Sansür Gündemi

Sansür Gündemi – (16-22 Mayıs)

Basın Özgürlüğü

 • Muhalif kanalların son 1,5 yılda aldığı para cezası toplamda 11 milyonken RTÜK Başkanı’nın açıklaması kamuoyundan tepki çekti. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Ülke TV’ye, Arafta Sorular programında sarf edilen tehdit içeriklerinden dolayı 3 kez program durdurma cezası verildi. RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurumu) Başkanı Ebubekir Şahin, Sevda Noyan’ın Ülke TV’de katıldığı programda ölüm tehdidi içeren mesajlar vermesine yönelik olarak cezaya gerek olmadığını söylemişti ve muhalif kanallarda ‘haberler sunulurken haberi yorumlamanın’ da engellenebileceği mesajını verdi.
 • RTÜK ayrıca radyo programcısı Nihat Sırdar‘ın programında dinleyicisinden gelen “Evde kendi patates cipsimi yaptım. Yanında bira iyi gider” mesajını okuması nedeniyle ‘bira’ sözcüğüne de 3 kez yayın durdurma cezası verdi.
 • Basın İlan Kurumu, BirGün Gazetesi’nin yaptığı iki Kızılay haberine toplamda 7 günlük ilan kesme cezası verildi. 2 günlük ilan kesme cezasını 10 Eylül 2019 tarihli “Kızılay holdingleşti” başlıklı habere verirken, 5 günlük ilan kesme cezasını da 16 Eylül 2019 tarihli “Milyonluk ihale Menzil hayranına” başlıklı habere verdi.
 • Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun‘a ait yapıyla ilgili Cumhuriyet Gazetesi’nin ‘Boğaz’da kaçak var’ haberine de 35 gün ilan kesme cezası verildi. Haber erişime engellenmiş ve “terör örgütlerine hedef gösterme” suçlamasıyla 4 Cumhuriyet çalışanına soruşturma açılmıştı.
 • İstanbul Sultangazi’de yolun ortasına 4 katlı bina yapan müteahhidin haberini yapan Show Haber muhabiri ve kameramanı, müteahhit tarafından darbedildi, hakaret ve tehditlere maruz kaldı.
 • G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) esasen görüşeceği infaz yasasıyla ilgili bir açıklama yayınlayarak, AYM’yi, Anayasayı esas alınmaya çağırdı ve gazetecilerin tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması talep etti.

Erişim Engelleri

 • Bursa medyasında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Faruk Çelik ile ilgili haberlere erişim engeli getirildi. Çelik’in onur ve haysiyetine tecavüz edildiği, FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı haberler olduğu gerekçesiyle haberlere erişimin engellenmesi talep edildi.
 • Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı tarafından ortak yapılan çalışmalarda 2020 yılının ilk 5 ayında 14 bin 120 phishing (oltalama) sitesi erişime kapatıldı.

İfade Özgürlüğü

 • Adana’da, Vefa Sosyal Destek Grubu’nun çalışmasını engellemeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım, itiraz üzerine tutuklandı. Yıldırım’ın kaymakam koruması tarafından silah çekildiği iddialarını destekleyen görüntüler ortaya çıktı.
 • Son dönemde “İsimsizler” adlı sosyal medya ağı nedeniyle hedef gösterilen Taylan Kulaçoğlu ve RED dergisi Genel Yayın Yönetmeni, gazeteci Hakan Gülseven gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Savcının itirazı üzerine tekrar gözaltına alınan Kulaçoğlu tutuklanırken, Gülseven adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 • Antalya’da, sosyal medyadan İslamiyet’e yönelik hakaret içerikli paylaşımlarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan Fırat Erez, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.
 • Yargıçlar Sendikası eski başkanı, Avukat Mustafa Karadağ’ın Gazeteci Yavuz Oğhan’ın Youtube kanalında yayınlanan “bidebunuizle” adlı programında yargıya Pelikan müdahalesiyle ilgili sözleri nedeniyle dava açıldı. Karadağ’ın 2 yıldan 6 yıl 4 aya kadar hapsi istendi.
 • Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 80 baro iktidarın Avukatlık Kanunu, barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimine karşı ortak açıklama yayımladı. Açıklamada bu düzenlemelerin doğru bulunmadığı belirtilerek, “Bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.
 • Kayseri’de 19 Mayıs’ta İngiltere bayrağı desenli havlu silkeleyen bir kişi polise gelen şikayet sonrası gözaltına alındı. Söz konusu kişi ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
 • Amerika PEN, risk altındaki yazarlar indeksine dayanarak yeni raporunu yayınladı. Dünya genelinde 238 olayın derlendiği raporda, Türkiye 30 dosya ile Çin ve Suudi Arabistan’ın ardından üçüncü sırada bulunuyor.
 • Anayasa Mahkemesi, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’ne (CİSST) gönderilmek istenen mektuba dair sansürle ilgili kararında, mahpusların hak örgütlerine yazmasının engellenemeyeceğini ve bu tür bir engelin haberleşme özgürlüğünü ihlal ettiğini fade etti. Silivri Cezaevinde hükümlü bulunan Rauf Erdem 2017’de CİSST’ye bir mektup yazarak yaşadığı hukuki süreci anlatmıştı.
 • HDP Ankara İl Örgütü’nün kayyumları protesto etmek üzere yapacağı açıklama polis tarafından engellendi, en az 11 kişi gözaltına alındı.
 • İçişleri Bakanlığı son 65 günde asılsız ve provokatif Koronavirüs paylaşımları yapan 10.111 sosyal medya hesabın incelendiğini, 1.105 şüpheli şahıs tespit edildiğini ve 510 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
 • MHP Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, sosyal medya paylaşımlarında 19 Mayıs’ı kutlayanları eleştiren doktor hakkında suç duyurusunda bulundu. CHP ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin de paylaşıma ilişkin ayrı ayrı suç duyurusunda bulunacakları belirtildi.
 • İzmir’de cami hoparlörlerinden Çav Bella çalınırken sosyal medyada paylaşanlar hakkında başlatılan soruşturmada gözaltına alınan CHP üyesi Banu Özdemir tutuklanırken, gözaltına alınan diğer kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 • Özgür Kadın Hareketi, Rosa Kadın Derneği temsilcileri ile HDP ve DBP’li siyasetçilerin de aralarında olduğu çok sayıda kişi bu sabah 04.00’de evlere yapılan baskınlarla gözaltına alındı.
 • Cumhurbaşlanlığı İletişim Başkanlığı 160 sayfalık “Sosyal Medya Kullanım Kılavuzu” hazırladı. Kılavuzun önsözünde İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medyada bilgi kirliliğiyle başa çıkmaktan, algı oluşturmaya çalışanları durdurmaktan, hakikatın savunuculuğunun yapılmasından bahsediyor.

Free Web Turkey, bu bilgileri açık kaynak taramasıyla toplamaktadır.