Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (20-26 Aralık)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL sulh ceza hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Haber paylaşımlarını Instagram üzerinden de sürdüren JinNews hesabı kapatıldı

“@jinnewshaber” kullanıcı adı ile Instagram üzerinden haber paylaşımı yapan JinNews’in hesabı, “topluluk kurallarına aykırı bulunduğu” gerekçesi ile Instagram tarafından kapatıldı.

http://jinnews39.xyz/TUM-HABERLER/content/view/178753 

Eren Keskin’in beraat ettiği dava hakkındaki habere erişim engeli

Beraat kararı ile sonuçlanan ve üzerinde yayın yasağı bulunan yoga eğitmeni Akif Manaf’ın davasına ilişkin açıklama yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin‘in, Manaf’ın şikayeti üzerine açılan davada beraat ettiğini duyuran habere Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 21 Aralık tarihli 2021/254 sayılı kararı ile erişim engeli getirildi.

https://ifade.org.tr/engelliweb/yoga-egitmeni-ile-ilgili-haberler/

Ceyda Erem hakkındaki 351 habere erişim engeli

CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem hakkındaki 351 habere İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 22 Aralık tarihli 2021/7560 sayılı karar ile erişim engeli getirildi.

https://ifade.org.tr/engelliweb/cnr-holding-yonetim-kurulu-baskani-hakkindaki-haberler/

Öğretmeni tarafından şiddete uğrayan 11 yaşındaki öğrenci hakkındaki haberlere erişim engeli 

Aksaray’da bir ortaokulda, matematik öğretmeninin şiddetine uğrayan 11 yaşındaki öğrenci hakkında yapılan haberler Aksaray 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “kişilik hakları ihali” gerekçesiyle 25 Aralık tarihli 2021/3915 sayılı kararı ile erişim engeli getirildi.

https://ifade.org.tr/engelliweb/aksarayda-ogrencisine-siddet-uygulayan-ogretmen-haberleri/