Sansür Gündemi

 Sansür Gündemi (10-16 Ağustos)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini aşağıda bulabilirsiniz.

280 milyonluk ihaleyi Bilal Erdoğan’ın arkadaşının kazanması hakkında yapılan haberlere erişim engeli

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) inşaat işine girdiğini ve kuruma ait arazide yapılacak olan inşaatın ihalesini Bilal Erdoğan‘ın okul arkadaşının aldığını bildiren 6 Ağustos tarihli Cumhuriyet, BirGün, Sol gazete, OdaTV haberlerine erişim engeli getirildi.

TMSF’nin İstanbul Ataşehir’de sahip olduğu arsa üzerinde yapılacak “Ataşehir Modern Projesi A, B, C Blok konut, işyeri sosyal tesisler inşaatı” işini, 280 milyon TL’ye Bilal Erdoğan’ın liseden arkadaşı İlkyapı İnşaat‘ın sahibi Aykut Emrah Polat kazanmıştı.

Özgürüz.org ve JinNews websitelerine ‘idari tedbir’ amaçlı erişim engeli

Can Dündar’ın kurucusu ve genel yayın yönetmeni olduğu ÖzgürüzRadyo ve kadın haber ajansı JinNews web sitelerine “idari tedbir” amacıyla erişim engeli getirildi. Her iki kuruluş da daha önce benzer sansür uygulamalarıyla karşılaşmıştı. JinNews haber ajansının yeni adresine buradan, ÖzgürüzRadyo’nun yeni adresine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Çağrı merkezi çalışanlarının haksız şekilde işten çıkarılmasıyla ilgili haberlere erişim engeli

Tempo Çağrı Merkezi yöneticilerinin, çağrı merkezi çalışanlarına müşterilerin doldurması gereken anketleri yaptırdıktan sonra çalışanları işten çıkarması hakkında yapılan ArtıGerçek.Net haberine erişim engeli getirildi. Batman 1. Sulh Ceza Hâkimliğinin 11 Ağustos tarihli 2020/3378 sayılı kararıyla erişime engellenen haberde çalışanlara, İş Kanunu’nun 25. maddesinin e fıkrasının gerekçe gösterildiği belirtiliyor. Bu madde, Coronavirus salgını döneminde işten çıkartma yasağı kapsamı dışına çıkarılan maddeler arasında yer alıyor. Söz konusu madde, “İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması” durumunda iş sözleşmesinin feshini sağlıyor. Bu kapsamda şimdiye kadar öğrenilebildiği kadarıyla 28 işçinin çıkarıldığı kaydedildi.

Tarım Kredi’deki usulsüzlükler hakkında yapılan haberlere erişim engeli 

Tarım Kredi Kooperatifleri Birliğinde yaşanan usulsüzlüklere ilişkin bu yılın Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında Milli Gazete, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinde yayınlanan çok sayıda haber, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ağustos tarihli 2020/5837 sayılı kararı ile erişime engellendi.