Sansür Gündemi

Sansür Gündemi – (23-29 Mayıs)

Basın Özgürlüğü

 • Gazeteci Rojhat Doğru, cezaevindeki arkadaşına para gönderdiği gerekçesiyle tutuklandı. Diyarbakır’da 6-7 Ekim 2014 Kobane olaylarında çektiği görüntülerden dolayı 4 ay Silivri Kapalı Cezaevi’nde kalan gazeteci Doğru hakkında, cezaevinde bulunan arkadaşına 2 kez para gönderdiği gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.
 • Geçen hafta Sultanbeyli’de bir müteahhidin saldırısına uğrayan Show Haber ekibi, bu kez Büyükçekmece’de saldırıya uğradı. Hayvanların kaldıkları kutuları ve mamalarını atan saldırganlar, bunu haber yapmak isteyen Show Haber ekibine de saldırdı.
 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, düşünce suçlularını “terör” ile ilişkilendirdi. Altun’un açıklaması: “Devletimiz ‘basın özgürlüğü’ adı altında hiçbir kişi ya da kurumun terör örgütlerinin propagandasını yapmasına, kin ve düşmanlık üreterek halkımızı kışkırtmasına, terörü ve şiddeti övüp desteklemesine, darbecileri koruyup kollamasına izin vermeyecektir.”

Erişim Engeli

 • Bilecik’teki yerel bir gazetenin yaptığı “Osmaneli’de 60 vaka 200 kişi karantinada” başlıklı haberin erişime engellenmesi için Accuride Whells (önceki adıyla Tekersan) şirketi erişim engeli talebinde bulundu. İlgili mahkeme talebi reddetti.

İfade Özgürlüğü

 • 22 Mayıs’ta başlatılan ve Roza Kadın Derneği’ni hedef alan Diyarbakır Başsavcılığı soruşturması kapsamında gözaltına alınan 18 kişiden 12’si, çıkarıldıkları mahkemede “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı.
 • 7 yıl önce yaptığı sosyal medya paylaşımlarından dolayı “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla gözaltına alınan CHP Gençlik Örgütleri İzmir İl Sekreteri ve Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Dila Koyurga gözaltına alındı. Savcılığa sevk edilen Koyurga adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Cumhurbaşkanı, 4 CHP üyesi hakkında da hakaretten suç duyurusunda bulundu.
 • İzmir’de camilerden “Çav Bella” çalınması sonrasında yaptığı sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle tutuklanan CHP üyesi Banu Özdemir tahliye edildi. Özdemir’in avukatı savcılığın soruşturmayı TCK 216/3’e göre yaptığını açıklamıştı ve bu maddeye göre ceza 1 yıldan az olduğu için tutuklama yapılamayacağı fark edilince soruşturma maddesi TCK 216/1 olarak değiştirilmişti. Ayrıca Özdemir’in, Twitter’daki 280 karakter kısıtı nedeniyle 4 ayrı paylaşım yapması “kasıt var” şeklinde değerlendirilmişti.
 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), anadilinde eğitim talebiyle düzenlenen gösteri yüzünden gözaltına alınan Hakim Aydın’ı haklı buldu ve başvuru sahibine 7 bin avro ödenmesine hükmetti.
 • Kuzguncuk’taki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin kapısındaki haçı söken kişi gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
  Hrant Dink Vakfı e-mail yoluyla yazılı ölüm tehdidi aldığını duyurdu.
 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın mahkemede savunma yaparken kullandığı “Yargı önünde hesap vereceksiniz.” ifadelerini gerekçe göstererek “terör” soruşturması açtı.
 • CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası nedeniyle hazırladığı Türkiye Gözaltında Kayıplar Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı.

Free Web Turkey, bu bilgileri açık kaynak taramasıyla toplamaktadır.