Haberler

Sansür Gündemi (15-21 Şubat)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

‘Kamu yararı yönünden hukuka uygun bulunmayan’ kentsel dönüşümün iptaline erişim engeli

İstanbul’un Üsküdar ilçesinin 16 mahallesiyle ilgili kentsel dönüşüm planının mahkeme kararıyla iptal edilmesine ilişkin Diken’de yayınlanan Canan Coşkun imzalı haber ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul Şubesi web sitesinde yayınlanan içeriğin, İstanbul 8. Anadolu Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Şubat tarihli 2021/1115 sayılı kararıyla erişime engellenmesine ve silinmesine karar verildi.

Sekiz haber sitesine ait on alan adına ‘milli güvenlik’ gerekçesiyle erişim engeli

Şubat ayının başından bu yana, haber içerikli yayın yapan Umut gazetesi, Raperina Gel, Yeni Demokrat Gençlik, Yeni Demokrasi, Nûçe Ciwan, Ahval, Partizan Dergisi ve Gazete Alınteri’nin web sitelerine ait toplamda on alan adı, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişime engellendi.

Hukukçu akademisyenin Sezgin Tanrıkulu’nu tehdit etmesi haberlerine erişim engeli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında, “Uçakta Sezgin Tanrıkulu’nun arkasına oturdum. Boğma teliyle işini bitir biz sana hapiste bakarız diyenler fav” şeklinde tweet atan kişinin Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi olduğunun ortaya çıkmasına ilişkin Sözcü, Cumhuriyet ve Diken’de yer haberler, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 17 Şubat’ta verdiği 2021/2021 sayılı kararla erişime engellendi.

‘Çete kurmak’ ile suçlanan Yargıtay üyesinin dosyasının kapatılmasına erişim engeli

Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner’in çete kurmak,” “görevi kötüye kullanma” ve “irtikap” ile suçlanmasının ardından hakkındaki dosyanın işlemden kaldırılmasına ilişkin Cumhuriyet’te yayınlanan Seyhan Avşar imzalı haber ve onu kaynak gösteren T24 ve Tele1 haberleri, Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 18 Şubat tarihli 2021/1277 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Aynı gün içinde Berat Albayrak hakkında birçok haber, üç ayrı kararla erişime engellendi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sözcüsü Faik Öztrakın eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Merkez Bankası rezervinde yer alan 130 milyar doları erittiğini” iddia etmesi üzerine söz konusu iddiayı aktaran Gazete Duvar, Cumhuriyet, medyasiyaset.com vb. mecralarda yayınlanan haberler İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 19 Şubat tarihinde verdiği 2021/1268 sayılı kararla erişime engellendi.

Öztrak’ın “Milli Uzay Programı” ile Albayrak hakkında paylaştığı bir tweet ve beyanlarını aktaran haberler de aynı gün içinde aynı hakimliğin verdiği 2021/1265 sayılı kararla erişime engellendi.

CHP Gençlik Kollarının ülke çapında Albayrak hakkında “Aranıyor” temalı afiş çalışması gerçekleştirmesinin ardından üç kişinin gözaltına alınmasına ilişkin Sözcü, Aykırı ve Halk TV’de yayınlanan haberler de aynı hakimliğin 2021/1266 sayılı kararıyla erişime engellendi.