Sansür Gündemi

Sansür Gündemi – (20-26 Nisan)

Basın Özgürlüğü

  • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile ilgili habere erişim engeli getirildi. Altun’un Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’ndeki Vakıflar’a ait araziye yaptırdığı çardak ve şöminenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yıkıldığının belirtildiği “Boğaz’da kaçak var” başlıklı haberi yapan Cumhuriyet muhabiri Hazal Ocak’a “terör” soruşturması açıldı. Gazeteci Ocak’a açılan soruşturmanın gerekçesi kamu görevlisinin ikametgâh adres bilgilerinin yayınlanarak ailesiyle birlikte can güvenliğinin tehlikeye sokulması olarak açıklandı.
  • “Boğaz’da kaçak var” başlıklı habere getirilen erişim engeliyle birlikte Türkiye’de 273 online haber erişime engellenmiş oldu. Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (Reporters Without Borders-RSF) yayınladığı ve 180 ülkenin bulunduğu “2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi”nde 154. sırada yer aldı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergâhında arazi aldığına yönelik haberi nedeniyle Cumhuriyet muhabiri Hazal Ocak hakkında yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianameye dönüştü.  İddianamede Hazal Ocak’ın ‘hakaret’ suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor, dava 18 Haziran’da görülecek.
  • İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş hakkında soruşturma başlattı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun‘un Kuzguncuk’taki evinin fotoğrafladığı için “özel hayatın gizliliğini ihlal” ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Özçağdaş Twitter hesabından yaptığı açıklamada “evin fotoğrafını çekmediğini, uyarılmadığını ve kaçmadığını belirtti.Altun’un evinin fotoğraflanmasıyla ilgili soruşturmanın genişletildiği ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında konuyla ilgili olarak kişisel Twitter hesabında yaptığı açıklamadan dolayı ‘suçluyu övme ve suça azmettirme’ suçundan soruşturma başlatıldı.
  • Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubu haberinden dolayı tutuklanan Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv gönüllü muhabiri Hülya Kılınç, Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser hakkındaki soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tamamlandı. Hazırlanan iddianamede gazetecilerin 8 yıldan 17 yıla kadar hapisleri istendi.

Erişim engelleri

  • Daha önce de erişime engellenen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) Facebook sayfasına 1 hafta süreliğine tekrar erişim kısıtlaması getirildi. İSİG twitter.com/isigmeclisi üzerinden iş cinayetlerini, koronavirüsten ölen işçileri ve bu süreçte fabrikalarda yaşanan hak ihlallerini duyurmaya devam ediyor.
  • Altun’un kaçak yapısı ile ilgili tweet atan, CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel ve Engin Özkoç , CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP’li Muharrem İnce‘nin bazı tweetleri hakimlik kararı ile erişime engellendi.

İfade Özgürlüğü

  • Twitter’da Bingöl esprisi yapan kişiye soruşturma açıldı. Covid-19 tedbirleri kapsamında Macaristan’dan Bingöl’e getirilerek karantinaya alınan Pelin Portakal Twitter hesabından “Budapeşte-Bingöl seferine tanık oldum resmen. Pasaportumdan bu kara lekeyi nasıl silerim” dediği için Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama suçundan soruşturma başlattı.
  • KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1259 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 20 Nisan 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve açıklamaya katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

Free Web Turkey, bu bilgileri açık kaynak taramasıyla toplamaktadır.