Sansür Gündemi (20 – 26 Şubat)

Sansür Gündemi (20 – 26 Şubat)
Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

"Cumhurbaşkanına hakaret" gerekçesiyle evinden gözaltına alınıp tutuklandı

Sosyal medyada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içerikli sözler söylediği gerekçesiyle İstanbul'daki evinden gözaltına alınan şüpheli M.A., çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bilal Erdoğan’ın arkadaşının aldığı ihaleyle ilgili haberlere engel

"Cumhuriyet tarihinin en büyük rezervi" olarak nitelendirilen maden rezervinin çıkartılıp işletilmesiyle ilgili ihalenin Bilal Erdoğan’ın lise arkadaşı Halil İbrahim Bacacı’ya verilmesine ilişkin yapılan suç duyurusu hakkındaki haberler, erişime engellendi. Karar, Port Madencilik'in 17 Şubat tarihli talebi sonrası İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi. İhaleyi 2 milyar 205 milyon TL bedelle Cengiz Holding Yönetim Kurulu Üyesi Şeref Cengiz’in ortağı olduğu Port Madencilik A.Ş. kazanmıştı.

'Yaşananlara sebep olanlardan sorulacak bir hesap var'

MLSA Hukuk Biriminden Av. Emine Özhasar, Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli depremlerin ardından Twitter'a getirilen erişim engeli ve GSM operatörleri hakkında yazdı.

Ekşi Sözlük’e erişim engellendi

Ekşi Sözlük, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 21 Şubat 2023 tarihli kararıyla erişime engellendi.

344 URL, erişime engellendi

Aralarında bazı Kürtçe yayımların da bulunduğu 344 URL, “PKK/KCK terör örgütü propagandası yapmak” gerekçesiyle Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi.

Ekşi Sözlük, mahkeme kararıyla erişime engellendi

21 Şubat’ta BTK kararıyla erişime engellenen Ekşi Sözlük hakkında mahkeme kararı da geldi. Sözlük, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Şubat tarihli kararıyla erişime engellendi.

Jinha’ya erişim kısıtlandı

"Kadın Haber Ajansı" Jinha'nın Türkçe yayım yaptığı Twitter hesabı @agency_jin'e Türkiye'den erişim kısıtlandı.

Ekşi Sözlük: Biz zaten başlıklara müdahale ediyoruz

Ekşi Sözlük, erişim engeli hakkında detaylı bir açıklama yaptı: "Deprem sonrasında devleti aciz gösteren paylaşımların engellenmediği gerekçe gösterilmiş. Mahkeme kararlarını uyguluyor, toplumda infiale yol açacak başlık ve içeriklere müdahale ediyoruz" denilen açıklamada, yetkililer ile görüşüldüğü ve karara karşı tüm hukuki yollara başvurulacağı duyuruldu.

AYM, Dezenformasyon Yasası’nı esastan görüşecek

AYM, CHP'nin, Dezenformasyon Yasası’nın bazı maddelerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması talebinin ilk incelemesini tamamladı. Mahkeme, talebin esastan görüşülmesine karar verdi.

Avukat Akdoğan'ın gözaltında ölüm tweet’i erişime engellendi

Çağdaş Hukukçular Derneği’nden (ÇHD) Avukat Erdoğan Akdoğdu'nun Hatay’da jandarma karakolunda gözaltındayken hayatını kaybeden Ahmet Güreşçi’yle ilgili tweet’i, Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Başkanlığının talebiyle erişime engellendi. Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Şubat tarihli kararının gerekçesi ise kişilik hakları ihlali.

Kızıl Bayrak’a erişim engeli

Kızıl Bayrak gazetesinin internet sitesi kizilbayrak76.net, Van 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 23 Şubat tarihli kararıyla erişime engellendi. Gazete, yayımlarına kizilbayrak77.net adresi üzerinden devam ediyor.

‘Bu, operatörlerin sorumluluklarını ortaya koyuyor’

BTK, 2019’da İstanbul’da gerçekleşen deprem sonrasında yaşanan iletişim kesintileri nedeniyle GSM operatörlerine 19 milyon TL para cezası kesmişti. 6 Şubat’ta gerçekleşen depremler sonrası henüz böyle bir adım atılmazken “Bu, GSM şirketlerinin sorumluluklarını da net olarak ortaya koyuyor” diyen MLSA Eş Direktörü Av. Veysel Ok, BTK ve GSM operatörleri hakkında yaptıkları suç duyurusunda, bu konu hakkında da ek beyan vereceklerini belirtti.