Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (17 – 23 Ekim)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

‘Sansür yasası’ yürürlüğe girdi

Basına ve sosyal medyaya yönelik yeni yaptırımlar içermesi sebebiyle kamuoyunun ‘Sansür Yasası’ olarak adlandırdığı “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 18 Ekim tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

https://www.freewebturkey.com/sansur-yasasi-yururluge-girdi/

HDP’li Oluç’un sözleriyle ilgili haberlere erişim engeli

HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç’un 8 Şubat’ta Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) “Provokatörler Yeni Şafak’tır, Sabah’tır” ifadelerini kullandığı konuşması ile ilgili haberler, Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 17 Ekim tarihli kararıyla erişime engellendi. Erişim engeli talebi, Yeni Şafak gazetesinden geldi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yeni-safak-olucun-aciklamalari-hakkinda-engelleme-karari-aldirdi-haber-1585248

Barış Pehlivan’ın köşe yazısıyla ilgili haberlere erişim engeli

Barış Pehlivan’ın, Kilis Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Çolak’ın AKP yöneticisiyken silahıyla birini yaraladığını haberleştirdiği köşe yazısıyla ilgili 79 haber ve sosyal medya paylaşımına erişim engeli getirildi. Kilis Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ekim tarihli kararının gerekçesi ise kişilik hakları ihlali.

https://www.gercekgundem.com/medya/360836/baris-pehlivanin-eski-akpli-savcinin-feto-ile-iliskisini-yazdigi-yazi-ve-paylasimlara-erisim-engeli

Gazeteci Pınar Gayıp’a ‘Bartın’ soruşturması

Bartın’ın Amasra ilçesindeki madende yaşanan patlamaya ilişkin sosyal medya paylaşımı nedeniyle gazeteci Pınar Gayıp hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

https://direnisteyiz30.org/etha-editoru-pinar-gayipa-maden-katliamina-iliskin-yaptigi-paylasimi-sebebiyle-sorusturma-acildi

https://twitter.com/FreeWebTurkey/status/1582401265929449472?s=20&t=5F06A7vvtucXdHsAQTzTEA

‘AKP’li belediyelerden Albayrak Holding’e 176 milyonluk çifte ihale’ haberine engel

11 Nisan 2022’de Cumhuriyet gazetesinde Nagihan Yılkın imzasıyla yayımlanan “AKP’li belediyelerden Albayrak Holding’e 176 milyonluk çifte ihale” başlıklı haber, Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/bir-haberimize-daha-erisim-engeli-getirildi-1993507

Komünist KöZ’e erişim engeli

“Bütün ülkelerin komünistleri, birleşin!” sloganıyla komünizm perspektifinden yayımlar yapan Komünist KöZ gazetesinin internet sitesi kozgazetesi3.org, Ardahan Sulh Ceza Hakimliğinin 20 Ekim tarihli kararıyla erişime engellendi. Gazete, yayınlarına kozgazetesi4.org adresinden devam ediyor.

https://twitter.com/KozGazete/status/1584252792243642368?s=20&t=5F06A7vvtucXdHsAQTzTEA

CHP’li Bülbül’den Adalet Raporu: Bin 341 internet sitesine erişim engeli getirildi

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, 2022 yılının mayıs ve eylül ayları arasındaki hak ihlallerini gösteren 167 sayfalık Adalet Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı. Raporda, en az bin 341 internet sitesine erişim engeli getirildiği ve onlarca haber sitesinin en az 594 içeriğinin kaldırılmasına karar verildiği belirtildi.

https://www.politikyol.com/chpli-bulbulden-adalet-raporu-5-ayda-protestolarda-3-bin-268-kisi-gozaltina-alindi/