Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (27 Haziran – 3 Temmuz)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sansür yasası yeni yasama dönemine ertelendi

Sosyal medya ile internet haberciliğine ilişkin düzenlemeler içeren ve ‘dezenformasyon düzenlemesi’ olarak adlandırılan Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi isimli sansür yasası, ekim ayına ertelendi. Geçen hafta yeniden gündeme alınması planlanan yasa teklifi hakkında konuşan AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Dezenformasyon yasa teklifi, yeni yasama döneminde görüşülmeye başlanacak” ifadelerini kullandı.

https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/sansur-yasasi-gorusmeleri-ertelendi-7222047/

Basın meslek örgütlerinden ortak açıklama: Sansür yasasının mevcut hali kabul edilemez

Basın meslek örgütleri, TBMM’de gündeme getirildikten sonra 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılına ertelen sansür yasası hakkında ortak bir açıklama yaparak kendileriyle görüşülmeden basınla ilgili bir kanun düzenlemesi hazırlanmamasını, yasanın mevcut haliyle Meclis’e getirilmemesini istedi.

https://www.evrensel.net/haber/464933/basin-meslek-orgutlerinden-ortak-aciklama-sansur-yasasinin-mevcut-hali-kabul-edilemez

Deutsche Welle ve Amerika’nın Sesi’nin sitelerine erişim engellendi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) talebi üzerine, lisans başvurusu yapmadıkları gerekçesiyle Deutsche Welle (DW) ve Voice of America’nın (VOA) Türkçe edisyonu olan Amerika’nın Sesi internet sitelerine Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği‘nin kararıyla erişim engellendi. 

DW, yayım yaptığı pek çok ülke gibi Türkiye için de özel bir alan adı kullanmıyor, www.dw.com adresinde o ülkeye özel olarak açtığı sayfadan yayım yapıyordu. Dolayısıyla bu erişim engelleme kararıyla birlikte sadece Türkiye sayfasına değil DW’nin tüm edisyonlarına erişim engellendi.

https://bianet.org/bianet/medya/263987-voa-turkce-ve-dw-turkce-ye-sansur-rtuk-istedi-mahkeme-erisime-engelledi

RTÜK’ten DW ve Amerika’nın Sesi açıklaması: Lisans alırlarsa engeli kaldırtırız

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Deutsche Welle (DW) ve Amerika’nın Sesi’ne erişim engeli getirilmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Kurul, Türkiye’de şirketlerini kurup lisans alma süreçlerini başlatmaları halinde erişim engelleme sürecinin sona erdirilmesi için yargı mercilerinden talepte bulunulacağını bildirdi.

https://www.rtuk.gov.tr/kamuoyunun-dikkatine-/4346

DW, erişim engeli kararını üst mahkemeye taşıdı

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenen Almanya merkezli Deutsche Welle (DW) karara itiraz etti. Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan itirazda “Temel hak ve özgürlüklere ilişkin büyük zararların doğmasına yol açan kararın ivedilikle kaldırılması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

https://abcgazetesi.com/dw-erisim-engeli-kararini-ust-mahmeye-tasidi-436314?_unique_id=62bf142258d65

Çiğdem Toker’in köşe yazısına erişim engeli

Sözcü yazarı Çiğdem Toker‘in Halkalı-Ispartakule demiryolu hattı ihalesi hakkında yazdığı “Aynı ihaleyi 2 katına gizlice tekrarladılar” başlıklı yazısı, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 27 Haziran 2022 tarih ve 2022/6401 sayılı kararı ile erişime engellendi.

https://medyagozlemveritabani.org/cigdem-tokerin-kose-yazisina-erisim-engeli-halkali-ispartakule-demiryolu-hatta-ihalesi/

TikTok fenomeni Mükremin Gezgin’in hesabı erişime engellendi

TikTok hesabından yayımladığı videolarla hamile olduğunu söyleyen ve geçen haftalarda özel bir hastanede doğum yaptığına dair bir video yayımlayan Mükremin Gezgin’in TikTok hesabı, İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 8 Haziran 2022 tarih ve 2022/3398 sayılı kararıyla erişime engellendi.

