Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (22 – 28 Ağustos)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

AKP’li Taşkesenlioğlu ile ilgili erişim engeli haberlerine de erişim engellendi

Eski Türk Hava Kurumu Rektörü ve 2015 seçimlerinde AKP’den aday adayı olan Prof. Ünsal Ban’ın, 2019 yılında evlendiği AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun kendisinden maddi ve manevi tazminat olarak 70 milyon para istediğini öne sürerek ifşalarda bulunacağı mesajını verdiği haberlere 19 Ağustos’ta erişim engeli getirilmişti. Bunun ardından konuyla ilgili haberlere erişim engeli getirildiğine dair haberler de Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliğinin 25 Ağustos tarihli kararıyla erişime engellendi. 74 içeriğin engellendiği kararın gerekçesi olarak “kişilik hakları ihlali” gösterilirken haberlerin “ifade özgürlüğünün sınırlarını aştığı” savunuldu.

https://www.ciddigazete.com/erisim-engeli-haberine-de-erisim-engeli

Twitter, Cumhurbaşkanlığı’nın talebiyle 2020’de alınan hesap kapatma kararlarını kullanıcılara tebliğ etmeye başladı

Twitter, Cumhurbaşkanlığının talebiyle 130 hesap hakkında 2020 yılında alınan erişim engelleme kararını kullanıcılara iletmeye başladı. Cumhurbaşkanlığı’nın, Twitter hesapları hakkındaki erişim engeli talebinin gerekçesi ise “Yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi” oldu.

https://www.indyturk.com/node/545106/haber/twitter-cumhurba%C5%9Fkanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1n-talebiyle-2020de-al%C4%B1nan-hesap-kapatma-kararlar%C4%B1n%C4%B1

Cumhurbaşkanı’nın özel kalemi istedi, “Ekonomist Erdoğan” yazısına erişim engeli geldi

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’ın başvurusu üzerine Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt’un “Ekonomist Erdoğan” başlıklı yazısına “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle erişim engeli getirdi. İlgili yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi konusundaki kararları kimseye danışmadan tek başına aldığı belirtiliyor ve Doğan’ın da Erdoğan ile görüşecek olan kişilere Cumhurbaşkanı’nın hoşuna gitmeyecek düşüncelerini söylememeleri yönünde uyarılarda bulunduğu belirtiliyordu.

https://kisadalga.net/haber/detay/cumhurbaskaninin-ozel-kalemi-istedi-sedat-bozkurtun-yazisina-erisim-engeli-geldi_39545

Diken’in ‘erişim engeli’ getirilen haberini duyuran haberine de erişim engeli!

Diken gazetesinin ‘Keskin Holding’in 30 villası icra yoluyla satılacak’ haberine getirilen sahte erişim engelini duyurduğu habere de erişim engeli geldi. 9 Ağustos 2019’ta yayımladıkları ‘Keskin Holding’in 30 villası icra yoluyla satılacak’ başlıklı haber sebebiyle Diken gazetesine Eylül 2021’de Bakırköy 2. Sulh Ceza Hâkimliğince erişim engeli getirildiğine dair bir karar iletildi. Diken, gönderilen bu kararın sahte olduğunun anlaşılmasıyla olup bitenleri ‘Sahte karar göndererek haberleri yayından kaldırmaya çalıştılar’ başlıklı haberle duyurdu. Sahte kararın duyurulduğu habere Gaziantep Sulh Ceza Hâkimliği’nden erişim engelleme kararı getirilirken söz konusu erişim engelinin duyurulduğu haber de Kahramanmaraş Pazarcık Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Ağustos tarihli kararıyla erişime engellendi.

https://t24.com.tr/haber/diken-in-bir-haberine-getirilen-mahkeme-karari-engelini-duyurdugu-haber-de-mahkemece-engellendi,1054864

Evrensel’in, Mezeköy’e giriş çıkışları yedi gün yasaklayan kaymakamla ilgili haberine erişim engeli

Aydın’ın Köşk İlçesine bağlı Mezeköy’de JES şirketi rahat çalışabilsin diye giriş çıkışları yedi gün süreyle yasaklayan Köşk Kaymakamı Tuğba Polat, Evrensel gazetesinde yayımlanan  “Köylüler JES’e Karşı Nöbete Devam Ediyor: Kaymakamdan Köy Muhtarlarına JES Tehdidi!” başlıklı haberine erişim engeli getirtti. Polat’ın başvurusu sonrası Aydın 1. Sulh Ceza Mahkemesi 28 Temmuz tarihli kararıyla getirilen erişim engelinin gerekçesi olarak ise “kişilik hakları ihlali” gösterildi.

https://www.evrensel.net/haber/468810/mezekoye-7-gun-giris-cikislari-yasaklayan-yasakci-kaymakam-haberimize-de-erisim-engeli-getirtti

Kızıl Bayrak’a Ağustos ayında üçüncü erişim engeli

Sosyalizm temelli bir habercilik anlayışı benimseyen bağımsız internet gazetesi Kızıl Bayrak’ın kizilbayrak72.net alan adlı internet sitesi, Kahramanmaraş 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 25 Ağustos tarihli kararıyla erişime engellendi. Bu kararla birlikte Kızıl Bayrak’ın yayımlarını sürdürdüğü internet siteleri Ağustos ayında üçüncü kez erişime engellenmiş oldu. Gazetenin alan adları 3 ve 11 Ağustos tarihlerinde de erişime engellenmişti.

https://kizilbayrak73.net/ana-sayfa/haber/guncel/kizil-bayraka-agustos-ayinda-ucuncu-erisim-engeli

Ekşi Sözlük’te Tansu Çiller hakkında yayımlanan bir entry, Çiller’in talebiyle erişime engellendi

Ekşi Sözlük’te yer alan “Tansu Çiller’in Anıtkabir Özel Defteri’ne yazdığı not” başlığının açılmasına neden olan entry, Çiller’in talebi sonrası İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 26 Ağustos 2022 tarihli kararıyla erişime engellendi. İlgili entry’de, Çiller’in Anıtkabir Özel Defteri’ne yazdığı yazıdaki yazım yanlışlarına vurgu yapılan haberin yer aldığı bir gazete küpürü yer alıyordu. Engelleme kararına gerekçe olarak ise “kişilik hakları ihlali” sunuldu.

https://eksisozluk.com/tansu-cillerin-anitkabir-defterine-yazdigi-not–7387752