Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (18 – 24 Ocak)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL sulh ceza hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sedat Peker’in gündeme getirdiği Bataklık operasyonu ile ilgili haberlere erişim engeli

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videolarda gündeme getirdiği “Bataklık” operasyonu ve soruşturması doğrultusunda tutuklanan iş insanı Nevzat Kaya’nın adının geçtiği haberler, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 19 Ocak tarihli 2022/773 sayılı kararı ile erişime engellendi ve silinmelerine hükmedildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/peker-isaret-etmisti-soyluya-5-milyon-dolar-rusvet-verdigi-iddia-edilen-ismin-haberine-erisim-engeli-1901303

Independent Türkçe’nin erişim engeli kaldırıldı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından, Birleşik Krallık, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli 18 internet sitesine erişim engeli getirilmişti. 21 Ocak 2022 tarihi itibariyle Independent Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek’in açıklaması ile BTK, “independentturkce.com” alan adına yapılan erişim engelini kaldırdı. Engel ile beraber Independent Türçe, indyturk.com alan adı ile yayın hayatına devam ediyordu.

https://www.birgun.net/haber/independent-turkce-ye-uygulanan-erisim-yasagi-kaldirildi-374073