Erişim Engeli Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (20-26 Eylül)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarının sahte sağlık raporu ile babasının evini üstüne geçirmesi iddiasına erişim engeli

Eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş’ün 2014 yılında Alzheimer teşhisi konan babası İsmet Gümüş’e, “iyi ilişkilerinin olduğu bir hastaneden” sağlık raporu aldığı, ardından babasının evini kendi üstüne geçirdiği ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Gümüş hakkındaki şikayetlere soruşturma izni vermediği iddialarını aktaran Cumhuriyet ve T24’te yayınlanan haberler, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğinin 23 Eylül tarihinde aldığı 2021/6074 sayılı karar ile erişime engellendi.

Polis tarafından katledilen Dilek Doğan’ın ölümüne ilişkin haberlere erişim engeli

18 Ekim 2015’te, İstanbul’un Küçük Armutlu mahallesindeki evine yapılan baskında polis kurşunu ile katledilen Dilek Doğan’ın ölümüne “polislerin çatışma süsü vermeye çalıştığı,” Doğan’ı vuran polis Y.M.’nin 6 yıl ceza aldığı, ve özel harekât polislerinin ambulans çağırmayıp Doğan’ın ağabeyini gözaltına almak için kelepçe istediğinin görüldüğü video hakkında Hürriyet, Diken ve Sendika.Org’da yayınlanan haberler, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğinin 23 Eylül tarihli 2021/6075 sayılı kararı ile erişime engellendi. Erişim engeli kararı, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün talebi üzerine “kişilik hakları ihlali” gerekçesi ile alındı.

AKP’li belediye başkanının ihaleyi birlikte cezaevinde yattığı arkadaşının oğluna vermesine ilişkin haberlere engel

Batman Gercüş ilçesi Belediye Başkanı Gündüz Günaydın’ın, bir ihaleyi “2002’de boru hattından kaçak petrol çektikleri” iddiasıyla birlikte yargılanıp cezaevinde yattığı arkadaşının oğluna verdiğini aktaran İlerihaber, Cumhuriyet ve Evrensel haberleri, Gercüş Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Eylül tarihli 2021/205 sayılı kararı ile erişime engellendi.

“Bilal Erdoğan’ın arkadaşının aldığı ihale” haberlerinin engellendiğini aktaran haberlere bir engel daha

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın lise arkadaşı İlkyapı İnşaat adlı firmanın sahibi Aykut Emrah Polat’ın, Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’nun (TMSF) düzenlediği 280 milyon TL’lik ihaleyi almasına ilişkin haberlerin engellendiğini duyuran haberlerin silinmesine karar verildi.

İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Eylül tarihli 2021/5160 sayılı kararı ile silinmesine karar verilen haberlerden biri, Halk TV’de yayınlanan, “Erişim engeli haberine gelen erişim engeli haberine erişim engeli” başlıklı haberdi.