Haberler

Sansür Gündemi (19-25 Ekim)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Jinnews, Yeni Demokrasi ve ETHA web sitelerine engeli

22 Ekim günü, Van 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2020/3441 sayılı kararıyla, dört haber sitesine erişim engeli getirildi. Bunlardan biri Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde haber yapan kadın haber ajansı Jinnews‘ün web sitesi. Aynı kararla Yeni Demokrasi gazetesi web sitesi ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) web sitelerine de “koruma tedbiri” amaçlı erişim engeli getirildi.

Aynı savcının hem yurttaşların helikopterden atılmasını, hem de bu olayı haberleştiren gazeteciler hakkındaki soruşturmayı yürüttüğüne ilişkin habere erişim engeli

Van’da işkenceye maruz kaldıktan sonra helikopterden atılan iki yurttaş hakkında haber yapan Mezopotamya Ajansı muhabirleri iki gazeteciyle birlikte gözaltına alınmış, ardından 9 Ekim günü tutuklanmıştı. Gazeteciler hakkındaki soruşturmayı yürüten savcının, helikopterden atılma olayında kolluk güçleri hakkındaki soruşturmayı da yürüttüğünü duyuran ArtıGerçek.Net haberine erişim engeli getirildi.

AKP’den ihraç edilen belediye başkanının sürece ilişkin açıklamasına erişim engeli

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Afyonkarahisar ili Düzağaç Belde Belediyesi Başkanı seçilen Muammer Işıklı, usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle partisinden ihraç edilmesinin ardından, kendisine kumpas kurulduğunu, il başkanının ‘Gülen Cemaati’yle ilişkili olduğunu onların “burslarını ve kurbanlarını topladığını” iddia etti. Işıklı’nın bu açıklamalarını aktaran Sözcü ve Sol.Org.Tr haberlerine erişim engeli getirildi.

‘200 milyon TL’lik dolandırıcılık’ haberlerine erişim engeli

Kendilerini dünya genelinde 25 milyon müşterisi olan beş milyar dolar cirolu şirketlerin sahibi olarak tanıtan Sadun Kaya ve Muhammet Satıroğlu’nun Türkiye’nin ilk kripto para birimi Turcoin’i oluşturma vaadiyle altı ayda 12 bin kişiyi 200 milyon lira dolandırdığına ilişkin Sputnik, A Haber ve Hürriyet’te çıkan haberler, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle erişime engellendi.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın trafikte yaşadığı tartışmaya ilişkin habere erişim engeli

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bir yurttaş, trafikte İlçe Belediye Başkanı Alim Karaca ve korumasıyla girdiği tartışmanın ardından, Karaca ve korumasının otomobiline zarar verdiği ve kendisine hakaret ettiği iddiasıyla şikayetçi olmuştu. Konuya ilişkin Milli Gazete’de çıkan haber “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle Fethiye Sulh Ceza Hakimliği’nin 2020/3349 sayılı kararıyla erişime engellendi.