TikTok fenomeni Gezgin, uzun zamandır sosyal medya hesaplarından, hamile olduğuna dair videolar paylaşıyordu. Son olarak özel bir hastanede doğum yaptığına dair bir video yayımlayarak bu mizanseni sürdüren Gezgin, aralarında ünlü isimlerin de yer aldığı kimseler tarafından sosyal medyada hedef gösterilmişti. 

https://www.diken.com.tr/tiktok-fenomeni-mukremin-gezginin-hesabi-erisime-engellendi/

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi rektörü, üniversite internetinden yerel gazete Büyük Sivas’a erişimi engelledi, gazetenin internet sitesine ülke çapında erişim engeli talep etti

Sivas yerelinde yayım yapan Büyük Sivas Gazetesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Rektörü Prof. Dr. Alim YILDIZ’ın, üniversite hakkında yaptıkları haberler nedeniyle SCÜ’nün interneti üzerinden buyuksivas.com adresine erişilmesini engellediğini iddia etti. Bu erişim engelinin aylardır sürdüğünü belirten gazete, muhabirlerinin de üniversite yönetimi tarafından kontrol edilen “SCÜ – Basın” isimli WhatsApp grubundan atıldığını belirtti. 

Gazete, Yıldız’ın bununla yetinmediğini ve Cumhuriyet Üniversitesi’nin yaş günü, kampüste yapılan yangın tatbikatı, işten çıkarılan personeller, SCÜ’deki sistem değişikliği, SCÜ kampüsünde kamyon çarpması nedeniyle kırılan giriş kapıları, kovidli öğrencilerin sınava çağırılması, kampüs içi otobüs servisleri ve açılıp kapatılan fakülteler hakkında yayımladıkları haberler nedeniyle ilgili mahkemeden buyuksivas.com’a ülke çapında erişimin engellenmesi ve/veya ilgili içerikleri kaldırılması için talepte bulunduğunu söyledi. Gazete, Yıldız’ın “Cumhuriyet Üniversitesi’nde Durum O Kadar Vahim ki Yaprak Kımıldasa Dikkat Çekiyor” ve “Öğrenciler Kampüste  At Kafasıyla Dolaşıyor” başlıklı haberler için de erişim engeli/kaldırma talep ettiğini paylaştı.

SCÜ idaresi, Büyük Sivas’ın, içeriklerininin üniversite rektörü tarafından sansürlenmeye çalışıldığını duyurduğu içerikler için de mahkemeden erişim engeli talep etti ancak ilgili mahkeme bu talebi reddetti.

https://www.buyuksivas.com/engelledigi-yetmedi/

https://www.buyuksivas.com/nefes-kesen-2/

https://www.buyuksivas.com/scu-rektoru-alim/

https://www.buyuksivas.com/ucuncu-level/

https://www.buyuksivas.com/alim-yildiza-yargi-tokadi/

https://www.buyuksivas.com/yargi-surecini-etkilemek/

Alpay Özalan, erişim engeli haberlerine erişim engeli getirtti

Beşiktaşlı eski futbolcu Feyyaz Uçar, yıllar önce katıldığı bir programda “Tanıdığım en yalancı futbolcu Alpay Özalan” ifadelerini kullanmış ve bu video geçtiğimiz haftalarda Ekşi Sözlük’te yeniden gündem olmuştu. Bunun üzerine Özalan, mahkemeye başvurarak Ekşi Sözlük’teki ilgili paylaşımın engellenmesi talebinde bulunmuş ve İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği de 17.06.2022 tarihli kararıyla başlığa erişimi engellemiş ve içeriğin kaldırılmasına hükmetmişti.

İlgili içeriği engelletmesi internet sitelerinde geniş yer bulduktan sonra AKP İzmir Milletvekili Özalan’ın talebiyle 17 ve 23 Haziran’da erişime engellenen içeriklerle ilgili yapılan haberler de kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, İst. Anadolu 8. SCH’nin 27 Haziran tarih ve 2022/5863 sayılı kararıyla engellendi ve silinmelerine hükmedildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/feyyaz-ucarin-alpay-ozalan-aciklamalari-engellendi-haber-1571324

Afetleri “zinanın yasal olmasına” bağlayan profesör, hakkındaki haberlere erişimi engelletti

Elazığ depremini zinanın yasal olmasına ve çocuk yaşta evliliklerin yasaklanmasına bağlayan Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Bedri Gencer ile ilgili çeşitli gazetelerde yer alan birçok haber, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Çumra Sulh Ceza Hakimliğinin 28 Haziran tarih ve 2022/375 sayılı kararıyla erişime engellendi.

