Sansür Gündemi (18-24 Ocak)

Sansür Gündemi (18-24 Ocak)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Bir milletvekilinin Erdoğan’ın avukatı ve yargı bağımsızlığı hakkındaki demeçlerine engel

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in “Cumhurbaşkanına hakaret” dosyaları kapsamında aldığı vekalet ücretlerine ilişkin, ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e “Semboliksiniz, hakim ve savcı atamalarını bir plazadaki dört avukat yapıyor” ifadesini içeren beyanları hakkındaki Cumhuriyet, T24 ve KRT haberleri erişime engellendi.

Erdoğan’ın avukatı hakkındaki rüşvet ve ‘yargıya müdahale’ iddialarına gelen engeli duyuran içerik de engellendi

Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’ın birlikte kaleme aldığı Cendere adlı kitapta öne sürdükleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Mustafa Doğan İnal’ın rüşvet aldığına ilişkin iddiaları aktaran haberlerin erişime engellendiğini duyuran İfade Özgürlüğü Derneği web sitesinde yayınlanan içerik de erişime engellendi.

BİM ve ETTAT hakkındaki ‘hileli et skandalı’ haberlerine erişim engeli

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel’in BİM marketler zinciri ve Bursa menşeli ETTAT firması hakkındaki ‘hileli et’ iddialarını aktardığı köşe yazısı ve onu kaynak gösteren T24 haberi, Bursa 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2021/800 sayılı kararıyla erişime engellendi.