Erişim Engeli Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (23-29 Kasım)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

RTÜK’ten lisans almayan Tidal’a erişim engeli

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) yayın lisansı başvurusunda bulunmayan müzik platformu Tidal, lisans ücretini ödemesi veya hizmetine son vermesi için tanınan 72 saatlik sürenin sona ermesinin ardından, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Kasım tarihli 2020/8108 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Issuu’ya erişim engeli

Elektronik yayın platformu Issuu, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sınai Haklar Soruşturma Bürosunun 27 Kasım tarihli ve 2020/201721 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Nepalli ev işçisinin işvereninden şiddet gördüğünü bildiren haberlere erişim engeli

Ankara’da ev işçiliği yapan Nepalli Sonom Karmu Sherpa adlı kadının, işvereni Gülsüm Gözde Durmaz’dan şiddet gördüğünü ve ailesiyle görüşmesine izin verilmediğini aktaran Aralık 2019 tarihli BBC Türkçe, Gazete Duvar ve Oda TV’de yayınlanan haberler, Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 26 Kasım tarihli ve 2020/216 sayılı kararıyla erişime engellendi. Kararın gerekçesi, bu içeriklerin, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Ocak ve 15 Mayıs tarihli kararlarında erişime engellenen içeriklerle benzer olması.

Emniyet teşkilatı içindeki Menzil tarikatı mensuplarına ilişkin içeriklere erişim engeli

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Kasım tarihli 2020/8403 sayılı kararı ve Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Kasım tarihli 2020/8694 sayılı kararıyla, emniyet teşkilatı içinde Menzil tarikatı mensuplarının bulunduğuna ilişkin Tolga Şardan’ın T24 için kaleme aldığı yazı ve Oda TV’de yayınlanan bir haber, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişime engellendi.

AFAD ve İHH’nin kurtarma çalışmaları sırasında ‘öne çıkma’ çabasına ilişkin haberlere engel

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Vakfı Onursal Başkanı Nasuh Mahruki’nin, TELE 1 Ana Haber’de yaptığı yorumları aktaran Gerçek Gündem, TELE 1 ve ABC Gazetesi’nde yayınlanan haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Kasım tarihli 2020/4855 sayılı kararıyla erişime engellendi. Mahruki, İzmir depreminde enkaz altından bir çocuğun kurtarıldığı görüntülerde itfaiye ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri arasında yaşanan itişmeye ilişkin, AFAD ve İnsani Yardım Vakfı’yla (İHH) ilgili olarak, ‘ön plana çıkıp diğer ekipleri dışlıyorlar’ şeklinde yorumda bulunmuştu.