engeli

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) İstanbul Ataşehir’de sahip olduğu arsa üzerinde yapılacak “Ataşehir Modern Projesi A, B, C Blok konut, işyeri sosyal tesisler inşaatı” işini, Bilal Erdoğan’ın liseden arkadaşı İlkyapı İnşaat’ın sahibi Aykut Emrah Polat kazanmıştı. Konuyla ilgili yapılan haberler, Ağustos ayında erişime engellenmişti. Polat’ın 280 milyon TL’lik inşaat ihalesini kazanmasına ilişkin haberlerin erişime engellendiğini duyuran haberler de, İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2020/7797 sayılı kararıyla, kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle erişime engellendi.