Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (20 – 26 Haziran)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Gazeteciler, sansür yasasına karşı sokağa çıktı

Basın meslek örgütleri ve gazeteciler, TBMM’de görüşülmesi beklenen sansür yasasına karşı başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere pek çok ilde sokağa çıktı. 

Basın emekçileri; Türkiye Gazeteciler Sendikası, DİSK Basın-İş Sendikası, Gazeteciler Cemiyeti, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, KESK Haber-Sen, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Diplomasi Muhabirleri Derneği’nin çağrısıyla Ankara’da Ulus Atatürk Anıtı önünde bir araya geldi. İstanbul’da ise DİSK/Basın-İş, TGS ve TGC’nin çağrısıyla çok sayıda gazeteci Şişhane Meydanı’nda toplanarak bir açıklama yaparken İzmir’de de Konak Hasan Tahsin anıtı önünde toplanıldı. Basın emekçileri, açıklamalarda internet haberciliği ve sosyal medyaya yönelik ağır sansür yaptırımları içeren yasanın temel insan hakları ile haberleşme ve basın özgürlüğüne aykırı olduğunu söylerken “Tünelden önceki son çıkıştayız” vurgusu yaptı.

https://www.evrensel.net/haber/464206/basin-orgutleri-bircok-ilde-sokaga-cikti-sansur-yasasi-cekilsin-gazeteciler-serbest-birakilsin

https://twitter.com/Cemiyet1946/status/1539577272587489280?s=20&t=_0qAYbWvIsA-dV5xuaf0xA

https://twitter.com/mlsaturkey/status/1539264330159558657?s=20&t=E1v2KOFoRGVYhfdnkXo7uw

Sansür yasasının görüşmeleri ertelendi

Kamuoyunda “Dezenformasyon Yasası” olarak da bilinen Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören 40 maddelik teklif, Adalet Komisyonu’nda kabul edildikten sonra TBMM Genel Kurulu’nun gündemine gelmişti. Teklifin geçen hafta TBMM’de görüşülmesi beklenirken CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla görüşmelerin ertelendiğini duyurdu.

https://twitter.com/enginozkoc/status/1539610164508114944?s=20&t=j2KEJ14trkD7vAQjHMLzEw

HSK haberlerine erişim engeli getirildi: Listede TRT ve AA da var

Ankara Batı Sulh Ceza Hâkimliği, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), FETÖ/PDY bağlantıları sebebiyle beş savcının meslekten ihracına ilişkin 16 Mart 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan kararıyla ilgili aralarında Anadolu Ajansı (AA) ve TRT’nin de olduğu 257 haber sitesindeki içeriğe erişim engeli konulması kararı aldı. 

https://t24.com.tr/haber/hsk-haberlerine-erisim-engeli-getirildi-trt-ve-aa-da-listede-var,1041882

Veysel Filiz’in 100 kilo eroinle yakalanmasına ilişkin haberlere erişim engeli

Sosyal Uyum İçin Avrupalı Müslümanlar Girişimi (EMİSCO) Sözcüsü ve eski Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri olan Veysel Filiz’in 8 Aralık 2021’de arabasında 100 kilo eroinle Hamzabeyli sınır kapısında yakalanmasına ilişkin haberlere erişim engeli geldi. Karar, Edirne 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

https://www.birgun.net/haber/veysel-filiz-in-100-kilo-eroinle-yakalanmasina-iliskin-haberlere-erisim-engeli-327895

Erdoğan’ın eski avukatı, silahlı saldırı haberlerine bir günde erişim engeli getirtti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da avukatlığını yapmış olan Mustafa Doğan İnal ile ilgili “Gaziantep Valisi Davut Gül ile birlikte saldırıya uğradığına” dair soru önergesine yer verilen haberlere erişim engeli getirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Mustafa Doğan İnal ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle 22 Haziran’da bir soru önergesi verdi. Hakverdi soru önergesinde, halasının cenaze törenine giden İnal’ın, Gaziantep Valisi Davut Gül ile yolda silahlı saldırıya uğradığı iddialarını gündeme getirdi. İnal, söz konusu soru önergesinin medyada gündeme gelmesinden bir gün sonra, haberlerin kaldırılması talebiyle mahkemeye başvurdu. 23 Haziran’da yapılan başvuru, aynı gün İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edildi ve çok sayıda habere erişim engeli getirildi.

https://www.gercekgundem.com/siyaset/346907/erdoganin-avukati-mustafa-dogan-inal-erdoganin-avukatina-vekalet-verdi-mahkeme-ayni-gun-aymyi-yok-sayarak-milletvekilinin-soru-onergesine-engel-getirdi

“Boğaziçililerin bilgilerini erişime açan rüşvet şüphelisi müdür” haberlerine erişim engeli

Akademik ve idari personel ile öğrenci ve mezunların kişisel bilgilerini de barındıran dört veritabanı için bir firmaya erişim izni veren Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Faruk Yakaryılmaz’ın, 2014’te İzmir’deki bir rüşvet operasyonunun şüphelisi olduğu ve tutuklandığına ilişkin Diken’de yer alan haber, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 24 Haziran 2022 tarihli kararları ile erişime engellendi. Ayrıca ilgili içeriklerin silinmesine hükmedildi. 

