Erişim Engeli Haberler Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (11-17 Ocak)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Bir avukata yöneltilen cinsel saldırı suçlamasına erişim engeli

S.K. adlı erkek bir avukatın cinsel saldırısına maruz kaldığını beyan eden A.S.T.’nin ve konuyla ilgili paylaşım yapan Avukat Hakları Grubu’nun Twitter hesapları ve konuyu gündeme getiren BirGün haberi, kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 8 Ocak tarihli 2021/158 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Eski AKP milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun açıklamalarına erişim engeli

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu’nun, eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın Yargıtay üyeliğine yükselmesi hakkında T24 Youtube yayınında söyledikleri, İstanbul 11. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Ocak’ta verdiği 2021/111 sayılı kararla erişime engellendi. 18 Aralık 2020 tarihinde gazeteci Şirin Payzın’ın programına konuk olan Yeneroğlu, Fidan’ın kendi masasındaki dosyaları işaret ederek “Devletin kaderi bu masada belirleniyor” dediğini aktarmıştı.

İBB’nin AKP dönemine ilişkin yolsuzluk haberlerine getirilen erişim engeli haberleri de engellendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yönetiminde olduğu döneme ilişkin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ortaya koyduğu yolsuzluk dosyaları ve yaptığı suç duyurusunu aktaran haberlerin 10 Aralık 2020 tarihinde erişime engellenmesinin ardından, bu haberlerin erişime engellendiğini duyuran haberlere de erişim engeli getirildi.