Erişim Engeli Haberler Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (21-27 Aralık)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Kadın haber ajansı Jinnews’e aynı gün içinde üç erişim engeli

Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olmak üzere üç ayrı dilde yayın yapan kadın haber ajansı Jinnews, 21 Aralık Pazartesi günü tam üç kere erişime engellendi. Sırayla Diyarbakır 4., 5. ve 2. Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından verilen erişim engeli kararlarının gerekçesi, “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” oldu. Ekim ayında iki ve Kasım ayında bir kere engellenen haber sitesi, geçtiğimiz üç ay içerisinde tam yedi kere erişime engellenmiş oldu.

Eski büyükelçilik basın müşaviri Veysel Filiz’in aracında eroin bulunduktan sonra tutuklanması haberine engel

Eski Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri ve Avrupalı Müslümanlar Girişimi Sözcüsü Veysel Filiz’in Hamzabeyli Sınır kapısında otomobilinde yaklaşık 100 kilogram eroin bulunması üzerine tutuklandığını aktaran Saygı Öztürk imzalı Sözcü haberi ve ona referans veren diğer haberler, Edirne 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Aralık tarihinde verdiği kararla erişime engellendi.

Canan Kaftancıoğlu’nun HSK başvurusu haberlerine erişim engeli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında açılan “suçu ve suçluyu övme” soruşturmasında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen takipsizlik kararının, İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimi tarafından kaldırılması üzerine, Kaftancıoğlu’nun bu kararı veren hâkim hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) suç duyurusunda bulunduğunu aktaran haberler erişime engellendi. Cumhuriyet, Sözcü, Deutsche Welle Türkçe, Evrensel ve Sputnik’te yayınlanan haberlerde, Kaftancıoğlu’nun yaptığı suç duyurusunda söz konusu hâkimin geçmiş dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) milletvekili ve belediye başkan aday adayı olmasına da dikkat çekildiği belirtilmişti.

Mücadele Birliği gazetesi alan adına erişim engeli

Sosyalist haber sitesi Mücadele Birliği gazetesine ait alan adı (mucadelebirligi11.net), Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Aralık tarihinde verdiği 2020/5166 sayılı kararla erişime engellendi. Web sitesi, mucadelebirligi10.net üzerinden haber vermeye devam ediyor.

Lütfü Türkkan’ın Kalyon İnşaat hakkındaki tweet’ine erişim engeli

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın, esnafa 500 TL’lik kira yardımı yapılacağının duyurulması üzerine Ekim ayında Kalyon İnşaat’a tanınan vergi istisnasını hatırlattığı Twitter paylaşımı, Beykoz Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Aralık tarihli 2020/1854 sayılı kararıyla erişime engellendi.