Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (10 – 17 Ocak)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL sulh ceza hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

 

Enes Kara’nın intihar etmesi hakkında yapılan sosyal medya paylaşımları ve hakkındaki haberlere erişim engeli

Kaldığı cemaat yurdunda yaşadığı baskılar ve gelecek kaygısını anlattığı, sosyal medyada paylaştığı video sonrası intihar eden Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara hakkında yapılan sosyal medya paylaşımları, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talebiyle, “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 11 Ocak tarihli 2022/771 sayılı kararı ile erişime engellendi.

https://ifade.org.tr/engelliweb/cemaat-yurdunda-kalan-tip-ogrencisinin-intihar-etmesi-ile-ilgili-sosyal-medya-paylasimlari/

Önce “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 12 Ocak tarihli 2922/628 sayılı kararı ile, sonra Enes Kara’nın babası Mehmet Kara’nın talebi ile “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle, İskenderun 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 13 Ocak tarihli 2022/189 sayılı kararı ile birçok habere erişim engeli getirildi.

https://ifade.org.tr/engelliweb/cemaat-yurdunda-kalan-tip-ogrencisinin-intihar-etmesi-haberleri-2/

https://artigercek.com/haberler/enes-kara-nin-babasinin-aciklamalarina-iliskin-habere-erisim-engeli

Esenyurt Belediyesi eski AKP’li başkanları hakkındaki haberlere erişim engeli

MHP eski MYK üyesi, iş insanı Muharrem Yıldız’ın, eski Esenyurt Belediyesi AKP’li başkanları Necmi Kadıoğlu ve Ali Murat Alatepe hakkındaki iddiaları ile ilgili haberler, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle, İstanbul 10 Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ocak tarihli 2022/156 sayılı kararı ile erişime engellendi.

https://ifade.org.tr/engelliweb/esenyurt-belediyesinin-akpli-baskanlari-donemleriyle-ile-ilgili-haberler/

İBB’ye haciz uygulatan MET-GÜN İnşaat adlı şirket ve sahibi hakkındaki haberlere silinme ve arama motorlarından çıkarılma kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından yönetildiği döneme ait borç ödemesi nedeniyle belediye hesaplarına haciz koyduran MET-GÜN İnşaat Taahhüt ve Tic. A.Ş. ve şirketin sahibi Metin Güneş ile ilgili birçok haber ve sosyal medya paylaşımının, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ocak tarihli 2022/252 sayılı kararı ile silinmelerine ve arama motorlarından çıkarılmalarına hükmedildi. Daha önce benzer içerikli haberlere hakimlik kararlarıyla erişim engeli getirilmişti.

https://ifade.org.tr/engelliweb/ibbye-haciz-uygulatan-met-gun-insaat-ve-sahibi-ile-ilgili-haberler-2/