https://www.diken.com.tr/dikenin-bogazicililerin-bilgilerini-erisime-acan-rusvet-suphelisi-mudur-haberine-sansur/ 

Rizeli gazeteciler, haberlerine getirilen erişim engellerine itiraz etti

Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şube Başkanı ve Kuzey TV ile Rize Nabız haber sitelerinin imtiyaz sahibi olan Gençağa Karafazlı, Aktüel53 haber sitesi imtiyaz sahibi Osman Köseoğlu ve Haber Rize imtiyaz sahibi Şenol Öksüz, Rize Adliyesi’ne giderek haberlerine getirilen erişim yasağına itiraz etti.  Karadeniz Bölgesi ve Rize’de yerel medyada çıkan haberlerle ilgili bugüne kadar 25 ayrı habere erişim engeli getirildi.

https://ankahaber.net/haber/detay/rizeli_gazeteciler_haberlerine_getirilen_erisim_yasagina_itiraz_etti_92467

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, +90’ın haberine erişim engeli talep etti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, DW Türkçe ve +90 ortaklığıyla 8 Nisan’da yayımlanan ve +90’ın 22 Haziran’da Twitter hesabından yeniden paylaşmasıyla birlikte gündem olan “Seks işçisi olmak” isimli belgesele tepki gösterdi. DW Türkçe’nin fuhuşa teşvik suçunu işlediğini savunan Yanık, “Bu içeriğin engellenmesi için yetkili kurumlara gerekli başvuruları yaptık” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/deryayanikashb/status/1540297887078293505?s=20&t=Lk5IYDIVluwwn_JzTWwDiA

“Hür Hukukçular” Grubu, +90’ın haberi hakkında suç duyurusunda bulundu

Hür Hukukçular Birliği, DW Türkçe ve +90 ortaklığıyla 8 Nisan’da yayımlanan “Seks İşçisi Olmak” başlıklı haber sebebiye +90 kanalı hakkında “Kanunlara uymamaya tahrik”, “Fuhuşa teşvik” ve “Türk Milleti’ni aşağılama” suçlamasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

https://twitter.com/hur_hukukcular/status/1539963812614397953?s=20&t=Lk5IYDIVluwwn_JzTWwDiA

İletişim Başkanlığı ve Fahrettin Altun, Marmaris’teki orman yangını hakkında sosyal medyayı tehdit etti, Emniyet Genel Müdürlüğü paylaşım yapanlar hakkında işlem başlattı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Marmaris’te farklı noktalarda çıkan orman yangınları hakkında resmi kurumlar dışında yapılan açıklamaların esas alınmaması gerektiğini söyleyerek konuyla ilgili sosyal medyada yapılan paylaşımları “dezenformasyon” olarak nitelendirdi. Altun, bilgi kirliliği yaratan paylaşımlar hakkında Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının teknik inceleme başlattığını söylerken hukuk çerçevesinde de gerekli adımların atılacağını kaydetti. Benzer bir açıklama da İletişim Başkanlığının Twitter hesabından yapılırken Emniyet Genel Müdürlüğü de yangına müdahale edilmediği, yangınların otellere alan açmak için çıkarıldığı, sabotaj söylemlerinin dolaşıma sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı ve kamuoyu üzerinde panik/güvensizlik oluşturabilecek paylaşımları yapanların tespit edilip gerekli işlemlere başlandığını duyurdu.

https://www.birgun.net/haber/saray-dan-marmaris-teki-orman-yangini-hakkinda-aciklama-motivasyonu-olumsuz-etkileyenlere-surec-baslatilacak-392777

https://twitter.com/EmniyetGM/status/1539654196995117056?s=20&t=Lk5IYDIVluwwn_JzTWwDiA

ABC Gazetesinin 33 haberi hakkında kaldırma kararı verildi: Artık yeter!

ABC Gazetesi, daha önce yayımladıkları 33 farklı haber hakkında kaldırma kararı verildiğini açıkladı. Durum, 23 Haziran’da gazeteci Serkut Bozkurt imzasıyla yayımlanan bir makaleyle duyuruldu. Sulh Ceza Mahkemeleri tarafından verilen kararların Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) aracılığıyla kendilerine iletildiği belirtilen makalede, yaptırımı her ne olursa olsun haberlerin yayımdan kaldırılmayacağı kaydedildi. 

Kaldırılması istenen haberler arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan bir içeriğin özeti, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Fettah Tamince hakkında TBMM’de yaptığı açıklama, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın aile baskısı sebebiyle kaldığı cemaat yurdunda intihar etmesi ve kadınlar ve çocuklar olmak üzere cinsel taciz, tehdit, şantaj konulu haberler yer aldı.

https://abcgazetesi.com/yeter-artik-esb-resmi-gazeteden-aldigimiz-kararname-haberinin-kaldirilmasini-istiyor-435330

*Bu bülten, Ali Safa Korkut tarafından hazırlanmıştır.