Sansür Gündemi (12 – 18 Şubat)

Sansür Gündemi (12 – 18 Şubat)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Erzican’daki maden faciası hakkındaki tweet’ler ile Murat Kurum ve AKP’nin eleştirildiği tweet’ler’e erişim engeli

Erzincan İliç’te yaşanan ve siyanürün doğaya karışmasına neden olan maden faciası, faciayla ilgili dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile AKP’nin eleştirildiği tweetler, BTK’nın talebi ve Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Şubat tarihli kararıyla erişime engellendi.

Maden faciasının “katliam” olarak nitelendirildiği, Murat Kurum’un güncel olarak İBB Başkan Adayı olması ve hükümetin eleştirildiği tweetler de “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirilen tweetler arasında yer aldı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın “Bu madeni geçici olarak kapattırmıştık, sonra yine açtılar” tweeti ile “İliç’te yaşanacak felaket konusunda 25 Haziran 2022’de iktidarı uyarmıştık” ifadelerinin yer aldığı tweetlere de erişim engeli getirildi.

‘İçinde uyuşturucu bulunan araç’ haberine verilen erişim engeli kaldırıldı

İBB için çalışan ve içinde uyuşturucu bulunan cenaze aracının Albayrak ailesinin damadının şirketine ait olduğunun ortaya çıkmasıyla ilgili haberler için 1 Kasım 2022'de verilen erişim engeli kararı, AYM'nin "ifade özgürlüğü ihlali" kararı vermesi üzerine kaldırıldı.

Anayasa Mahkemesinin 22 Kasım 2023'te verip 6 Şubat'ta yayımladığı ihlal kararı sonrası 1 Kasım 2022'de engellenen 83 içerik yeniden yayıma alınacak.

Kararla, doğrulama platformları Malumatfuruş ve Teyit'te yayımlanan içerikler üzerindeki erişim engeli de kaldırıldı.

Jinnews Kürtçe’ye erişim engeli

Jinnews’ün Kürtçe yayım yaptığı Twitter hesabı @JinnewsKurmanci’ye mahkeme kararıyla Türkiye’den erişim engeli getirildi. Kullanıcılar ilgili hesabı ziyaret etmek istediğinde “Jinnews Kurmanci, yasal bir talep üzerine Türkiye’den erişime engellendi.” uyarısıyla karşılaşıyor.

Borsacı Nihat Özçelik hakkındaki haberlere erişim engeli

Borsacı Nihat Özçelik'in “rüşvet”, “şantaj”, “resmi belgede sahtecilik” vb. suçlar kapsamında düzenlenen operasyonla gözaltına alınan sekiz kişi arasında yer aldığıyla ilgili haberler, Sakarya 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 12 Şubat tarihli kararıyla erişime engellendi.

Özçelik, 12 Haziran 2023'te hakkında çeşitli iddialarda bulunulan birçok haber için erişim engeli kararı aldırmıştı.

Sansür Gıda Dedektifi'ni de buldu: Erişim engeli, dava, uyarı

Gıda ürünlerinin içerikleri hakkında incelemeler yapan Gıda Dedektifi, son olarak bir bal üreticisi tarafından sansüre zorlandığını duyurdu. Daha önce bir paylaşımı, ürününü incelediği firmanın talebiyle engellenen Gıda Dedektifi hakkında dava da açılmıştı.

‘Süleyman Soylu’nun kuzeni 15 TL’lik ürünü SGK’ya bin TL’ye satmış’ başlıklı haberler için verilen erişim engeli kaldırıldı

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kuzeninin 15 TL’lik ürünü SGK’ya bin TL’ye sattığıyla ilgili haberler için 16 Temmuz 2021'de verilen erişim engeli kararı, AYM'nin söz konusu erişim engeli kararı için "ifade özgürlüğü hakkının ihlali" kararı vermesi üzerine kaldırıldı.

Karar, ilgili yayımcılara tebliğ edildikten sonra söz konusu haberler yeniden yayımlanacak.

