Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (13 – 19 Haziran)

ALİ SAFA KORKUT

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sosyal medya ve internet haberciliğine sansür düzenlemesi komisyondan geçti

AKP ve MHP’nin 26 Mayıs’ta TBMM Başkanlığı’na sunduğu, basın kartı verilmesi ve iptaline ilişkin düzenlemelerin yanı sıra ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçunun yaratıldığı 40 maddelik Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, 15 Haziran Çarşamba günü TBMM Adalet Komisyonu’ndan geçti. AKP-MHP’nin ‘dezenformasyonla mücadele’ iddiasıyla Meclis’e gönderdiği kanun teklifi kapsamında ‘gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan’ kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. 

ÇGD Rize Şube Başkanı Karafazlı’nın haberine erişim engeli

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize Şube Başkanı Gençağa Karafazlı’nın, geçen hafta Rize İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Türüt ile ilgili  Rize Nabız ve Kuzey TV internet sitelerinde yayımlanan “Devlet yatırımlarını kendi başarısı gibi gösteren Türüt, milletvekilliği hülyasında mı?” başlıklı haberi, Rize Sulh Ceza Hakimliği’nin 15 Haziran’da verdiği kararla erişime engellendi. Haberde, Türüt’ün eşinin FETÖ iltisaklı oluşu sebebiyle hâlâ devam eden bir davasının olduğuna ve bunun, gelecek seçimlerde milletvekili adayı olmak isteyen Türüt’ün önünde önemli bir engel olduğuna değinilmişti.

https://yeniyasamgazetesi3.com/rizede-yerel-basin-yargi-kiskacinda-3-haber-sitesine-akpli-baskan-ile-ilgili-habere-erisim-yasagi/

ETHA’ya son sekiz günde 2., toplamda 41. erişim engeli

Daha önce muhabir ve editörleri defalarca kez gözaltına alınıp tutuklan Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) internet sitesine 14/06/2022 tarihli ve 2022/2913 D.İş sayılı Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hâkimliği kararıyla bir kez daha erişim engeli getirildi. Ajansın internet sitesine 6 Haziran’da da erişim engeli getirilmişti. Bu, ETHA’ya getirilen 41. erişime engeli olurken ajans, yayımlarına etha42.com adresinden devam ediyor.

http://etha42.com/haberdetay/ajansimiza-bir-kez-daha-erisim-engeli-161427

AKP İzmir milletvekili Alpay Özalan, Feyyaz Uçar’ın “En yalancı kim?” sorusuna verdiği “Alpay Özalan” yanıtına erişimi engelletti

Beşiktaşlı eski futbolcu Feyyaz Uçar, yıllar önce katıldığı QUIZ isimli bir futbol programında “En”leri yorumlamış ve “En yalancı futbolcu kim?” sorusuna “Alpay Özalan” yanıtını vermişti. Uçar, “Alpay… Yani ben öyle bir oyuncu görmedim. Bunu yüzüne karşı da söylemişimdir” ifadelerini kullanmıştı. 

Alpay’ı evine aldığından bahseden Uçar, “Mesela geliyordu benden para alıyordu, elektrik parasını yatıracak. Geliyordum, ertesi gün yine elektrik yok. ‘Oğlum’ diyordum, ‘nerede bu?’, ‘abi vallahi yatırdım, billahi yatırdım’ diyordu. ‘Oğlum yalan söyleme bak, yatırmadıysan bugün yatıralım, gece karanlıkta kalmayalım’ diyordum. Yemin ediyordu, akşam yine elektrik yok.” ifadelerini kullanmıştı.

Uçar’ın bu anısının yakın zamanda Ekşi Sözlük’te “Feyyaz Uçar’ın Alpay Özalan anısı” başlığıyla gündem olmasının ardından Özalan, 17 Haziran’da ilgili başlığa erişim engeli getirtti. Ekşi sözlük tarafından yapılan açıklamada, “İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin Fehmi Alpay Özalan’ın talebi üzerine verdiği 17.06.2022 tarih ve 2022/5438 d. iş sayılı kararı uyarınca bu başlıkta yer alan içeriklere erişimin engellenmesine ve içeriklerin yayından çıkarılmasına karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

https://t24.com.tr/haber/feyyaz-ucar-in-en-yalanci-kim-sorusuna-verdigi-alpay-ozalan-yanitinin-paylasimlarina-erisim-engeli,1041343

Ebru Gündeş’in sevgilisi, ilişki haberine erişim engeli getirtti

Ebru Gündeş’le birlikte çekildiği bir selfie fotoğrafı basına yansıyan Iraklı Rassan Khoshnaw, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak kendisine ait telefon ve bilgisayara illegal gruplar tarafından saldırı düzenlendiğini ve fotoğrafın bu şekilde ele geçirildiğini söyledi. Khoshnaw, ilgili haberlere erişime engellenmesini talep etti. Hakimlik, talebi haklı bularak haberlere erişim engeli getirdi.

https://www.sabah.com.tr/magazin/2022/06/14/ebru-gundesin-sevgilisi-adliyeye-kostu-ozel-fotograflarimi-hackerlar-caldi

Mayıs ayında bin 364 kez toplatma ve erişim engeli kararı çıktı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı Türkiye’de İnsan Hak İhlalleri Mayıs Raporu’na göre Mayıs ayında toplam bin 364 kez toplatma ve erişimi engelleme kararı verildi. 

https://www.gercekgundem.com/guncel/346105/chpli-tanrikulu-hak-ihlalleri-mayis-ayi-raporunu-acikladi-tablo-giderek-agirlasiyor