https://haber.sol.org.tr/haber/bedri-gencer-istedi-solun-23-haberine-birden-sansur-karari-geldi-340196

https://twitter.com/engelliweb/status/1541875757542248453?s=20&t=lSm2bOV5EV4WyPtvJX5KWA

Gazeteciler sansür yasasını protesto için profillerini kararttı

İktidarın dezenformasyonla mücadele gerekçesiyle meclise sunduğu, meslek örgütlerinin “Sansür Yasası” olarak adlandırdığı kanun teklifine karşı gazeteciler sosyal medyada eylem başlattı. Kanunu protesto için #SansürYasasınaHayır etiketiyle mesajlar paylaşan yüzlerce gazeteci, meslek örgütü ve medya kuruluşu profillerini kararttı.

https://journo.com.tr/sansur-yasasi-protesto-siyah

Hayali ihracat, akaryakıt kaçakçılığı ve resmi evrakta sahtecilikle suçlanan Recep Ercan Keskin hakkındaki haberlere erişim engeli

27 Şubat 2017’de hayali ihracat, akaryakıt kaçakçılığı ve resmi evrakta sahtecilik suçlamalarıyla gözaltına alınan ve tutuklanarak cezaevine konulan Keskin Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ercan Keskin ile ilgili birçok haber, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Adana 6. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 28 Haziran 2022 tarih ve 2022/4434 sayılı kararı ile erişime engellendi.

https://ifade.org.tr/engelliweb/keskin-holding-yonetim-kurulu-baskani-hakkindaki-haberler/

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı hakkında zorla getirme kararı” haberlerine erişim engeli

Gazeteci Barış Terkoğlu ve Odatv Sorumlu Haber Müdürü Can Özçelik’in, Cumhurbaşkan Erdoğan’ın avukatı Mustafa Doğan İnal’a yönelik “hakaret”, “iftira”, “kayda alınan konuşmaların basın, yayın yoluyla yayınlanması” suçlamasıyla görülen davada mahkemenin İnal hakkında zorla getirme kararı verdiğine yönelik haberlere erişim engeli getirildi.

https://t24.com.tr/haber/cumhurbaskani-erdogan-in-avukati-hakkinda-zorla-getirme-karari-haberine-erisim-engeli,1043777

İfade Özgürlüğü Derneğinin web sitesindeki bir içerik, erişime engellendi

İfade Özgürlüğü Derneğinin web sitesinde yer alan “FETÖ sanığı iş insanı Ufuk Cömertoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in kendisini tehdit ettiği iddiasıyla ilgili haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Ekim 2020 tarih ve 2020/4613 sayılı karan ile erişime engellendi.” açıklamalı içeriğe erişim engellendi. 

https://twitter.com/engelliweb/status/1542455741126148101?s=20&t=A0wfTj_CbHiEWSTWiiV6Lw

Özgür Gelecek gazetesi, 39. kez erişime engellendi

Hak temelli bir habercilik anlayışıyıla sosyalist bir çizgide yayım yapan Özgür Gelecek Gazetesinin internet sitesi, Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından bir kez daha erişime engellendi. Bu, gazete hakkında verilen 39. erişim engeli kararı olurken Özgür Gelecek’ten yapılan duyuruda yayımlara ozgurgelecek40.net adresinden devam edileceği belirtildi.

https://twitter.com/ozgur__gelecek/status/1543182013489991682?s=20&t=L9fu62Jop8e2qG3XZKjXTw

TamgaTürk’ün “Savcı Avukata Dava Dosyasını İnceletmedi” haberine erişim engeli

TamgaTürk isimli internet gazetesinden yapılan açıklamada, “Savcı Avukata Dava Dosyasını Böyle Bir Yetkisi Olmamasına Rağmen İnceletmedi: ‘Bana İşimi mi Öğreteceksin, Çık Dışarı'” başlıklı habere erişim engeli getirildiği belirtildi. İlgili haberde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde genç bir avukatın, bir savcı tarafından uğradığı hakaret ve söz konusu savcının diğer görevlileri hedef alan mobbingine yer veriliyordu.

https://www.tamgaturk.com/savci-avukata-dava-dosyasini-inceletmedi-haberimize-erisim-engeli/50475/

*Bu bülten, Ali Safa Korkut tarafından hazırlanmıştır.