16 Temmuz 2021 tarihli kararla, konuyla ilgili olarak erişim engeli getirilen haber sayısı 44'tü. Anayasa Mahkemesinin verdiği ifade özgürlüğü hakkının ihlali hükmü sonrası bu 44 haber tekrar yayıma alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla AKP İzmir İl Başkanlığı’na atanan Muhammed Bilal Saygılı'nın 3-7 Ocak 2013'te Fetullah Gülen'in de kaldığı bir çiftlik evinde dört gün kaldığı ve "FETÖ"den soruşturma geçirdiği iddiasıyla ilgili haberler, Saygılı'nın talebiyle erişime engellendi

İzmir 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan 9 Şubat tarihli kararla çok sayıda haber için erişim engeli emri verildi.

Saygılı'nın "FETÖ" davasında tanık yapıldığı ve "200 bin TL himmet" verdiğini söylediğiyle ilgili haberler de karar kapsamında erişim engeli getirilen haberler arasında yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesi kayyımı hakkındaki haber için verilen erişim engeli kaldırıldı

Boğaziçi Üniversitesi İİBF kayyım dekanı Murat Önder'in kendisine özel kadro ilanı verdiği ve intihal yaptığı iddiasıyla ilgili haber için 11 Kasım 2022'de verilen erişim engeli kararı, AYM'nin "ifade özgürlüğü hakkının ihlali" kararı vermesi üzerine kaldırıldı.

Hamza Yerlikaya’nın diplomasının sahte olduğuna yönelik mahkeme kararıyla ilgili haberler için verilen erişim engeli kararı kaldırıldı

Dönemin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya'nın lise diplomasının sahte olduğunun mahkeme kararıyla ispatlandığı hakkındaki 125 haber için 28 Aralık 2020'de verilen erişim engeli kararı, AYM'nin "ifade özgürlüğü hakkının ihlali" kararı vermesi üzerine kaldırıldı.

İlgili haberler için Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen erişim engeli kararı, "Siyasi ve ülkede iktidar aleyhine ses çıkmasını engellemeye yönelik bir karar olduğu" gerekçesiyle Halkın Kurtuluşu Partisi tarafından Anayasa Mahkemesine taşınmıştı.

Eski zabıta amirinin dilenci çocukları istismar ettiği iddiasıyla ilgili haberlere erişim engeli

Fatih Belediyesinin eski zabıta amiri Ahmet B.'nin Sultanahmet’te dilendirilen kız çocuklarını istismar ettiği ve hakkında soruşturma açıldığı iddiasıyla ilgili İsmail Arı haberi, Ahmet B.'nin talebi ve İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliğinin 13 Şubat tarihli kararıyla erişime engellendi.

Sedef Kabaş’ın Diyanet hakkındaki tweet’i için verilen erişim engeli kararı kaldırıldı

Gazeteci Sedef Kabaş'ın Diyanet İşleri Başkanlığı hakkındaki "#DiyanetKapatılsın" hashtag'li tweeti için 24 Şubat 2020'de verilen erişim engeli kararı, AYM'nin "ifade özgürlüğü hakkının ihlali" kararı vermesi üzerine kaldırıldı.

Kabaş'ın tweet'i, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellenmişti.

THK Kayyumu ve kurumun Laleli’deki oteli hakkındaki iddialarla ilgili haberler erişime engellendi

Eski Türk Hava Kurumu (THK) yönetiminin, değerinin yarısına kiraya verilen Laleli'deki oteli tahliye ettirecekken kuruma atanan kayyum "davaya katılmayı unuttuğu" için tahliye davasının kaybedildiği iddiasıyla ilgili haber, Siverek Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellendi.

İsmail Arı imzasıyla 14 Temmuz 2021'de BirGün Gazetesi'nde yayımlanan haber için verilen erişim engeli kararının tarihi ise 15 Şubat.

Kararla, THK’yı yöneten kayyum heyetinin İstanbul’da bulunan ve yaklaşık 10 milyar TL değeriyle kurumun en değerli mülkü olan oteli Varlık Fonu’na devredeceği iddiasıyla ilgili bir diğer İsmail Arı haberine de erişim engeli getirildi.

E-Nabız uygulamasının Katar’a satıldığıyla ilgili haberler için verilen erişim engeli kararı kaldırıldı

E-Nabız uygulamasının Katar'a satıldığı ve iki bakan yardımcısının "ihaleye fesat ve rüşvet" davasıyla karşı karşıya geldiği hakkındaki haberler için 26 Nisan 2023'te verilen erişim engeli kararı, AYM'nin "ifade özgürlüğü hakkının ihlali" kararı vermesi üzerine kaldırıldı.