Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (13 – 19 Mart)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Deprem bölgesindeki ihalenin hükümete yakın şirketlere verildiği haberine erişim engeli

ANKA Haber Ajansı’nın, deprem bölgesindeki 5 kentte 85 bin yeni daire yapılması için proje hazırlandığı ve bunun hükümete yakın şirketlere verildiği haberine İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 8 Mart tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Fırtınada zarar gören AFAD binasını ve depremde yarıklar oluşan TAG Otoyolu’nu yapan şirketle ilgili haberlere erişim engeli

Geçen yıl Ankara’daki fırtınada zarar gören AFAD binasını ve 6 Şubat’taki depremlerde yarıklar oluşan Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu’nu yapan Silahtaroğlu İnşaat’la ilgili haberlere Silahtaroğlu İnşaat’ın talebiyle erişim engeli getirildi ve silinmelerine hükmedildi. İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Mart tarihli kararı kapsamında 23 içerik erişime engellendi.

Cumhuriyet gazetesinin erişim engeli itirazına ret

Cumhuriyet gazetesi yazarı Murat Ağırel’in; eski AKP’li vekil Şükrü Ayalan’ın, 50 avroluk ilacı Sosyal Güvenlik Kurumuna 3 bin 750 avroya sattığı iddialarıyla ilgili “SGK’da ilaç skandalı” temalı köşe yazıları ve haberler, Ayalan’ın talebiyle İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellenmişti. 16 Ocak tarihli bu karara itiraz eden Cumhuriyet gazetesinin itirazı, “kararda değişiklik yapılmasını gerektirir herhangi bir neden bulunmadığı” gerekçesiyle İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi.

Kamuyu zarara uğrattığı iddiasıyla kayyum atanan şirketle ilgili haberler erişime engellendi

Sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattığı iddiasıyla kayyum atanan şirketlerden biri olan TeknomeI Yapı hakkındaki haberler, İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Mart tarihli kararıyla erişime engellendi.

SADAT reklamı yayımlayan TV100’ün patronu Necat Gülseven ile ilgili bin 140 habere engel

Kılıçdaroğlu’nun katıldığı yayında SADAT reklamı yayımlayan TV100’ün patronu Necat Gülseven ile ilgili 1.073 tweet ve 67 haber, İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 13 Mart 2023 tarihli kararıyla erişime engellendi. Engellenen tweetlerin önemli bir kısmı gazetecilere ait.

Twitter, Türkiye’de basın kuruluşları için de ülke bazlı içerik engellemeye başladı

Twitter, Türkiye’de basın kuruluşlarının hesaplarından paylaşılan tweet’ler için de ‘ülke bazlı içerik engelleme’ uygulamaya başladı. Diken’in ‘Hatay’da sekiz ceset saatlerdir yerde’, BirGün’ün ise ‘Askeriyede darp ve baskı iddiası’ başlıklı haberlerinin tweet’leri Türkiye’den erişime engellendi.

Barış Terkoğlu’nun yazısı, yayımlandığı gün erişime engellendi

Barış Terkoğlu’nun, bugün yayımlanan ve kendisini MİT’çi olarak tanıtan, sahte hâkim-savcı kartlarıyla gezen eski hükümlü Doğan Çelik’in AKP’den milletvekili aday adayı olmasını yazdığı yazısı, üzerinden 12 saat geçmeden Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engellendi.

AFAD eski Bilişim Daire Başkanı İrfan Keskin hakkındaki haberlere erişim engeli

AFAD eski Bilişim Daire Başkanı İrfan Keskin‘in, afetzedelerle ilgili bilgi toplanmasını ve depremzedelerin canlı olarak çıkarılma oranını artırmayı amaçlayan bir projeyi reddetmesiyle ilgili haber, Ankara Batı 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Mart kararıyla erişime engellendi.

HÜDA PAR’la ilgili içerikler hakkında erişim engeli kararı

Hür Dava Partisi’nin (HÜDA PAR) Cumhur İttifakı’na katılacak olmasının ardından çıkan çok sayıda haber ve tweet, İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliğin 17 Mart tarihli kararıyla erişime engellendi.

Jandarma personelinin ifadeleriyle ilgili haber erişime engellendi

6 Şubat’ta yaşanan depremler sonrası Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki arama kurtarma çalışmalarına katılan jandarma personelinin bölgeye hazırlıksız olarak gönderildiklerini söylediğiyle ilgili haber, Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Mart tarihli kararıyla erişime engellendi.

Komün Dergi’ye erişim engeli

Komün Dergi’nin internet sitesi komundergi10.com, Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Mart tarihli kararıyla erişime engellendi. Derginin bir önceki alan adı komundergi9.com da 28 Şubat’ta engellenmişti. Dergi, yayınlarına komundergi11.com‘dan devam ediyor